Messiék menetelnek, Suárezék újabb pofont kaptak

2012.10.17. 08:56
Az argentin labdarúgó-válogatott a dél-amerikai világbajnoki selejtezőn 2–1-re nyert a legutóbb hozzá hasonlóan vb-résztvevő Chile ellen idegenben. A zóna egyik másik „nagyágyúja”, Uruguay ugyanakkor 4–1-es vereséget szenvedett Bolívia vendégeként.

Gonzalo Higuaín (9) nagy és három pontot érő gólt szerzett Chile ellen (Fotó: Reuters)

CONCACAF-ZÓNA: AZ UTOLSÓ FÁZIS ELŐTT

Kialakult az utolsó selejtezőkör mezőnye a CONCACAF-zónában. Az 1. csoportban az utolsó fordulóban a favorit Egyesült Államok, Jamaica páros tagjainak egyaránt hazai pályán kellett nyerniük, és meg is tették ezt, így Guatemala ugyan összességében remekül helytállt a négyesben, végül is rosszabb gólkülönbsége miatt alulmaradt.

A 2. csoportban ugyan Salvadornak volt még halvány esélye az életben maradásra, ám ehhez Mexikóban kellett volna győznie, míg Guyanának Costa Rica vendégeként kellett volna nyernie – egyikre sem volt igazán esély, sőt Costa Rica hetet vágott, míg Mexikó hibátlan teljesítménnyel jutott tovább a csoportból.

Hét gól volt a különbség a Honduras–Kanada meccsen is, pedig a vendégeknek egy pont elég lett volna a továbblépéshez, ehhez képest 8–1-re kikaptak... Győzelmével Honduras megnyerte a csoportot, mögötte – rosszabb gólkülönbségével – a második helyen Panama jutott tovább a negyedik körbe.

Eddig is az argentin válogatott állt a – 2014-es vb-rendező Brazíliát nélkülöző – dél-amerikai selejtezőcsoport élén, és a Santiagóban elért győzelmével, illetve az ecuadoriak venezuelai pontvesztésének köszönhetően megerősítette pozícióját.

A 2–1-es argentin győzelem szoros meccset sejtet, de valójában nem volt az: a két spanyolországi légiós, Lionel Messi és Gonzalo Higuaín góljával már bő fél óra elteltével megnyugtató volt az albiceleste előnye, a hazaiak pedig csak a hosszabbítás perceiben tudtak szépíteni, és izgalmassá tenni a végkimenetelt.

Messi a 28. percben szerzett vezetést – Alejandro Sabella kapitánykodása alatt 14. meccsén immár 14. gólját szerezte a csapatkapitány –, majd három percre rá érkezett Higuaín, és kitűnő egyéni akció végén kilőtte a jobb felső sarkot. Utóbbi gólszerzőt a második félidőben le kellett cserélni, mert bokasérülést szenvedett.

„Hat pontot akartunk ezen a két mérkőzésen, hogy ezzel nagy lépést tegyünk a világbajnokság felé. A sorozat ugyanakkor még tart, volt néhány eredmény, ami segített minket, így fellélegezhetünk, de folytatnunk kell a munkát” – nyilatkozta a meccset követően a néhány napja az uruguayiaknak kettőt vágó Messi.

A csoport másik nagy favoritja, Uruguay a korábbi Kolumbia elleni és a három napja, Argentínától elszenvedett vereség után újabb kínos pillanatokat volt kénytelen átélni: Luis Suárezék ezúttal Bolívia vendégeként kaptak ki La Pazban, méghozzá 4–1-re.

A Liverpool támadója ugyan betalált a mérkőzésen, ez a találkozó azonban nem róla szólt, hiszen a gólja már csak szépítésre volt jó 4–0 után, és a másik oldalon Carlos Saucedo mesterhármasával kiemelkedett a mezőnyből. A vendégeknél egyébként Edinson Cavani és Nicolás Lodeiro is csere volt, ám mindketten beálltak már az első félidőben, miután a hazaiak már a 26. percben kettővel vezettek – fordulatot az ő bevetésük sem hozott a játékba.

Az Argentínát üldöző Ecuador pontokat hullajtott Venezuela vendégeként, az eddig csoportutolsó Paraguay viszont javított valamelyest gyászos szereplésén: kilencedik fellépésén másodszor győzött, ezúttal Pablo Aguilar góljával legyűrve Perut.

