Felkészülés: hatalmas osztrák hiba után török siker Bécsben

2016.03.29. 22:29
Az osztrákok hiába szereztek vezetést, fordítottak a török vendégek (Fotó: Hegedüs Gábor)
A magyar válogatottal azonos Eb-csoportba sorsolt válogatottak közül Ausztria Bécsben 2–1-re kikapott Törökországtól felkészülési mérkőzésen. A törökök 0–1-ről fordítottak, a győztes gólt Arda Turan szerezte óriási osztrák kapushiba után. Portugália pazar első félidőt mutatott be Cristiano Ronaldo és Nani vezérletével Belgium ellen, és 2–1-re legyőzte a világelsőt. Izland 0–2-ról 3–2-re győzött Görögország ellen Pireuszban. A védelmi hibákkal tarkított első félidőt követően a szünetben becserélt Gylfi Sigurdsson két pontrúgása kellett a fordításhoz.

Az osztrákok a bécsi meccs előtt megünnepelték Marko Arnautovicot, aki ötvenedszer öltötte magára a válogatott mezét. A középpálya közepén fontos láncszemnek számító Julian Baumgartlinger betegség miatt hiányzott, a támadósorból pedig Martin Harnik azért nem játszott, mert a felesége hamarosan szülni fog. Az osztrákok klasszikus center nélkül álltak fel, miután Marc Janko a cserepadon kezdett.

Csoportriválisunk türelmesen kezdett, gyakran átengedte a területet a török csapatnak, hogy aztán a labdaszerzést követően vezessen gyors ellentámadást. A harmadik ilyen próbálkozás sikerrel járt, Arnautovic bal oldalról középre tett labdáját Zlatko Junuzovic (Kleinheisler László brémai klubtársa) egyből kapura lőtte, és a labda a bal kapufa tövének belső oldaláról a hálóba pattant. 1–0

Mezőnyben az osztrák csapat volt veszélyesebb, a törökök igazán csak pontrúgásból veszélyeztettek, de csak az első fél óra után. Hakan Calhanoglu beívelését a 38. percben még hatástalanította az osztrák védelem, de a Leverkusen támadója öt perccel később közvetlen szabadrúgásból a jobb felső sarokba talált (1–1). Hasonló szögből kapott gólt a magyar válogatott csoportriválisa, mint ahonnan szombaton Dzsudzsák Balázs betalált Horvátország ellen...

A fordulás után veszélyesebb volt az osztrák csapat, David Alaba fellépett a támadók mögé, így könnyebben odaszögezték a térfelükre a törököket. Arnautovic már az első percekben nagy helyzetbe került, de éles szögből ellőtt a kapu előtt. Aztán a törökök talán először jutottak el a hazai 16-osig, amikor a labda Ramazan Özcan osztrák kapushoz került. A török származású hálóőr a tőle öt méterre álló Arda Turanhoz passzolt, a Barca-légiós pedig köszönte szépen, átemelte a kapust, és ezzel 2–1-re vezettek a törökök.

Az osztrákokat megfogta a gól, még Janko nagy örömmel fogadott beállása sem pörgette fel a piros mezes csapatot. Arnautovicnak volt egy centerezése a bal szélről, de Jakob Jantscher lövését blokkolták a törökök. Hasonló helyzet volt, mint amiből a gól született, Arnautovic elfutásaira Bernd Storck csapatának is figyelnie kell majd Bordeaux-ban, a David Alaba mellett a Stoke City légiósa az osztrákok kulcsembere.

Viszont az Eb-n biztosan nem Özcan, hanem Robert Almer fog védeni. A helyi szakírók hiányolták is a kezdőből, most már értjük, miért.

AUSZTRIA–TÖRÖKORSZÁG 1–2 (1–1)
Bécs, 26 700 néző. V: Gil (lengyel)
AUSZTRIA: Özcan – Klein (Garics 78.), Dragovic (Prödl, 59.), Hinteregger, Fuchs – Burgstaller (Jantscher, 66.), Ilsanker, Alaba (Schöpf, 78.), Arnautovic – Junuzovic, Okotie (Janko, 66.). Szövetségi kapitány: Marcel Koller
TÖRÖKORSZÁG: Volkan Babacan – Selcuk Inan, Caner Elkin (Ismail Köybasi, 69.), Ahmet Calik, Gökhan Gönül (Sener Özbayrakli, a szünetben) – Arda Turan, Oguzhan Özyakup (Volkan Sen, a szünetben; Yasin Öztekin, 80.), Mehmet Topal – Hakan Calhanoglu (Yunus Malli, 73.), Ozan Tufan, Cenk Tosun (Nuri Sahin, 86.). Szövetségi kapitány: Fatih Terim
G: Junuzovic (22.), ill. Hakan Calhanoglu (43.), Arda Turan (56.)

Sokat mondó jelenettel kezdődött a Portugália–Belgium mérkőzés, amelyet eredetileg Brüsszelbe terveztek, de a belga fővárosban történt robbantások miatt vittek át Portugáliába: a két csapat játékosai a himnuszokhoz felváltva álltak fel.

Az első percektől látszott a két csapat taktikája közötti különbség, a portugálok azonnal támadásba lendültek, míg a belgák inkább tartották a labdát.

