Rooney góllal és győzelemmel lett „százados”

2014.11.15. 17:55
Rooney büntetőgóllal ünnepelte századik meccsét (Fotó: Reuters)
Anglia hátrányból nyert 3–1-re a Szlovénia elleni Európa-bajnoki selejtezőn, így mind a négy mérkőzést megnyerte eddig az E-csoportban, San Marino pedig hét év után szerzett pontot tétmérkőzésen.

EB 2016, SELEJTEZŐ
CSOPORTKÖR, 4. FORDULÓ

E-CSOPORT
Anglia–Szlovénia 3–1
(0–0)
London, Wembley. V: Benquerenca (portugál)
Anglia: Hart – Clyne, Cahill, Jagielka (Smalling, 89.), Gibbs – Henderson, Wilshere, Lallana (Milner, 80.) – Rooney, Sterling (Oxlade-Chamberlain, 84.), Welbeck. Szövetségi kapitány: Roy Hodgson
Szlovénia:
S. Handanovic – Brecko, B. Cesar, Ilic, Struna – Kirm (Ljubijankic, 79.) – Birsa (D. Lazarevic, 64.), Kampl, Kurtic (Rotman, 75.), Mertelj – Novakovic. Szövetségi kapitány: Srecko Katanec
G:
Rooney (59. – 11-esből), Welbeck (66., 72.), ill. Henderson (57. – öngól)

Maga Sir Bobby Charlton köszöntötte 100. válogatottsága alkalmával Wayne Rooneyt egy erre az alkalomra készített sapkával, óangol szokások szerint, míg az ellenfélként felsorakozó szlovének igen fogadkoztak, hogy nem ünnepi díszletnek érkeztek a Wembleybe. Olyannyira nem annak, hogy a mérkőzés elején Andraz Kirm majdnem fejelt egy gólt, majd 4–1–4–1-es hadrendet felvéve szigorú falat vontak 16-osuk elé, az attól előre lévő területet teljesen átadva a hazaiaknak. Akik nem siettek gólra váltani kósza lehetőségeiket, középtávoli lövéseik rendre célt tévesztettek, akárcsak a másik oldalon a szlovén gólgép, Milivoje Novakovic közeli fejese.

A legpontosabb lövés Jasmin Kurtic nevéhez fűződik, aki az ötös elől jobbal célba vette a jobb alsót – kapusa, Samir Handanovic azonban megakadályozta az öngólt, és lábbal hárított.

A pihenő után az ünnepelt gyorsan helyzetbe került, de az ő fejese sem volt elég pontos, nem úgy Jordan Hendersoné – aki egy szabadrúgást a léc alá fejelt. Joe Hart hiába nyújtózkodott: 0–1, öngól! Jót tett a kapott gól az angoloknak, mert felborzolta sörényét a háromoroszlános csapat, és előbb Wayne Rooney értékesítette a saját maga által kiharcolt büntetőt (1–1, Samir Handanovic csak beleérni tudott, így nem lett meg zsinórban a hatodik hárított 11-ese), aztán Danny Welbeck előbb okosan lőtt a kapuba egy kipattanót (2–1), majd gyönyörűen háromszögezett Raheem Sterlinggel, és közelről nem hibázott (3–1).

A végén még mind a két csapat kihagyott egy-egy helyzetet, de az angolok már nem engedték felpörögni ellenfelüket, így végül, ha nem is könnyen, de megérdemeltek söpörték be ismét csoportjukban a három pontot.

San Marino–Észtország 0–0
San Marino, San Marino Stadion. V: Brych (német)
SAN MARINO: A. Simoncini – Bonini, F. Vitaioli, D. Simoncini, Brolli, Palazzi – Hirsch (Battistini, 60.), Chiaruzzi, Tosi, M. Vitaioli (Golinucci, 77.) – Selva (Rinaldi, 82.). Szövetségi kapitány: Pierangelo Manzaroli
ÉSZTORSZÁG: Aksalu – Teniste, Morozov, Artjunin (Teever, 74.), Kruglov – Antonov, Dmitrijev (Lindpere, a szünetben), Mets, Vassiljev – Ojamaa (Anier, 62.), Zenjov. Szövetségi kapitány: Magnus Pehrsson

Egyedülálló rekordot uralt San Marino – bár aligha volt büszke rá. Egyhuzamban 61 meccset veszített el, 10 éve még pontot sem tudott szerezni, Eb-selejtezőn pedig egyáltalán nem – egészen máig. Bár az észtek 14-szer is kapura lőttek, ötször el is találták azt, nem sikerült betalálniuk.

