A horvátok nem kegyelmeztek a szerbeknek

2013.03.22. 20:02
A horvát csapat kilátástalan helyzetbe hozta a legyőzött szerbeket (Fotó: Reuters)
Horvátország hazai környezetben 2–0-ra legyőzte Szerbiát a világbajnoki selejtezősorozat A-csoportjában. Mario Mandzukic és Ivica Olic gólja gyakorlatilag az első félidőben eldöntötte az összecsapás sorsát.

A két nemzeti csapat ilyen névvel (Horvátország, Szerbia) még sohasem találkozott egymással, a pénteki mérkőzésen nagy csatára volt kilátás. A zágrábi meccsen a két szövetség egyezségének értelmében nem voltak szerb szurkolók (a visszavágót pedig horvát drukkerek nélkül rendezik). De nem csak a szimpatizánsok hiánya okozott problémát Szerbiának.

Korán cserére kényszerültek a szerbek, tíz perc után az előretolt csatár, Marko Scsepovics megsérült, Filip Djordjevics állt a helyére. A támadóalakzatban bekövetkezett váltás elméletileg nem kellett volna, hogy megzavarja a szerbeket – legalábbis biztosan nem emiatt bizonytalankodtak hátul.

Egy vendég védelmi hibát kihasználva ráadásul meg is szerezte a vezetést a hazai csapat a 23. percben. Luka Modric pörgette a labdát a kilépő Ivica Olic elé, aki önzetlenül Mario Mandzukichoz tálalt. A Bayern csatárának nem okozott gondot az üres kapuba passzolnia a labdát. 1–0

A horvátok fölénybe kerültek, és a 37. percben már kettővel vezettek. Egy jobb oldali szabadrúgást nagyon elnézett a szerb védelem, Olic pedig az ötösön belülről passzolhatott a kapuba. Zseljko Brkics kapusnak sem kellett volna túl messzire kilépnie a kapuból, hogy lekapja a labdát, de nem tette. 2–0

A második félidő elején majdnem egyenlítettek a szerbek, de Filip Djuricsics és Filip Djordjevics sem tudta bevenni a horvát kaput. A vendégek a második félidőben többet birtokolták a labdát, de még a szépítés sem jött össze nekik.

A horvátok ezzel a győzelemmel óriási lépést tettek afelé, hogy a csoport első két helyének valamelyikén végezzenek. A horvát válogatott 13 ponttal áll a csoportban, míg a szerbek mindössze néggyel.

A csoport későbbi mérkőzésein a belga válogatott 2–0-ra nyert Macedóniában, s ezzel a horvátokkal egyenlő pontszámmal vezeti a csoportot. Wales pedig 2–1-re nyert Skóciában, így némi reménye még maradt a továbbjutásra.

A-CSOPORT
HORVÁTORSZÁG–SZERBIA 2–0 (2–0)
Zágráb, Maksimir Stadion. V: Cüneyt Cakir (török)
HORVÁTORSZÁG:
Pletikosa – Srna, Simunic, Corluka, Strinic (Lovren, 82.) – Rakitic, Kovacic, Modric – Kranjcar (Vida, 63.) – Mandzukic, Olic (Vukojevic, 83.). Szövetségi kapitány: Igor Stimac
SZERBIA:
Brkics – Ivanovics, Szubotics, Nasztaszics, Kolarov – Radovanovics, Ignjovszki (Petrovics, 75.) – Sztevanovics (Tadics, 57.), Tosics, Djuricsics – Scsepovics (F. Djordjevics, 9.). Szövetségi kapitány: Szinisa Mihajlovics
Gólszerző:
Mandzukic (23.), Olic (37.)

MACEDÓNIA–BELGIUM 0–2 (0–1)
Szkopje
, II. Phlipposz Nemzeti Stadion. V: Deniz Aytekin (német)
MACEDÓNIA: Pacsovszki – Noveszki, Grncsarov, Lazevszki, Todorovszki – Demiri, Haszani (Taszevszki, 82.), Tricskovszki (Trajkovszki, 81.) – Ibraimi, Jahovics (Ivanovszki, 57.), Pandev. Szövetségi kapitány: Csedomir Janevszki
BELGIUM: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Van Buyten, Vertonghen – Witsel, Dembélé – De Bruyne, Fellaini, Hazard – Benteke (Chadli, 85.). Szövetségi kapitány: Marc Wilmots
Gólszerző: De Bruyne (26.), E. Hazard (62. – 11-esből)

SKÓCIA–WALES 1–2 (1–0)
Glasgow
, Hampden Park. V: Antony Gautier (francia)
SKÓCIA: McGregor – Hutton, Mulgrew, Hanley, Caldwell – Dorrans (Adam, 64.), Snodgrass, McArthur, S. Fletcher (K. Miller, 5.) – Maloney, Burke (Rhodes, 86.). Szövetségi kapitány: Gordon Strachan
WALES: Myhill – Gunter, Ricketts, Williams, Davies – Ramsey, Ledley (Church, 89.), Collison (A. King, 58.), Bale (J. Williams, a szünetben) – Robson-Kanu, Bellamy. Szövetségi kapitány: Chris Coleman
Gólszerző: Hanley (45+1.), ill. Ramsey (72. – 11-esből), Robson-Kanu (74.)
Kiállítva: Ramsey (93.)

1. Horvátország 5 4 1 8–2 +6 13
2. Belgium 4 3 1 8–1 +7 10
3. Szerbia 5 1 1 3 6–7 –1 4
4. Macedónia 4 1 1 2 3–4 –1 4
5. Wales 4 1 3 3–11 –8 3
6. Skócia 4 2 2 2–5 –3 2