A portugáloknál Cristiano Ronaldo nagyon élvezte a játékot, szinte minden labdaérintése trükközéssé fajult. Vagy éppen nagyon veszélyes fejessé a 13. percben, ami után Thibaut Courtois a levegőben úszva, hatalmas bravúrral ütötte a labdát a lécre. A 20. percben Nani André Gomes passza után tisztán lőhetett, és Courtois ezúttal már tehetetlen volt (1–0). A gól után a belgák veszélyesebbé váltak, de ezzel meg is nyílt a terület a portugál kontrák előtt. A 31. percben C. Ronaldo tálalt Joao Mário elé, de a portugál támadó ígéretes helyzetben nem tudott lőni. Tíz perc sem telt el, amikor fordított szereposztásban eredményesek voltak a hazaiak, Joao Mário keresztlabdája után C. Ronaldo fejelt a belga kapuba. 2–0

A második félidő is C. Ronaldo-helyzettel kezdődött, de a 60. percben Fernando Santos lehívta a Real Madrid sztárját, majd Nanit is. A portugál válogatott a két művész nélkül azonnal gólt kapott, a csereként beálló Jordan Lukaku beívelése után bátyja, Romelu Lukaku fejelt a portugál kapuba. 2–1

A belgák Radja Nainggolan révén kerültek legközelebb az egyenlítéshez, míg a portugáloknál a cserekként beálló Ricardo Quaresma volt a legveszélyesebb az utolsó fél órában. Gól azonban nem esett, a portugál csapat Nani és főleg Cristiano Ronaldo nélkül nem volt ugyanaz, mint az első 60 percben.

PORTUGÁLIA–BELGIUM 2–1 (2–0)
Leiria, 20 157
néző. V: Klossner (svájci)
PORTUGÁLIA: Rui Patrício – Cédric Soares, Raphaël Guerreiro, José Fonte, Pepe – Adrien Silva (Renato Sanches, a szünetben), Danilo Pereira (Danny, 87.), Joao Mário (Bernardo Silva, a szünetben) – Nani (Éder, 61.), André Gomes (William Carvalho, 74.), Cristiano Ronaldo (Quaresma, 60.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos
BELGIUM: Courtois – Gillet (J. Lukaku, 59.), Denayer (Boyata, 86.), Lombaerts, Vermaelen – Nainggolan, Witsel – Fellaini (Dembélé, 79.), Chadli, Mertens (Batshuayi, 67.) – R. Lukaku. Szövetségi kapitány: Marc Wilmots
G: Nani (20.), C. Ronaldo (40.), ill. R. Lukaku (62.)

Az izlandi válogatott a legutóbbi kilenc mérkőzéséből egyet nyert meg, a legutóbbi három mérkőzésén vereséget szenvedett. Görögországban, ahol Michael Skibbe új csapatot épít, szintén nem Izland volt az esélyes. A dánoktól elszenvedett vereség során Lars Lagerbäck és Heimir Hallgrímsson együttese nem tudott mit kezdeni a 3–5–2-vel felálló ellenféllel, Görögországban újra próbálkozhatott – a kezdőcsapat viszont nyolc helyen változott meg a csütörtökihez képest.

A meccs elején a görögök irányították, lassan építették támadásaikat a türelmesen játszó északiak ellen. Aztán egy szabadrúgás után Emil Hallfredsson szabálytalankodott Vaszilisz Toroszidisszal szemben, és a spanyol játékvezető tizenegyest ítélt, amelyet Konsztantinosz Fortunisz értékesített (1–0). A gól után is a görögök irányítottak, a 30. percben Sverrir Ingasontól kapott ajándék labdával Fortunisz a második gólját is megszerezte. 2–0

Három perccel később ugyanez a jelenet megismétlődött a másik kapu előtt, Ingvi Traustason használta ki a görög hibát, és szépített (2–1). Három súlyos védelmi hibából három gól született az első félidőben, a másodikra azonban összeszedték magukat a csapatok.

Izland játékának jót tett, hogy beállt Gylfi Sigurdsson, a 70. percben az ő szabadrúgása után egyenlített Izland: a labdáját Ingason juttatta a görög kapuba (2–2). Megérdemelten egyenlítettek a második félidőre feljavuló északiak. A fölény a 82. percre fordítássá érett, Sigurdsson ezúttal szögletet ívelt be, s ezúttal a szintén csereként beálló Kolbeinn Sigthórsson fejelt a hazai kapuba. 2–3

A végén megsérült Hjörtur Hermannsson, de már nem maradt cserelehetősége Izlandnak (hatot lehetett cserélni a találkozón). Csoportriválisunk három vereséget követően nyert ismét felkészülési mérkőzésen.

GÖRÖGORSZÁG–IZLAND 2–3 (2–1)
Pireusz. V:
Estrada (spanyol)
GÖRÖGORSZÁG
: Kapino – Sziovasz (Cavellasz, 79.), Morasz, Oikonomu – Sztafilidisz, Toroszidisz (Pecosz, 77.), Fortunisz (Tahcidisz, 77.), Holebasz, Ciolisz – Papacoglu (Velliosz, a szünetben), Karelisz (Diamantakosz, a szünetben). Szövetségi kapitány: Michael Skibbe
IZLAND:
Kristinsson (Halldórsson, a szünetben) – Saevarsson, Ingason, Hermannsson, Skúlason – Traustason (T. E. Bjarnason, a szünetben), Gunnarsson (B. Bjarnason, a szünetben), Hallfredsson (G. Sigurdsson, a szünetben), Gudmundsson – Kjartansson (Sigthórsson, 61.), Bödvarsson (Finnbogason, 83.). Szövetségi kapitányok: Lars Lagerbäck, Heimir Hallgrímsson