nemzetisport.hu 2013.09.09 15:18 Frissítve: 2015.03.31 02:28

A 2014-es foci-vb résztvevői

A házigazda Brazília után a kvalifikációs sorozatból elsőként Japán jutott ki a 2014-es labdarúgó-világbajnokságra – összeállításunkban áttekinthetik a kijutók adatlapját. A vb-szereplések számát a mostani nélkül adtuk meg. Először fordul elő, hogy nyolc korábbi világbajnok lesz ott a tornán, a harminckettes mezőny a kétszeres vb-győztes Uruguay kijutásával lett teljes.

A selejtezősorozatban indulók közül Japán jutott ki elsőként - KATTINTSON A VB-RÉSZTVEVŐK GALÉRIÁJÁHOZ! (Fotó: Reuters)

A VB-RÉSZTVEVŐK ZÓNÁNKÉNT
Dél-Amerika:
Brazília, Argentína, Kolumbia, Ecuador, Chile, Uruguay
Ázsia: Japán, Ausztrália, Irán, Dél-Korea
Európa: Olaszország, Hollandia, Belgium, Németország, Svájc, Bosznia-Hercegovina, Oroszország, Spanyolország, Anglia, Görögország, Horvátország, Portugália, Franciaország
CONCACAF: Egyesült Államok, Costa Rica, Honduras, Mexikó
Afrika: Nigéria, Elefántcsontpart, Kamerun, Ghána, Algéria

A VILÁGBAJNOKSÁG SORSOLÁSA
A 2014-es vb sorsolását 2013. december 6-án, a Bahia állambeli Costa do Sauípe üdülőkomplexumban tartják meg, Mata de Sao Joao városában. A ceremónia 17 órakor kezdődik közép-európai idő szerint.

A vb résztvevőit négy kalapba sorolják be, ezek beosztása még pontosan nem ismert az első kalap kivételével, melybe a házigazda Brazília mellett a 2013 októberi FIFA-világranglistán a legjobb hét helyet elfoglaló válogatott került. Brazília helye fix a világbajnokság A1 kiemelési pozíciójában, a házigazda tehát az A-csoport 1. kiemeltje lesz.

A VB-SORSOLÁS KALAPBEOSZTÁSA
1.kalap: Brazília (házigazda, A1, 11. a világranglistán), Spanyolország (1.), Németország (2.), Argentína (3.), Kolumbia (4.), Belgium (5.), Uruguay (6.), Svájc (7.)
2. kalap: a FIFA beosztására vár
3. kalap: a FIFA beosztására vár
4. kalap: a FIFA beosztására vár

A 2., 3. és 4. kalap minden bizonnyal regionális beosztású lesz. Az egyik kalapba kerülnek valószínűleg az ázsiai (Japán, Ausztrália, Irán, Dél-Korea) és CONCACAF-zónás (Egyesült Államok, Costa Rica, Mexikó, Honduras) válogatottak.

Egy kalapba kerül nyolc európai válogatott, a fennmaradó „vegyes” kalapba pedig az afrikai (Nigéria, Kamerun, Elefántcsontpart, Ghána, Algéria) és maradék dél-amerikai (Chile, Ecuador) gárdák, valamint egy európai csapat. Ha egy csapatot vesznek ki az európaiak közül a vegyes kalapba, az minden bizonnyal az októberi világranglistán legalacsonyabb helyezésű Franciaország lesz.

A PROGRAM

A csoportmérkőzések kezdési időpontja helyi (és zárójelben közép-európai) idő szerint: 13 óra (18), 16 óra (21), 17 óra (22), 18 óra (23), 19 óra (24) és 21 óra (hajnali 2). A manausi és cuiabai mérkőzések eltolódása még egy óra (közép-európai idő mínusz hat óra, csillaggal jelölve a táblázatban) – az 1994-es vb óta először fordul elő, hogy több időzónában játszanak mérkőzéseket.

A nyolcad- és negyeddöntők kezdési időpontjai: 13 (18) és 17 (22) óra, az elődöntőké 17 (22) óra. A döntőt 2014. július 13-án 16 (21) órakor, a legendás Maracanában játsszák.