VB 2014
SELEJTEZŐ, DÉL-AMERIKAI ZÓNA, 10. FORDULÓ
BOLÍVIA–URUGUAY 4–1 (2–0)
La Paz. V: Rivera (perui)
BOLÍVIA: Galarza – Raldes, Zenteno, L. Gutíérrez, Bejarano – Mojica (Jh. Campos, 68.), R. Cardozo, Chumacero, Azogue (Melean, 73.) – Saucedo, M. Moreno (J. C. Arce, 57.). Szövetségi kapitány: Xabier Azkargorta
URUGUAY: Muslera – M. Pereira (Cavani, 37.), Victorino, Scotti, Á. Pereira – Gargano (Lodeiro, 36.), C. Rodríguez, Arévalo Rios, A. González – L. Suárez, Forlán (A. Fernández, 65.). Szövetségi kapitány: Óscar Tabárez
Gólszerző: Saucedo (6., 50., 54.), Mojica (26.), ill. L. Suárez (80.)
CHILE–ARGENTÍNA 1–2 (0–2)
Santiago de Chile. V: Arias (paraguayi)
CHILE: M. Pinto – Isla, Marcos González, Jara, Beausejour – M. Díaz, Medel, Mark González (Felipe Gutiérrez, 74.) – Matías Fernández – Alexis Sánchez, S. Pinto (Vargas, 55.). Szövetségi kapitány: Claudio Borghi
ARGENTÍNA: Sergio Romero – Campagnaro, Garay, F. Fernández, Zabaleta – Gago, Mascherano, Di María (Sosa, 75.) – Messi, Agüero (Barcos, 86.), Higuaín (Guinazú, 60.). Szövetségi kapitány: Alejandro Sabella
Gólszerző: F. Gutiérrez (92.), ill. Messi (28.), Higuaín (31.)
PARAGUAY–PERU 1–0 (0–0)
Asunción. V: Lunati (argentin)
PARAGUAY: Justo Villar – Piris, P. Aguilar, P. Da Silva, Samudio –Oviedo, Riveros, J. Dos Santos, J. Núnez (Cáceres, 74.) – Benítez (Fabbro, 84.), Valdez (Caballero, a szünetben). Szövetségi kapitány: Gerardo Pelusso
PERU: Raúl Fernández – Advíncula, Zambrano, A. Rodríguez (Ch. Ramos, 14.), Yotún (Raúl Ruidíaz, 81.) – J. Farfán, L. Ramírez, Cruzado, E. Vargas – C. Pizarro, P. Guerrero (André Carrillo, 65.). Szövetségi kapitány: Sergio Markarián
Gólszerző: P. Aguilar (52.)
VENEZUELA–ECUADOR 1–1 (1–1)
Puerto La Cruz. V: Pitana (argentin)
VENEZUELA: D. Hernández – A. González (Cichero, 82.), Amorebieta, Perozo, Rosales – Lucena, E. Hernández, Arango, Greco (R. Vargas, 56.) – J. Martínez (Miku, 67.), Rondón. Szövetségi kapitány: César Farías
ECUADOR: Domínguez – Paredes, Achilier, Erazo, Ayoví – Valencia, Noboa, Castillo, Arroyo, Ch. Benítez – Ayoví. Szövetségi kapitány: Reinaldo Rueda
Gólszerző: Arango (5.), ill. Castillo 23.)

1. CSOPORT
Jamaica–Antigua és Barbuda 4–1 (Phillips 16., Nosworthy 17., Richard 78., 88., ill. Griffith 61.)
Egyesült Államok–Guatemala 3–1 (Bocanegra 10., Dempsey 18., 36., ill. C. Ruiz 5.)
2. CSOPORT
Costa Rica–Guyana 7–0 (Brenes 10., 48., Gamboa 14., Saborío 51. – 11-esből, 76., Bolanos 60., Borges 71.)
Mexikó–Salvador 2–0 (Peralta 65., J. Hernández 85.)
3. CSOPORT
Honduras–Kanada 8–1 (Bengtson 7., 16., 82., Costly 28., 48., 88., M. Martínez 32., 59., ill. Hume 76.)
Kuba–Panama 1–1 (A. Gómez 38., ill. Barahona 76.)