Argentína 24 év után ismét bejutott a legjobb négy közé

2014.07.05. 17:54
Argentína 1990 után első alkalommal jutott be a legjobb négy közé (Fotó: Action Images)
Argentína is bejutott a legjobb négy közé a vb-n, miután a brazíliavárosi negyeddöntőben Gonzalo Higuaín korai góljával legyőzte Belgiumot. A dél-amerikaiak 24 éves átkukat törték meg – 1990 óta először jutottak be a legjobb négy közé.

A brazilokhoz hasonlóan villámgyorsan bekezdtek az argentinok, és bár Messi passza után Higuaín elől tisztáztak a védők, a 8. percben Di María megpattanó passzát a Napoli támadója kapásból a jobb alsóba vágta (1–0).

Higuaín ezzel beérte Messit az argentin vb-örökranglistán öt találattal.

A belgák a nyolcaddöntőben Tim Howard ellenállását feltörő De Bruyne révén veszélyeztettek először, távoli lövése azonban jócskán elkerülte Romero kapujának jobb felső sarkát.

Próbáltak támadásban maradni a „vörös ördögök”, a 26. percben ismét De Bruyne lőtt, de az argentin kapus a mezőnybe ütötte a labdát, majd kis híján növelték az előnyüket a dél-amerikaiak: Messi parádés indítása után Di María fordult le Kompanyról, lövését azonban végül blokkolta a belga bekk.

Argentin aggodalom: Di María megsérült
A mozdulat során azonban megsérült a Real Madrid szélsője, aki pár percig még a pályán maradt, de fél órányi játékot követően hordágyon kellett levinni.

A játékrész hajrájában Messi előbb elesett öt védő szorításában, majd a jogosan megítélt 17 méteres szabadrúgását „kinézte” a bal felsőből Courtois, mielőtt ismét életjelet adtak a belgák: a 42. perben Verthongen bal oldali beadása után Mirallas fejelt 11 méterről, estében a jobb alsó mellé.

A fordulást követően ismét Higuaín percei következtek, előbb megpattanó lövése elkerülte a jobb alsót, majd egy villámgyors kontra végén 14 méterről a lécet találta el.

Wilmots egy órányi játékot követően Lukaku és Mertens beállításával próbált életet lehelni támadóalakulatába, pillanatokkal később Fellaini fejesével nem is jártak túl messze az egyenlítéstől a belgák.

A belga szurkolók most nem örülhettek
A 65. percben De Bruyne jobb oldali beadásába Garay szúrt bele saját kapujára veszélyesen, de Romero azért leért a bal alsóra.

Az utolsó negyedóra kezdetén előbb Fellaini maradt le De Bruyne beadásáról, majd Mertens próbálta meg szabadrúgásból megviccelni Romerót – kevés sikerrel.

A ráadás pillanataiban Messi vihette a labdát ajtó-ablak helyzetben Courtois-ra, de a belga kapus védett, majd a 95. percben Lukaku révén kerültek helyzetbe a belgák, de sem ő, sem az ismétlő Witsel nem tudott betalálni, így 1990 után ismét bejutott Argentína az elődöntőbe.

Courtois-nak pedig annyi maradt, hogy Messi sorozatban a nyolcadik meccsén sem tudta bevenni a kapuját.

Az argentinok a Sao Pauló-i elődöntőben (július 9., 22 óra) a Hollandia–Costa Rica párharc (kezdés ma 22 órakor) továbbjutójával találkoznak.

VB 2014, NEGYEDDÖNTŐ
ARGENTÍNA–BELGIUM 1–0
(1–0)
Brazíliaváros,
Nemzeti Stadion, 68 551 néző. Vezette: Rizzoli (olasz)
ARGENTÍNA: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Basanta – Biglia, Mascherano, Di María (E. Pérez, 33.) – Lavezzi (Palacio, 71.), Messi, Higuaín (Gago, 81.). Szövetségi kapitány: Alejandro Sabella
BELGIUM: Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Fellaini – Mirallas (Mertens, 60.), De Bruyne, E. Hazard (Chadli, 75.) – Origi (Lukaku, 59.). Szövetségi kapitány: Marc Wilmots
Gólszerző: Higuaín (8.)

Argentína
Kapusok: 1Sergio Romero(Monaco – francia), 21Mariano Andújar(Catania – olasz), 12Agustín Orión (Boca Juniors)
Védők: 2 Ezequiel Garay(Benfica – portugál), 17Federico Fernández(Napoli – olasz), 4 Pablo Zabaleta(Manchester City – angol), 16Marcos Rojo(Sporting CP – portugál), 23José María Basanta (Monterrey – mexikói), 3Hugo Campagnaro(Internazionale – olasz), 15Martín Demichelis (Manchester City – angol)
Középpályások: 5Fernando Gago(Boca Juniors), 6 Lucas Biglia(Lazio – olasz), 14Javier Mascherano(Barcelona – spanyol), 7Ángel Di María(Real Madrid – spanyol), 11 Maxi Rodríguez (Newell's Old Boys), 19Ricardo Álvarez(Internazionale – olasz), 13Augusto Fernández(Celta Vigo – spanyol), 8Enzo Pérez(Benfica – portugál)
Támadók: 20Sergio Agüero(Manchester City – angol), 10Lionel Messi(Barcelona – spanyol), 9Gonzalo Higuaín(Napoli – olasz), 22Ezequiel Lavezzi(PSG – francia), 18Rodrigo Palacio(Internazionale – olasz)
Szövetségi kapitány: Alejandro Sabella

Belgium
Kapusok: 13 Sammy Bossut (Zulte Waregem), 1 Thibaut Courtois (Atlético Madrid – spanyol), 12 Simon Mignolet (Liverpool – angol)
Védők: 2 Toby Alderweireld (Atlético Madrid – spanyol), 23 Laurent Ciman (Standard Liege), 4 Vincent Kompany (Manchester City – angol), 18 Nicolas Lombaerts (Zenit – orosz), 15 Daniel Van Buyten (Bayern München – német), 21 Anthony Vanden Borre (Anderlecht), 3 Thomas Vermaelen (Arsenal – angol), 5 Jan Vertonghen (Tottenham – angol)
Középpályások: 22 Nacer Chadli (Tottenham – angol), 16 Steven Defour (Porto – portugál), 19 Mousa Dembélé (Tottenham – angol), 8 Marouane Fellaini (Manchester United – angol), 6 Axel Witsel (Zenit – orosz), 20 Adnan Januzaj (Manchester United – angol)
Támadók: 10 Eden Hazard (Chelsea – angol), 9 Romelu Lukaku (Everton – angol), 14 Dries Mertens (Napoli – olasz), 11 Kevin Mirallas (Everton – angol), 17 Divock Origi (Lille – francia), 7 Kevin De Bruyne (Wolfsburg – német)
Szövetségi kapitány: Marc Wilmots