A kluboknak 2014. május 19-én kell elengedni a játékosokat a válogatottakhoz, ezt minden érintett labdarúgó számára kötelező egyhetes pihenőidő követi.

BRAZÍLIA
Zóna: Dél-Amerika (rendezőként)
Kvalifikáció dátuma: 2007. október 30. (a vb odaítélésének időpontja)
Világbajnoksági szereplések száma: 19 (1930, 1934, 1938, 1950, 1954, 1958, 1962, 1966, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: világbajnok (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)

JAPÁN
Zóna: Ázsia
Kvalifikáció dátuma: 2013. június 4.
Világbajnoksági szereplések száma: 4 (1998, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: nyolcaddöntős (2002, 2010)
AUSZTRÁLIA
Zóna: Ázsia
Kvalifikáció dátuma: 2013. június 18.
Világbajnoksági szereplések száma: 3 (1974, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: nyolcaddöntős (2006)
IRÁN
Zóna: Ázsia
Kvalifikáció dátuma: 2013. június 18.
Világbajnoksági szereplések száma: 3 (1978, 1998, 2006)
Legjobb eredménye: 14. (csoportkör, 1978)
DÉL-KOREA
Zóna: Ázsia
Kvalifikáció dátuma: 2013. június 18.
Világbajnoksági szereplések száma: 8 (1954, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: 4. (2002)
OLASZORSZÁG
Zóna: Európa
Kvalifikáció dátuma: 2013. szeptember 10.
Világbajnoki szereplések száma: 17 (1934, 1938, 1950, 1954, 1962, 1966, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: világbajnok (1934, 1938, 1982, 2006)
HOLLANDIA
Zóna: Európa
Kvalifikáció dátuma: 2013. szeptember 10. 
Világbajnoki szereplések száma: 9 (1934, 1938, 1974, 1978, 1990, 1994, 1998, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: 2. (1974, 1978, 2010)
ARGENTÍNA
Zóna: Dél-Amerika
Kvalifikáció dátuma: 2013. szeptember 10.
Világbajnoki szereplések száma: 15 (1930, 1934, 1958, 1962, 1966, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: világbajnok (1978, 1986)
EGYESÜLT ÁLLAMOK
Zóna: CONCACAF
Kvalifikáció dátuma: 2013.  szeptember 10.
Világbajnoki szereplések száma: 9 (1930, 1934, 1950, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: 3. (1930)
COSTA RICA
Zóna: CONCACAF
Kvalifikáció dátuma: 2013. szeptember 10.
Világbajnoki szereplések száma: 3 (1990, 2002, 2006)
Legjobb eredménye: nyolcaddöntős (1990)
BELGIUM
Zóna: Európa
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 11.
Világbajnoki szereplések száma: 11 (1930, 1934, 1938, 1954, 1970, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002)
Legjobb eredménye: elődöntős (1986)
NÉMETORSZÁG
Zóna: Európa 
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 11. 
Világbajnoki szereplések száma: 17 (1934, 1938, 1954, 1958, 1962, 1966, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: világbajnok (1954, 1974, 1990)
SVÁJC
Zóna: Európa 
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 11. 
Világbajnoki szereplések száma:  9 (1934, 1938, 1950, 1954, 1962, 1966, 1994, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: negyeddöntős (1934, 1938, 1954)
KOLUMBIA
Zóna: Dél-Amerika
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 11. 
Világbajnoki szereplések száma:  4 (1962, 1990, 1994, 1998)
Legjobb eredménye: nyolcaddöntős (1990)
BOSZNIA-HERCEGOVINA
Zóna: Európa
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 15. 
Világbajnoki szereplések száma:  újonc
Legjobb eredménye:
OROSZORSZÁG
Zóna: Európa
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 15. 
Világbajnoki szereplések száma:  9 (1958, 1962, 1966, 1970, 1982, 1986. 1990 – Szovjetunióként [az orosz válogatott a jogutód], 1994, 2002)
Legjobb eredménye: elődöntős (1966)
SPANYOLORSZÁG
Zóna: Európa
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 15. 
Világbajnoki szereplések száma:  13 (1934, 1950, 1962, 1966, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: világbajnok (2010 – címvédő)
ANGLIA
Zóna: Európa
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 15. 
Világbajnoki szereplések száma:  13 (1950, 1954, 1958, 1962, 1966, 1970. 1982, 1986, 1990, 1998, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredménye: világbajnok (1966)
ECUADOR
Zóna: Dél-Amerika
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 16.
Világbajnoki szereplések száma: 2 (2002, 2006)
Legjobb eredménye: nyolcaddöntő (2006)
CHILE
Zóna: Dél-Amerika
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 16.
Világbajnoki szereplések száma: 8 (1930, 1950, 1962, 1966, 1974, 1982, 1998, 2010)
Legjobb eredménye: bronzérmes (1962)
HONDURAS
Zóna: CONCACAF
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 16. 
Világbajnoki szereplések száma: 2 (1982, 2010)
Legjobb eredmény: csoportkör (1982, 2010)
NIGÉRIA
Zóna: Afrika
Kvalifikáció dátuma: 2013. november 16. 
Világbajnoki szereplések száma: 4 (1994, 1998, 2002, 2010)
Legjobb eredmény: nyolcaddöntő (1994, 1998)
ELEFÁNTCSONTPART
Zóna: Afrika
Kvalifikáció dátuma: 2013. november 16. 
Világbajnoki szereplések száma: 2 (2006, 2010)
Legjobb eredmény: csoportkör (2006, 2010)
KAMERUN
Zóna: Afrika
Kvalifikáció dátuma: 2013. november 17. 
Világbajnoki szereplések száma: 6 (1982, 1990, 1994, 1998, 2002, 2010)
Legjobb eredmény: negyeddöntő (1990)
GHÁNA
Zóna: Afrika
Kvalifikáció dátuma: 2013. november 19. 
Világbajnoki szereplések száma: 2 (2006, 2010)
Legjobb eredmény: negyeddöntő (2010)
ALGÉRIA
Zóna: Afrika
Kvalifikáció dátuma: 2013. november 19. 
Világbajnoki szereplések száma: 3 (1982, 1986, 2010)
Legjobb eredmény: csoportkör

