Vb 2014: az olaszok egy góllal legyőzték a bolgárokat

2013.09.06. 22:38
Gilardino győztes gólt szerzett (fotó: Action Images)
Az olasz labdarúgó-válogatott Alberto Gilardino találatának köszönhetően 1–0-s győzelmet aratott Bulgária ellen a világbajnoki selejtezősorozat B-csoportjában, így már csak matematikailag maradhat le a jövő nyáron rendezendő tornáról. Az örmények történelmi sikert arattak a csehek otthonában, míg a dánok kínkeserves győzelmet arattak Máltán.

Az eltiltott Mario Balotelli és Pablo Osvaldo helyén Alberto Gilardino kezdett az olaszoknál, akit Antonio Candreva és Lorenzo Insigne támogatott, míg a középpályán kezdőként kapott szerepet Thiago Motta, aki legutóbb a 2012-es Európa-bajnokság döntőjében lépett pályára a squadra azzurrában.

Az első félidőben az olaszok akarata érvényesült, Andrea Pirlo, Daniele De Rossi és Insigne előtt is adódott lehetőség a gólszerzésre, de a bolgár védelem – egy darabig – állta a sarat.

A 38. percben aztán megtört a jég, betaláltak Cesare Prandelli fiai. Candreva bolondította emberét a bal szélen, majd remekül emelt középre, ahol Gilardino érkezett, és öt méterről a kapu bal oldalába bólintott. Nagyon közelről érkezett a fejes, Mihajlovnak esélye sem volt a hárításra. 1–0

Az első játékrészben újabb gól már nem esett, ahogy a másodikban sem, de ez nagyban Buffon érdeme. A Juventus kapusa Tonev közeli kísérleténél védett óriásit, majd Rangelov lövésénél is nagyot kellett nyújtóznia.

A hajrában az olaszok ugyanúgy eldönthették volna a meccset, ahogy a bolgárok egyenlíthettek volna – az utolsó pillanatokban a vendégek előrehúzódó kapusa fejelt oldalhálót egy szöglet után –, ám újabb találat nem született, így az olaszok a harmadik selejtezőjüket is megnyerték hazai környezetben, és nagy csodának kellene bekövetkeznie ahhoz, hogy ne jussanak ki a jövő évi világbajnokságra.

A bolgárok – a csehek vereségének köszönhetően – maradtak a második helyen, kedden Málta otthonában javíthatnak.

VB-SELEJTEZŐ, EURÓPAI ZÓNA
B-CSOPORT
OLASZORSZÁG–BULGÁRIA 1–0 (1–0)
Palermo. Vezette:
Velasco Carballo (spanyol)
OLASZORSZÁG: Buffon – Abate (Maggio, 80.), Bonucci, Chiellini, Antonelli (Astori, 62.) – De Rossi, Pirlo, T. Motta – Candreva, Insigne (Giaccherini, 62.) – Gilardino. Szövetségi kapitány: Cesare Prandelli
BULGÁRIA: Mihajlov – J. Minev, Bodurov, I. Ivanov, V. Minev – Djakov (Delev, 76.) – Manolev (G. Iliev, 55.), Nedelev, Gadzsev, Popov – Tonev (Rangelov, 61.). Szövetségi kapitány: Ljuboszlav Penev
Gólszerző: Gilardino (38.)

MÁLTA–DÁNIA

A mérkőzés elején nyomós okunk volt azt hinni, hogy a dánok gólzáporos győzelmet aratnak, hiszen már a 2. percben megszerezték a vezetést. A tért ölelő keresztlabda után Braithwaite húzott el a bal oldalon, majd adott középre, ahol a második hullámban érkező – és senkitől sem zavartatott – Leon Andreasen gondolkodás nélkül a jobb alsóba lőtt.

A folytatásban azonban korántsem az zajlott a pályán, amire számítani lehetett, a máltai válogatott dolgozott ki több helyzetet, ettől függetlenül óriási meglepetésnek számított, hogy a 38. percben ki is egyenlített: Failla szabadrúgásból szépen csavart a jobb felső sarokba.

A hazaiak azonban nem sokáig örülhettek az egyenlítő gólnak, hiszen a második félidőből hét perc telt el, amikor a dánok ismét előnybe kerültek, miután Camilleri a saját kapuját vette be.

A meccs hátralévő részében ugyanakkor még izgulniuk kellett a vendégeknek, mert egy harmadik góllal nem tudták végérvényesen eldönteni a három pont sorsát.

Az eredmény azonban nem változott, így Dánia kínkeserves győzelmet aratott Málta otthonában, életben tartva ezzel világbajnoki álmait.

MÁLTA–DÁNIA 12 (1–1)

Ta'Qali. Vezette: Szidiropulosz (görög)
MÁLTA: Haber – Herrera (Cohen, 89.), Camilleri, Agius, Failla – Mintoff (Fenech, 75.), Sciberras, Schembri – Briffa,, R. Muscat – Mifsud (Vella, 81.). Szövetségi kapitány: Pietro Ghedin
DÁNIA: Andersen – Andreasen (Sloth, 72.), Kjaer, Agger, Boilesen – Jacobsen, Kvist, Eriksen, Braithwaite (Fischer, 84.) – Pedersen, Hvilsom (Krohn-Dehli, a szünetben). Szövetségi kapitány: Morten Olsen
Gólszerző: Failla (38.), ill. Andreasen (2.), Camilleri (52. – öngól)

CSEHORSZÁG–ÖRMÉNYORSZÁG

Az összecsapáson a csehek birtokolták többet a labdát, és ők dolgoztak ki több helyzetet, de a három pont begyűjtéséhez ez sem volt elegendő.

A 31. percben ugyanis olyan gólt szereztek az örmények, amelyből nem lehet, de legalábbis nehéz felkészülni. Hovhanniszjan szerelte a hazaiak térfelének közepén Kadlecet, majd estében Mkrtcsjan elé kotorta a labdát, aki egy igazítás után 25 méterről óriási gólt ragasztott Petr Cech kapujának jobb felső sarkába. 0–1

Derült égből villámcsapásként érte a cseheket a gól, akik már a 65. percre kihasználták mindhárom cserelehetőségüket. A legérdekesebb változtatás azonban a vendégeknél történt: Berezovszkij kapus a 69. percben megsérült, a helyére beállt Kaszparov – akit egy perccel később felavatott Tomás Rosicky. Az Arsenal középpályása 20 méterről, jobbról szánta el magát a lövésre, törekvését pedig siker koronázta, hiszen a labda – Harojan térdéről felpattanva – a léc segítségével vágódott a kapuba. 1–1

A csehek a folytatásban becsülettel mentek előre a győztes gólért, de pórul jártak, hiszen az örmények a 92. percben egy szerencsés találattal megnyerték a meccset.

Hovhanniszjan érdemeit ezúttal sem lehet elvitatni, remek ütemben szöktette a tizenhatos bal oldalánál Hazarjant, aki nem tudta elpöckölni a labdát Cech mellett, de szerencséjére a kapus testéről visszapattant a fejére a labda, amelynek ezt követően már a kapuba vezetett az útja. Kadlec még megpróbált menteni a gólvonalon, de nem tudta kikanalazni a labdát. 1–2

Az örmény válogatott a harmadik győzelmét aratta a selejtezősorozatban (mind a háromszor idegenben nyert), fennállása során először győzedelmeskedett egymás után két vb-selejtezőn.

A csehek pedig távolabb kerültek világbajnoki álmaiktól.