Első helyen a spanyolok, másodikon a franciák

2013.10.15. 23:05
A villámgyors Jesús Navas semlegesítése sokszor megoldhatatlan feladatot jelentett a grúz védőknek (Fotó: Reuters)
Nem változott az állás a labdarúgó-vb-selejtező európai zóna I-csoportjában a záró fordulót követően, miután a spanyolok és a franciák is biztosan győztek pályaválasztóként. A spanyolok Grúzia, a franciák Finnország ellen bizonyultak jobbnak. A címvédő csoportelsőként már készülhet a vb-re, a franciákra – miként négy éve – ezúttal is pótselejtező vár.

Óriási tempót diktált a kezdés után a spanyol válogatott, látszott, hogy a hazai közönség előtt nem akar semmit a matematikára bízni. Mármint gólkülönbségileg, sokkal jobban bízik a pontelőnyben... A grúzok beszorultak saját tizenhatosukra, és hiába védekeztek szívósan, kezdősebességben és fordulékonyságban messze elmaradtak a labdával is jobban bánó spanyoloktól. De hiába a mezőnyfölény, valamint a több helyzet, a gólra az első félidő közepéig várni kellett. A 26. percben az az Álvaro Negredo volt a befejező ember, aki Pedro és Andrés Iniesta akcióját fejezte be a röviden. Látványos volt Pedro beemelt labdája a védővonal mögé, nem kevésbé Iniesta kapásból visszatett passza, a rövidre berobbanó Negredo pedig a bal felsőbe lőtt (1–0). Ez volt a 2008 nyara óta tartó Del Bosque-éra 200. gólja, már amit a spanyolok szereztek.

A szünet után nyomasztó technikai fölényét csillogtatta meg a vb-címvédő, majd a három perce pályán lévő csereember, Juan Mata a 61. percben nyolcról vágott be egy lecsorgót (2–0). Ezzel aztán el is ment az éle a találkozónak, a grúzok a remélt talált góltól is messze kerültek, a spanyolok pedig megelégedtek ezzel a különbséggel, hiszen már lőtávolon kívülre tudtak kerülni. Már a jövőre gondolva Xavi Hernández helyére Koke, Iniestáéra Isco állt be. Iker Casillas 151. válogatottságát tudta le – ezt is éppen kapott gól nélkül –, míg Del Bosque számára plusz öröm lehet, hogy szóban megegyezett a szövetséggel a folytatásról, így jelen állás szerint a 2016-os Eb-ig ő irányítja a spanyolokat.

Franck Ribéry nem sokat várt az első emlékezetes pillanattal: a 8. percben vezetéshez juttatta a franciákat Párizsban. Előbb brusztolt a labdáért a finn védővel az ellenfél tizenhatosnál, majd a megszerzett labdával középre cselezte magát, és védhetetlenül, a kapufa segítésével a bal felsőbe lőtt (1–0). Támadásban maradt a házigazda, de Niki Mäenpää eszén és képességén sokáig nem tudtak túljárni. A vendégeknek az első félidő közepén akadt helyzetük, de igazából védekeztek, és a kapusuk bizonyult a legjobb játékosuknak.

Ettől függetlenül minden elismerést megérdemeltnek, hiszen a világ egyik legjobb válogatottja állt fel velük szemben, tele klasszissal. Bár a spanyolok is kézben tartották a sorsukat, a franciáknak így különösebb motivációjuk nem maradt. A második félidő közepén érkező csereember, Joona Toivio elég rosszul szállt be a játékba, hiszen a 76. percben öngólt vétett (2–0), majd a 87. percben Karim Benzema állította be a végeredményt (3–0).