Portugália bronzérmes, a zseniális Eusébio a gólkirály – vb-videók

2018.07.29. 00:28
Egy híres kép 1966-ból: Eusébio gólöröme a bolgárok elleni csoportmeccsről (FOtó: AFP)
1966-ban július 28-án szerezte meg története első és eddigi egyetlen világbajnoki érmét a portugál labdarúgó-válogatott – a labdarúgó-vb-k történetét napról napra, videók segítségével feldolgozó sorozatunk utolsó előtti rövid bejegyzésében ezt a bronzmeccset idézzük fel.

A hazatérő portugál hősök köszöntése

Eusébio már a 12. percben, tizenegyesből megszerezte a vezetést a portugáloknak, és bár Eduard Malofejev révén a szovjetek a szünet előtti pillanatokban egyenlítettek, a bronzérem a portugáloké lett: José Torres a 89. percben szerezte meg a döntő gólt. VIDEÓ ITT!

A FIFA néhány éve az alábbi összeállítással tisztelgett a 2014-ben elhunyt Eusébio előtt. VIDEÓ ITT!

A mozambiki születésű portugál támadó hat angliai vb-meccse közül csak egyen, a mieink elleni, 3–1-re megnyert nyitányon nem talált be a kapuba, és kilenc góllal a torna gólkirálya lett.

A bolgárok ellen egyszer, a braziloknak kétszer (3:1), Észak-Koreának – 0:3-as állás után, 33 perc leforgása alatt! – négyszer talált be (5:3), és a bronzmeccs előtt szerzett gólt az Anglia elleni elődöntőben is – saját és minden honfitársa legnagyobb bánatára már túlságosan későn (1:2)…

Eusébio aranylabdásként érkezett a világbajnokságra, és bár csapata „csak” harmadik lett, egy pont híján az 1966-os szavazáson is az élen végzett – egyedül az angolok egyik vb-hőse, Bobby Charlton előzte meg.

Sorozatunk a következő résszel, július 30-án ér véget.