Könnyed spanyol siker mesterhármassal megspékelve

2012.10.12. 22:01
Jordi Alba kezdte meg a gólgyártást Minszkben (Fotó: Reuters)
A 2014-es brazíliai világbajnokság selejtezőjének I-csoportjában Spanyolország 4–0-ra legyőzte Fehéroroszországot idegenben. A vendégeknél Pedro mesterhármast szerzett.

A Vicente del Bousque vezette spanyol válogatott a Grúzia elleni 1–0-s idegenbeli siker után Fehéroroszországba utazott, hogy tovább építse lassan egy esztendeje tartó veretlenségi sorozatát (legutóbb tavaly novemberben Angliától kapott ki). Del Bosque ezúttal a nyári kontinensviadalon előszeretettel használt taktikát alkalmazta – igen, Cesc Fabregas ismét centerként húzhatta magára a selección mezét. A hazai környezetben legutóbb 2011. augusztus 10-én diadalmaskodó fehéroroszok minden bizonnyal az esélytelenek nyugalmával várták a találkozót.

Alig kezdődött el a mérkőzés, napjaink egyik legjobb válogatottja (nem a fehérorosz) kisebb erődemonstrációba kezdett. Elsőként David Silva került óriási helyzetbe Xavi szokásosan zseniális passzát követően, de a Manchester City légiósa a kapu mellé lőtt.

A 12. percig kellett várni a vezető gólra, nem túl nagy meglepetésre az addig is folyamatosan támadó spanyolok találtak be. Ekkor Pedro briliáns labdája után Jordi Alba kicselezte a kapust majd jobbal az üres kapuba gurított. A Barcelona nyáron szerződtetett védőjének ez volt a második gólja a válogatottban (az elsőt egy bizonyos Gianluigi Buffonnak lőtte az Eb-döntőben...). 0–1

Tíz perc sem telt el, újra örömtáncot lejthetett Ibéria nagyobbik része: David Silva remek ütemben ugratta ki középen Pedrót, aki átemelte a kiérkező Szergej Veremkót. 0–2

A szünetig a spanyolok szinte teljesen eldugták a labdát, a fehéroroszoknak gyakorlatilag momentumuk sem volt. Itt azért már sejteni lehetett, hogy a második játékrész fő kérdése az lesz, mennyit tud még berámolni Spanyolország.

Márpedig berámolt még párat – de előbb Del Bosque mester lekapta Silvát, és beküldte Andrés Iniestát. Talán mi sem izgultuk volna halálra magunkat az észtek elleni meccs előtt, ha a magyar válogatott ilyen cseréket engedhetne meg magának...

Pedro pillanatai következtek. A 69. percben Xavi előkészítése után Pedro gyönyörű gólt lőtt a tizenhatos bal oldaláról ballal a hosszú sarokba. Alig két perccel később Fabregas középre adásából Pedro átemelte a kapus fölött a labdát és az üres kapuba passzolt. 0–4

A 25 esztendős katalánnak ez volt az első mesterhármasa a spanyol nemzeti csapatban, korábban Szaúd-Arábia ellen dupláznia már sikerült egyszer.

Spanyolország könnyedén behúzta a minszki túrát, így immár hét tétmeccs óta nem kapott gólt (legutóbb Antonio Di Natale mattolta Iker Casillast az Eb-n). Casillas az újabb nullázással rekordot döntött: ő az első spanyol kapus, aki sorozatban hét tétmérkőzésen őrizte meg kapuját a góltól.

A CSOPORT MÁSIK MÉRKŐZÉSÉN

Finnország 1–1-es döntetlent játszott Grúziával hazai pályán.

Az első félidőben nem született gól a Helsinkiben rendezett meccsen, a második játékrész elején azonban felgyorsultak az események.

Az 56. percben bal oldali szögletet követően Guram Kasia csúsztatott Niki Mäenpää kapujába. A finn kapus nem tudott hárítani, ezzel pedig elképzelhető, hogy ismét váltás lesz a kapuban a finneknél: Mäenpää már az ötödik kapus volt, aki szerepet kapott Finnország legutóbbi tíz tétmeccsén.

Három perccel később emberelőnybe kerültek a grúzok Alexei Eremenko kiállítását követően, ám a 63. percben mégis egyenlítettek a hazaiak. Kasper Hämäläinen vitte el a labdát kiválóan a bal oldalon, és éles szögből a rövidbe lőtt, így 1–1-es döntetlennel ért véget a meccs.

VB-2014
I-CSOPORT
FEHÉROROSZORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 0–4 (0–2)
Minszk. Vezette: Gumienny (belga)
Fehéroroszország: Veremko – Filipenko, Poljakov, Verhovcov, Martinovics – Dragun (Csuhlej, 79.), Bressan, Kiszljak, Volodko (Kisljak, a szünetben) – Hleb, Rogyionov (Bressan, 65.). Szövetségi kapitány: Georgij Kondratyjev
Spanyolország: Casillas – Arbeloa, Busquets, Ramos (Albiol, 71.), Alba – Xabi Alonso, Cazorla, Xavi (Villa, 75.) – D. Silva (Iniesta, 56.), Fabregas, Pedro. Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque
Gólszerző: Alba (12.), Pedro (20., 69, 72.)
FINNORSZÁG–GRÚZIA 1–1
Helsinki, Olimpiai Stadion, 12 607 néző. Vezette: Aranovszkij (ukrán)
Finnország: Mäenpää – Raitala, Moisander, Ojala, Uronen – R. Eremenko, Sparv, A. Eremenko, Hämäläinen, Ring – Pukki (Hetemaj, 62.). Szövetségi kapitány: Mika Matti Paatelainen
Grúzia: Revisvili – Hizanisvili, Amiszulasvili, Grigalava, Kasia – Koskadze, Kankava, Dausvili, Targamadze (Kenia, 81.) – Okriasvili (Ananidze, 67.), Mcsedlidze (Devdariani, 59.). Szövetségi kapitány: Temur Kecbaja
Gólszerző: Hämäläinen (63.), ill. Kasia (56.)
Kiállítva: A. Eremenko (59.)