Eb 2016: kikaptak a németek, Skócia a 94. percben szállt el

2015.10.08. 22:46
Az írek harmadszor győzték le a regnáló világbajnokot, mindháromszor a németeket (Fotó: AFP)
Az ír válogatott hazai pályán 1–0-ra legyőzte a németeket, míg a lengyelek 2–2-es döntetlent játszottak Skóciában a labdarúgó Eb-selejtezők D-csoportjában. Az utolsó forduló előtt így ebből a csoportból még egyik válogatott sem jutott ki az Eb-re, a skótok viszont erről már lemondhatnak.

ÍRORSZÁG–NÉMETORSZÁG

Az írek most játszottak 13. alkalommal a regnáló világbajnok ellen, és a korábbi 12 ilyen mérkőzésükből csak kettőt nyertek meg – igaz, 1956-ban és 1994-ben is a németeket verték meg. Az első félidőben egyetlen lövésig jutottak, de az legalább eltalálta a kaput, míg a németek három próbálkozásáról ez nem volt elmondható. Shay Givennek tehát egyszer sem kellett védenie, egy kirúgásnál viszont megsérült a rutinos ír kapus, akit a 43. percben le kellett cserélni.

Helyére Darren Randolph állt, aki a harmadik válogatottságát ünnepelhette, a 70. percben pedig egy gólpasszt is, amelyet ő jegyzett. Előrevágott labdája a szintén csereként beállt Shane Longot találta meg, aki nem sokat vacakolt vele, maga elé tette, majd felrúgta a hosszú felső sarokba. 1–0

Ezzel a találattal az írek megnyerték a meccset, és az utolsó, lengyelek elleni meccsük dönti el, melyik válogatott utazhat majd Franciaországba. A németeknek a záró fordulóban elég egy pontot szerezniük otthon Grúzia ellen, ám ha kikapnak, a lengyel–ír meccs pedig döntetlennel végződik, akkor pótselejtezőre kényszerül a világbajnok.

SKÓCIA–LENGYELORSZÁG

Tudja-e hozni Robert Lewandowski az utóbbi hetekben, hónapokban mutatott félelmetes formáját? Ez volt az egyik fő kérdés a meccs előtt, és hamar választ kaptunk rá, aminek a skótok nem örültek. A Bayern München csatára tökéletes kiugratás után már 138 másodperc elteltével vezetést szerzett a lengyeleknek. 0–1

Amilyen rosszul kezdték a félidőt a skótok, olyan jól zárták, köszönhetően Matt Ritchie-nek, aki tökéletes lövéssel egyenlített. 1–1

Ritchie a 62. percben előkészítőként jeleskedett, Steven Fletchernek adott gólpasszt. 2–1
A skót pótselejtezős reményei mégis elszálltak, mégpedig a 94. percben, amikor Lewandowski másodszor is beköszönt. 2–2

GRÚZIA–GIBRALTÁR

Grúzia négyszer vette be vendégek kapuját, így Gibraltár kilenc mérkőzés után már 50 kapott gólnál tart.

EB 2016
SELEJTEZŐ, CSOPORTKÖR
9. FORDULÓ

D-CSOPORT
Írország–Németország 1–0 (0–0)
Dublin, Aviva Stadion. V: Carlos Velasco (spanyol)
ÍRORSZÁG:
Given (Randolph, 43.) – Christie, Keogh, O'Shea, Ward (Meyler, 69.) – Hendrick, McCarthy, Brady, Hoolahan – Walters, Murphy (Long, 65.).
Szövetségi kapitány:
Martin O'Neill
NÉMETORSZÁG:
Neuer – Ginter (Bellarabi, 77.), J. Boateng, Hummels, Hector – Reus, Gündogan (Volland, 85.), Kroos, Özil – Müller, Götze (Schürrle, 35.).
Joachim Löw
G:
Long (70.)

SKÓCIA–LENGYELORSZÁG 2–2 (1–1)
Glasgow
, Hampden Park. V: Kassai Viktor (magyar)
SKÓCIA: Marshall – Hutton, Whittaker, Martin, Hanley – Forrest (Dorrans, 84.), D. Fletcher (McArthur, 74.) – S. Brown, S. Fletcher, Naismith (S. Maloney, 69.) – Ritchie
Gordon Strachan
LENGYELORSZÁG:
Fabianski – Piszczek, Pazdan, Glik, Rybus (Wawrzyniak, 71.) – Krychowiak, Maczynski – Blaszczykowski (Olkowski, 83.), Grosicki – Lewandowski, Milik (Jodlowiec, 63.).
Adam Nawalka
G: Ritchie (45.), S. Fletcher (62.) ill. Lewandowski (3., 94.)

GRÚZIA–GIBRALTÁR 4–0 (3–0)
Tbiliszi, Borisz Paicsadze Stadion. V: Szerhij Bojko (ukrán)
GRÚZIA: Revisvili – Kakabadze, Kasia, Amiszulasvili, Grigalava – Kankava (Falavandisvili, 57.), Kvekveszkiri – Okriasvili (Dzalamidze, 58.), Kazaisvili, Kobahidze – Vacadze (B. Chadadze, 73.).
Szövetségi kapitány: Kahaber Chadadze
GIBRALTÁR: J. Perez – García, R. Casciaro, R. Chipolina, J. Chipolina – L. Casciaro (Duarte 76.), Gosling, K. Casciaro (Yome, 85.) – Walker, Bardon – Cabrera (B. Perez, a szünetben).
Szövetségi kapitány: Jeff Wood
G: Vacadze (30., 45+1), Okriasvili (35. – 11-esből), Kazaisvili (87.)