Észtország hiába nyerte meg első meccsét az E-csoportban, azt követő három találkozóján nem tudott győzni.

Svájc–Litvánia 4–0 (0–0)
St. Gallen, AFG Aréna. V: Moen (norvég)
SVÁJC: Sommer – Lichtsteiner, Djourou, Schär, Moubandje (Fernandes, 75.) – Behrami, Inler, Dzemaili – Shaqiri – Seferovic (Schönbächler, 83.), Mehmedi. Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic
LITVÁNIA: Arlauskis – Vaitkunas, Freidgeimas (Borovskij, 64.), Kijanskas, Andriuskevicius – Cernych, Vicius (Eliosius, 82.), Chvedukas, Zulpa, Novikovas (Kazlauskas, 87.) – Matulevicius. Szövetésgi kapitány: Igoris Pankratjevas
G: Arlauskis (66. – öngól), Schär (68.), Shaqiri (80., 90.)

Gól nélkül telt el az első félidő, amelyben Yann Sommer és Giedrius Arlauskis is több nagy bravúrt bemutatott.

A svájciak fölénye a 66. percben érett góllá, egy kapu előtti kavarodás után Arlauskisról pattant saját kapujába a labda. Innentől kezdve nem volt megállás Svájc számára. Két perccel az első találat után Fabian Schär volt eredményes, az utolsó tíz percben pedig Xherdan Shaqiri duplázott.

ANGLIA–SZLOVÉNIA PERCRŐL PERCRE

Legutóbbi 31 Eb-selejtezője közül csak 1-et veszített el az angol csapat, még az ukránok ellen, 2009-ben.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90. perc Ales Mertelj ballal 20-ról milliméterekkel téveszti el a jobb felsőt! MAJDNEM HÁROM KETTŐ!

90. perc Henderson helyzetbe kerül, de hat méterről a kapus ölébe perdít.

89. perc Chris Smalling be, Jagielka le.

88. perc Cahill hibázik, Phil Jagielka meg kap egy sárgát, mert nem engedi kapura törni Novakovicot.

87. perc Roo elől ment az ötösön az utolsó pillanatban Branko Ilic.

84. perc Alex Oxlade-Chamberlain
be, Sterling le.

2008 novembere óta nem nyert egymás után öt tétmeccset az angol válogatott.

82. perc Welbeck 13 méteres ballábas suhintását Cesar blokkolja. Raheem Sterling reklamál, kap egy sárgát.

80. perc Lallana le, James Milner be.

79. perc Rotman a léc fölé röptéz 17-ről, középről, jobbal.

Klubcsapataik 11-szer csaptak össze, három iksz mellett egyszer nyertek itt is délnyugati szomszédaink. Az NK Maribor kapta el tavaly egy El-csoportmeccsen a Wigan Athleticet.

Korosztályos mérkőzéseken 9 alkalommal találkoztak a felek, egy iksz mellett csak egyszer nyertek a szlovénok.

79. perc Nathaniel Clyne
kap sárgát.

78. perc
Kirmet pedig Zlatan Ljubijankic váltja.

75. perc
Kurtic le, Rajko Rotman be.

72. PERC ÚJABB ANGÓL!
Gibbs DANNY WELBECKHEZ passzol, aki háromszögez egyet a 16-os bal sarka elől Sterlinggel, majd az ötös bal sarka elől a túlsó sarokba lő. Jobbal. 3–1!

69. perc Brecko lövéskéje nem gond Hartnak, a másik kapu előtt Cesar ment ismét nagyot Roo elől.

66. PERC VEZETNEK AZ ANGOLOK! Lallana enyhe jobb oldali beadása megpattan egy védőn, így lesz veszélyes lövés, és Handanovic ezért jobbra vetődve csak kiüti a labdát, amelyet egy védő, Brecko éppen DANNY WELBECK elé fejel, aki ballal estében 11-ről a bal alsóba lő középről. 2–1!

Fontos passz Sterlingnek... Ééértik?!

64. perc Sterling kap fontos labdát Rootól, de Handanovic érkezik zseniális légi út végén.

64. perc
Birsa le, Dejan Lazarevic be.

62. perc
Beindult a meccs, Kampl 11-ről jobbal lőne, ha Cahill nem mentene óriásit előle.

Majdnem ez lett Handanovic zsinórban hatodik kifogott 11-ese!

59. perc EGY EGY! WAYNE ROONEY jobbal a jobb alsóba lő. Handanovic még beleért, de túl erős volt neki ez a labda. 1–1!