GÖRÖGORSZÁG
Zóna: Európa
Kvalifikáció dátuma: 2013. november 19. 
Világbajnoki szereplések száma: 2 (1994, 2010)
Legjobb eredmény: csoportkör

HORVÁTORSZÁG
Zóna: Európa
Kvalifikáció dátuma: 2013. november 19. 
Világbajnoki szereplések száma: 3 (1998, 2002, 2006)
Legjobb eredmény: bronzérmes (1998)

PORTUGÁLIA
Zóna: Európa
Kvalifikáció dátuma: 2013. november 19. 
Világbajnoki szereplések száma: 5 (1966, 1986, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredmény: bronzérmes (1966)

FRANCIAORSZÁG
Zóna: Európa
Kvalifikáció dátuma: 2013. november 19. 
Világbajnoki szereplések száma: 13 (1930, 1934, 1938, 1954, 1958, 1966, 1978, 1982, 1986, 1998, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredmény: világbajnok (1998)

MEXIKÓ
Zóna: CONCACAF
Kvalifikáció dátuma: 2013. november 20. 
Világbajnoki szereplések száma: 14 (1930, 1950, 1954, 1958, 1962, 1966, 1970, 1978, 1986, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010)
Legjobb eredmény: negyeddöntős (1970, 1986)

URUGUAY
Zóna: Dél-Amerika
Kvalifikáció dátuma: 2013. november 21. 
Világbajnoki szereplések száma: 11 (1930, 1950, 1954, 1962, 1966, 1970, 1974, 1986, 1990, 2002, 2010)
Legjobb eredmény: világbajnok (1930, 1950)

