Nem hiányzott Cristiano Ronaldo, kétgólos portugál siker Azerbajdzsánban

2013.03.26. 20:03
Danny küzdi át magát Äfran Ismayilovon (Fotó: Reuters)
A portugál labdarúgó-válogatott a 2014-es vb-selejtezőn kétgólos győzelmet aratott Azerbajdzsánban. A gól nélküli első félidőt követően a szívósan védekező azeriek az 55. percben emberhátrányba kerültek, amit nyolc perc múlva góllal használt ki a portugál együttes. Utóbbi a hajrában biztosította be a győzelmét, és hat meccs után tizenegy ponttal áll. Az azeriek továbbra is nyeretlenek, változatlanul három pontjuk van.

A portugáloknak a pénteki, kiszenvedett izraeli döntetlen után – már 3–1-re is égtek, és a végén a 93. percben egyenlítettek –, nagyon kellett volna, hogy a következő, papírforma meccsüket hozzák, Azerbajdzsán azonban nem adta olcsón a bőrét. A szünetben 8–0 volt, mármint a kapura lövési mutató a vendégeknek, mert az eredményjelzőn 0–0 állt. A fordulást követően az emberhátrányba kerülő, elfáradó házigazdák ellen végül megérdemelten jutott a három ponthoz a vendégcsapat. Mindezt kulcsembere, Cristiano Ronaldo nélkül.

Kamran Agayev volt az első félidő hőse: az azeri kapus több nagyszerű védést is bemutatott. Szükség is volt rá, mert a kezdés után a portugálok nem cifrázták, rögtön támadásba lendültek, és célba is vették az azeri kaput becsülettel. Az őrületes hazai buzdítás mellett az azeri játékosok szívüket lelküket kitették a pályára, ami aztán idővel elvette a vendégek kedvét a nagy offenzívától. A portugál támadásokban egyre kevesebb volt a tűz, amit betudhattunk annak, hogy a középpályáról már kevesebb támogatás érkezett, mint az elején. Ráadásul óriási füttykoncert, ellendrukkolás kísért minden egyes portugál labdaérintést, megoldást.

A hazaiak a 33. percben egy jobb oldali szöglet után tudtak veszélyeztetni, bár ez is inkább abból fakadt, hogy a portugál védelem nehezen tisztázott. Azeri lövés ebből az akcióból sem lett, az első félidőben nem volt kapura lövésük a hazaiaknak. Nem úgy a vendégeknek, akik nyolcszor próbálkoztak, négyszer el is találták a kaput. Hélder Postiga nyerő ember lehetett volna már az első félidőben: előbb estében négy méterről az üres kapuba nem talált be, illetve a menteni érkező azeri blokkról pattant fel a lövése, majd a hosszabbítás pillanataiban négy méteres csukafejesét tolta oldalra Agayev. A krónikához tartozik még, hogy a 40. percben Bruno Alves szabadrúgása nyomán csattant a labda a kapufa és a léc találkozásánál, illetve Pepe egy ilyen ellenféllel szemben is be tudott sárgulni a szünet előtt. Sárga lapból ennyit gyűjtöttek be a védekezésre kényszerített házigazdák is...

A fordulást követően még nagyobb nyomás alá helyezte Portugália a házigazdákat, akik beszorultak saját tizenhatosuk előterébe, illetve a veszélyes területen belülre. Az 55. percben a félpályánál fejpárbajt vívó Rauf Äliyev kapott sárga lapos figyelmeztetést könyökhasználatért – sárgából az első félidőben egyet, a szünet utáni tíz perc során négyet szedtek össze a házigazdák –, és mivel ez a második volt neki az este folyamán, kénytelen volt idő előtt elhagyni a pályát. A vendégek érezték: most kell, és lehet bevinni a döntő csapást. Ezt a 63. percben Bruno Alves tette meg, aki egy jobb oldali szögletnél lépett el őrzőjétől, majd a röviden jó ütemben felugorva a rövid felsőbe csúsztatott (0–1).

A gól- és emberhátrányban lévő azeriek lehetőségei behatároltak voltak. Közönségükön ugyan nem múlt semmi, és érkeztek a kispadról a friss erők, a csoda azonban elmaradt. A portugálok a folytatásban nem erőltették meg magukat a győzelmet biztosító, második találatért, megelégedtek a labda megtartásával, és azzal, hogy a játék az ellenfél térfelére koncentrálódott. A 79. percben aztán eldőlt a meccs: Fábio Coentrao szaladt le az alapvonalig, a bal oldalról középre ívelt, a becsúszva érkező azeri védő elkésett a blokkal, két társán átszállt a labda a hosszúra helyezkedő Hugo Almeidához, akinek nem volt nehéz dolga közelről a kapuba fejelnie a labdát (0–2). A végére Joao Pereira szerencsétlenkedése maradt, aki a 92. percben, ajtó ablak ziccerben, az ötös sarkáról nem találta el a kaput.

A csoport másik meccsén Izrael 2–0-ra nyert Észak-Írországban, ezzel pedig Portugáliát megelőzve továbbra is második helyen áll a csoportban.