58. PERC 11-ES! Cesar gáncsolja az őt kicselező Root az ötös előtt! Büntető, jogos.

57. PERC VEZETNEK A SZLOVÉNEK! Novakovic bal oldali szabadrúgását az ötös és Miso Brecko elől a léc alá fejeli JORDAN HENDERSON! Hart nyújtózkodik, de nem ér el: 0–1!

Van egy jó hírünk: a hordágyas sárga emberkék nem a pályán keresztbe mennek vissza állomáshelyükre.

55. perc Lallana szöglete után Roo hintába ülteti Strunát, beadását az ötös elől Jagielka kapura fejeli, de Handanovic jobbra ledőlve véd.

... aztán Birsa rájön, hogy csupán párméternyire van az oldalvonal mellett. De most már dafke leviszik, erre feláll, és lehajolva diskurál orvosával.

... a túloldalról...

Elképesztő, 75 másodperc alatt korzóznak be a hordágyas emberek...

52. perc Kieran Gibbs
hátulról sarkon cserdíti Birsát, sárga és ápolás.

51. perc Roo lőne jobbal 16-ról, Cesar becsúszva szereli.

50. perc Újabb Lallana-sarokrúgás, Handanovic gyönyörűen repül ki érte. És még el is bokszolja.

48. perc HELYZETTEL! Lallana jobb oldali szögletét Rooney nyolc méterről, kissé jobbról a túlsó sarok mellé fejeli pár centiméternyivel!

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

A TÖBBI MAI EB-SELEJTEZŐRŐL IDE KATTINTVA OLVASHAT!

FÓRUM, HOZZÁSZÓLÁS UGYANEBBEN A CIKKBEN!

„Ülhetnék majd itt évtizedek múlva, mondván, játszottam kétszáz mérkőzést és szereztem száz gólt a válogatottban, de a legfontosabb, hogy trófeát nyerjünk. Erre vágyunk mindannyian – nyilatkozta a meccs előtt Rooney. – Persze boldogsággal töltene el, ha én lennék Anglia legjobb gólszerzője, elvégre régóta él a rekord, és hiába próbálkoztak rengetegen, senkinek sem sikerült megdöntenie. De én nyerni akarok, szeretném, ha történelmet írnánk Angliával."

45. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS ELSŐ FÉLIDEJE!

44. perc
Végre valami érdekes: Tim Cahill megmássza Novakovicot, aki nem fogadja abocsánatkérő pacsit.

Pedig a háromoroszlánosok legutóbbi 5 tétmeccsükön 20-szor voltak eredményesek a Wembelyben, azaz átlagban négyszer.

40. perc Clyne ad be ismét, ez meg Birsáé. Lallana szögletét Jagielka középre csúsztatja fejjel, Cesar meg ment ismét.

Egy rossz huzatú spórban.

Sürgős hőmérséklet-emelés kényszere alatt.

Ez a meccs néha olyan élvezetes, mint csikorgó hidegben agyig vizes nyárfával tüzelgetni.

37. perc Most Welbeck a soros, ő is magasan a léc fölé lő 17-ről, jobbal.

34. perc Cesar bemos egyet Adam Lallana hasába, ápolás.

32. perc ELKÉPESZTŐ! Jasmin Kurtic gondol egy merészet, az ötös elől jobbal célba veszi a jobb alsót. A gurítást azonban kirúgja kapusa, Handanovic...

30. perc
Sterling most jól ad be, jobbról, Welbeck szabadon fejelhet, de 11-ről a jobb sarok mellé trafál, jócskán. Róla is alaposan elfeledkeztek.

Phil Jagielka csak nézett, pedig Novakovic szerezte a szlovének legutóbbi 3 gólját.

28. perc MAJDNEM BENT VAN! Kirm bal oldali szögletét Milivoje Novakovic hét méterről a jobb alsó mellé fejeli!

27. perc Welbeck passza remek Clyne-nek, de beadást hárítja Andraz Struna.

Az angolok öt mérkőzés óta nem kaptak gólt, legutóbb a nyári vb-n, Luis Suárez talált be nekik.

24. perc Jordan Henderson jobb oldali beadását kifejeli Ilic, aztán az angol kitol vele: olyan rossz passzt ad, hogy a labdaszedőknek sem esik le elsőre, hogy munkájuk lesz.

21. perc
ROO! Sterling passzát Welbeck mellel lekészíti egykori csapattársának, aki jobbal 18-ról magasan a léc fölé bombáz.

18. perc
Sterling most gólpasszt adhatna az ünnepeltnek, de elvariálja az indítást.

Clyne hátul sem rossz, ő a Premier League mostani szereléskirálya, 55-tel.

18. perc
Sterling! Lő 17-ről jobbal gyatrán a jobb alsó mellé, Roo és Clyne lekészítése után.