Utolsó kijutóként Uruguay tette teljessé a harminckettes vb-mezőnyt. KATTINTSON A GALÉRIÁHOZ! (Fotó: Reuters)
A 2014-ES VB PROGRAMJA
Dátum, mérkőzés Helyszín Helyi idő Közép-európai idő
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK      
június 12.      
Brazília–A2 Sao Paulo 17.00 22.00
június 13.      
A3–A4 Natal 13.00 18.00
B1–B2 Salvador 16.00 21.00
B3–B4 Cuiaba* 18.00 0.00
június 14.      
C1–C2 Belo Horizonte 13.00 18.00
D1–D2 Fortaleza 16.00 21.00
C3–C4 Recife 19.00 0.00
D3–D4 Manaus* 21.00 3.00
június 15.      
E1–E2 Brazíliaváros 13.00 18.00
E3–E4 Porto Alegre 16.00 21.00
F1–F2 Rio de Janeiro 19.00 0.00
június 16.      
G1–G2 Salvador 13.00 18.00
F3–F4 Curitiba 16.00 21.00
G3–G4 Natal 19.00 0.00
június 17.      
H1–H2 Belo Horizonte 13.00 18.00
Brazília–A3 Fortaleza 16.00 21.00
H3–H4 Cuiaba* 18.00 0.00
június 18.      
B2–B4 Porto Alegre 13.00 18.00
A2–A4 Manaus* 15.00 21.00
B1–B3 Rio de Janeiro 19.00 0.00
június 19.      
C1–C3 Brazíliaváros 13.00 18.00
D1–D3 Sao Paulo 16.00 21.00
C2–C4 Natal 19.00 0.00
június 20.      
D2–D4 Recife 13.00 18.00
E1–E3 Salvador 16.00 21.00
E2–E4 Curitiba 19.00 0.00
június 21.      
F1–F3 Belo Horizonte 13.00 18.00
G1–G3 Fortaleza 16.00 21.00
F2–F4 Cuiaba* 18.00 0.00
június 22.      
H2–H4 Porto Alegre 13.00 18.00
G2–G4 Manaus* 15.00 21.00
H1–H3 Rio de Janeiro 19.00 0.00
június 23.      
B1–B4 Curitiba 13.00 18.00
B2–B3 Sao Paulo 13.00 18.00
Brazília–A4 Brazíliaváros 17.00 22.00
A2–A3 Recife 17.00 22.00
június 24.      
D2–D3 Belo Horizonte 13.00 18.00
D1–D4 Natal 13.00 18.00
C1–C4 Cuiaba* 16.00 22.00
C2–C3 Fortaleza 17.00 22.00
június 25.      
F1–F4 Porto Alegre 13.00 18.00
F2–F3 Salvador 13.00 18.00
E1–E4 Manaus* 16.00 22.00
E2–E3 Rio de Janeiro 17.00 22.00
június 26.      
G2–G3 Brazíliaváros 13.00 18.00
G1–G4 Recife 13.00 18.00
H2–H3 Curitiba 17.00 22.00
H1–H4 Sao Paulo 17.00 22.00
       
június 27. - PIHENŐNAP      
       
NYOLCADDÖNTŐ      
június 28.      
A/1–B/2 Belo Horizonte 13.00 18.00
C/1–D/2 Rio de Janeiro 17.00 22.00
június 29.      
B/1–A/2 Fortaleza 13.00 18.00
D/1–C/2 Recife 17.00 22.00
június 30.      
E/1–F/2 Brazíliaváros 13.00 18.00
G/1–H/2 Porto Alegre 17.00 22.00
július 1.      
F/1–E/2 Sao Paulo 13.00 18.00
H/1–G/2 Salvador 17.00 22.00
       
július 2. és 3. - PIHENŐNAP      
       
NEGYEDDÖNTŐ      
július 4.      
Az E/1–F/2 győztese–a G/1–H/2 győztese Rio de Janeiro 13.00 18.00
Az A/1–B/2 győztese–a C/1–D/2 győztese Fortaleza 17.00 22.00
július 5.      
Az F/1–E/2 győztese–a H/1–G/2 győztese Brazíliaváros 13.00 18.00
A B/1–A/2 győztese–a D/1–C/2 győztese Salvador 17.00 22.00
       
július 6. és 7. – PIHENŐNAP      
       
ELŐDÖNTŐ      
július 8.      
a július 4-i negyeddöntők győztesei Belo Horizonte 17.00 22.00
július 9.      
a július 5-i negyeddöntők győztesei Sao Paulo 17.00 22.00
       
július 10. és 11. – PIHENŐNAP      
       
július 12.
   
A 3. HELYÉRT      
Az elődöntők vesztesei Brazíliaváros 17.00 22.00
       
július 13.
   
DÖNTŐ      
Az elődöntők győztesei Rio de Janeiro 16.00 21.00