Balotelli belőtte, Olaszország nyert, és kijutott a vb-re

2013.09.10. 22:44
Mario Balotelli sok helyzetet kihagyott, de a büntetőt szokás szerint berúgta (Fotó: Reuters)
Olaszország labdarúgó-válogatottja a félidei hátrányból fordítva 2–1-re legyőzte Csehországot kedd este Torinóban, amivel biztossá tette, hogy megnyeri a selejtező európai B-csoportjának küzdelmeit, és ott lesz a jövő nyári brazíliai világbajnokságon. A pótselejtezővel kecsegtető második helyre Bulgária és Dánia pályázhat a legnagyobb eséllyel, a kedden veszítő csehek és örmények már csak a csodában bízhatnak.

OLASZORSZÁG–CSEHORSZÁG 2–1
Olaszország a brazíliai kvóta megszerzése reményében kezdte a torinói meccset, csakhogy a cseheknek is vannak még teendőik – az örmények elleni pénteki hazai vereséget például mivel is ellensúlyozhatták volna jobban, mint a squadra azzurra legyőzésével? Nem úgy indult a meccs, hogy összejön a bravúr, a 12. percben Suchy hibájából Balotelli helyzetbe került, de Cech óriásit védett. A 19. percben aztán vezettek a csehek: Rosicky, Jirácek összjáték után utóbbi beadott, és Libor Kozák, az olasz bajnokságot (egészen pontosan a Laziót) nyáron elhagyó támadó közelről nem hibázott. 0–1

A játékrész derekán Balotelli gyors egymásutánban újra elpuskázott két jó lehetőséget, majd a 36. percben ismét ő következett, fejesét Cech védte. S az elrontott helyzetek kis híján megbosszulták magukat, mert Limbersky remek indításával Kozák kilépett, és nem Buffonon múlt, hogy elmaradt a gól – a cseh támadó lövése nyomán a labda elkerülte a kaput.

A második félidőt is az olaszok kezdték dinamikusabban, és most már a gólok sem maradtak el. Az 51. percben Pirlo szögleténél az addig biztos pontnak számító Cech nagyot hibázott, ez kapóra jött Giorgio Chiellininek, aki a hálóba fejelt (1–1). Eltelt három perc, és már vezettek az olaszok: Gebre Selassie szabálytalanul szerelte Mario Balotellit a 16-oson belül, és a sértett gólra váltotta a megítélt büntetőt. 2–1

A hirtelen kellemetlen helyzetbe kerülő csehek próbáltak talpra állni, de már képtelenek voltak veszélyt teremteni Gianluigi Buffon kapuja előtt, sőt a lefújás előtt meg is fogyatkoztak. A győzelemmel Olaszország sorozatban 14. alkalommal kijutott a világbajnokságra – ennél szebb emléke aligha lehetne Buffonnak arról az estéről, amelyiken beállította Fabio Cannavaro 136 mérkőzéses olasz válogatottsági rekordját.

MÁLTA–BULGÁRIA 1–2
Bár a máltaiak két korábbi ferencvárosi légiósának voltak jó momentumai – Justin Habernek nagy védései, André Schembrinek helyzetei, kapufája –, a jobbára fölényben játszó bolgárok érvényesítették a papírformát a szigetországban. Bár a cserék megtörték a vendégek játékát, és a máltaiak a hajrábeli szépítésük után rohamoztak az egyenlítését, a dániai és a csehországi döntetlen után megszületett a bolgárok első idegenbeli győzelme a selejtezősorozatban. Ljuboszlav Penev emberei továbbra is versenyben vannak a brazíliai vb-szereplésért.

ÖRMÉNYORSZÁG–DÁNIA 0–1
A júniusi döbbenetes koppenhágai 0–4 után a dánoknak nem lehetett más céljuk, mint visszavágni: ezt követelte a presztízs, és ez kellett a továbbjutási remények életben tartásához is. Ha nem is könnyen, de sikerült. Az első félidő dán fölénye nem hozott gólt, sőt a fordulás után a továbbjutásra szintén spekuláló örményeknek is volt egy óriási lehetőségük: szöglet után egy dán védőről a lécre pattant a labda. A mindent eldöntő gól a 73. percben született: az alapvonalnál cselezgető Viktor Fischer úgy harcolt ki tizenegyest, hogy a vele szemben szabálytalankodó Varazdat Harojant ki is állították. Daniel Agger biztos lábbal értékesítette a tizenegyest, és a dánoknak ez elég volt a rendkívül fontos győzelemhez.

LABDARÚGÓ-VB 2014, SELEJTEZŐK
B-CSOPORT
OLASZORSZÁG–CSEHORSZÁG 2–1 (0–1)
Torino. V:
Eriksson (svéd)
Olaszország: Buffon – Bonucci, De Rossi, Chiellini – Maggio, Pirlo, Montolivo (Thiago Motta, 86.), Pasqual (Ogbonna, 78) – Candreva, Giaccherini (Osvaldo, 46.) – Balotelli. Szövetségi kapitány: Cesare Prandelli
Csehország: Cech – Gebre Selassie (Rabusic, 77.), Sivok, Suchy, Limbersky – Darida (Vanek, 55.), Rosicky (Kolár, 38.) – Plasil, Procházka, Jirácek – Kozák. Szövetségi kapitány: Michal Bílek
Gólszerző: Chiellini (51.), Balotelli (54. – 11-esből), ill. Kozák (19.)
Kiállítva: Kolár (89.)

MÁLTA–BULGÁRIA 1–2 (0–1)
Ta’Qali. V:
Tudor (román)
Málta: Haber – A. Muscat, Dimech, Agius, Failla (Fenech, 66.) – Sciberras – Herrera, Camilleri (Caruana, 82.), Schembri, R. Muscat – Mifsud (Vella, 77.). Szövetségi kapitány: Pietro Ghedin
Bulgária: Mihajlov – Dimitrov, Bodurov, Ivanov, Minev – Djakov – Nedelev (Delev, 66.), Gadzsev, Popov, Milanov (Zlatinski, 81.) – Gargorov (Rangelov, 61.). Szövetségi kapitány: Ljuboszlav Penev
Gólszerző: Herrera (78.), ill. Dimitrov (9.), Gargorov (59.)

ÖRMÉNYORSZÁG–DÁNIA 0–1 (0–0)
Jereván. V:
Nijhuis (holland)
Örményország: Kaszparov – Hovhanniszjan, Mkojan, Harojan, Hajrapetjan – Mkrtcsjan (Szarkiszov, 27; Adamjan, a szünetben), Artur Jedigarjan – Özbiliz, Mhitarjan, Hazarjan – Pizelli (Manojan, 70.). Szövetségi kapitány: Vardan Minaszjan
Dánia: S. Andersen – Ankersen, Agger, Bjelland, Boilesen – W. Kvist, Zimling (Sloth, 45+2.) – Eriksen – Braithwaite (Fischer, 66.), N. B. Nielsen (Christoffersen, 83.), Krohn-Dehli. Szövetségi kapitány: Morten Olsen
Gólszerző: Agger (73. – 11-esből)
Kiállítva: Harojan (73.)

1. Olaszország 8 6 2 15–5 +10 20
2. Bulgária 8 3 4 1 13–6 +7 13
3. Dánia 8 3 3 2 9–10 –1 12
4. Csehország 8 2 3 3 8–8 0 9
5. Örményország 8 3 5 8–10 –2 9