Roo 29 éves és 22 napos, ő a legfiatalabb angol „százados".

Az angolok legutóbbi 10 szombati meccsük közül csak 4-et nyertek meg.

13. perc
Welbeck kiugratná a jobbon Clyne-t, a 16-os előtt, Branko Ilic hatalmasat ment.

A két csapat vb-meccse sem volt maga a nagy kéjhömpöly.

10. perc
Mezőnyharc, erős angol fölénnyel. Helyzet nélkül.

4. perc
Vendéghelyzet: Valter Birsa jobb oldali beadása után Andraz Kirm fejel középtávolról kapura, pontosabban inkább kapusra. A kontrából Roo indulna, de tőle is elpattan a 16-oson.

2. perc
Welbeck most passzol, 17-ről Raheem Sterling meg lágyan a kapus, Samir Handanovic ölébe emel. Jobbal.

1. perc
Danny Welbeck mehetne el a jobbon, ha nem bukna meg labdakezelésből.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta fehérben, a vendégek tiszta világoskékben.

Ma Nathaniel Clyne debütál.

A jubileumra készülő csatár 2003. február 12-én, 17 évesen és 111 naposan az Ausztrália ellen elveszített mérkőzésen (1–3) mutatkozott be minden idők legfiatalabb angol válogatott játékosaként, igaz, 2006-ban Theo Walcott megdöntötte a csúcsát. Viszont 2003 szeptemberében Macedóniában betalált a kapuba, amivel mindmáig ő a legfiatalabb gólszerző. Csakhogy hiába jósoltak neki szikrázóan fényes karriert, kizárólag klubszinten ért el eddig sikereket, a nemzeti együttesben még mindig nem alkotott maradandót. Kétszer kapott piros lapot, az elsőt a 2006-os világbajnokság negyeddöntőjében Portugália ellen, amikor az angolok végül alulmaradtak a tizenegyespárbajban, a másodikat pedig a 2012-es Eb-selejtezők utolsó mérkőzésén, s így nem játszhatott a nyári kontinenstorna első két meccsén. Ami talán ennél is jobban aggasztja, hogy három világbajnokságon mindössze egy gólt szerzett.

„Néhány éven belül mindkét rekordot Wayne tartja” – szögezte le Roy Hodgson szövetségi kapitány.

Az angoloknál mindössze nyolcan mondhatják el magukról, hogy elérték a százas határt – Billy Wright (a világon elsőként!; 105), Sir Bobby Charlton, Frank Lampard (106-106), Ashley Cole (107), Bobby Moore (108), Steven Gerrard (114), David Beckham (115) és Peter Shilton (125). Vagyis a korát tekintve könnyen elképzelhető, hogy néhány év múlva már Rooney vezeti a listát, s nem a legendás kapus.

A válogatottsági szereplési rekordot a jó öreg Peter Shilton tartja 125-tel, Roo kortársai körül Ashley Cole és Steven Gerrard „százas".

„Nagyon örülök ennek – így a százados Wayne Rooney, aki még a 2018-as vb-n is szeretne nagyot alkotni. – Mindig megtiszteltetés a címeres mezbe bújni, akárhány éve is teszi azt az ember. Voltak jó és rossz pillanataim, de nagy cél az, hogy trófeákat nyerjek, ez éltet a válogatottat tekintve is. A 100. válogatottságomra igen büszke vagyok, nem akármilyen listára kerülök fel. Bobby Moore és Sir Bobby Charlton viszont igazi legendák, mindketten nyertek vébét. Nem mindenki mondhatja el ezt magáról..."

Wayne Rooney 100. válogatott meccsére készül. Sir Bobby Charlton 49-szer volt eredményes 106 fellépésén, Gary Lineker 48/80-nál, Jimmy Greaves 44/57-nél jár, Wayne Rooney 43/100-nál.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Glen Johnson, Daniel Sturridge, Leighton Baines, Andros Townsend és Michael Carrick sérült, a vendégektől Tim Matavzés Josip Ilicic maródi.

Stewart Downing 2012 májusa óta tér vissza, Theo Walcott tízhónapos sérülés után, Saido Berahino meg újonc. „Már régóta figyelem, de az U21-es válogatott két fontos meccse miatt nem hívtam – így az angolok szövetségi kapitánya, Roy Hodgson. – De most csak felkészülési meccset vívnak a fiatalok. Annak nem volt realitása, hogy Daniel Sturridge-et behívjam, mert liverpooli menedzsere, Brendan Rodgers üzent, hogy nem egészséges a támadó. Nem lesz könnyű meccs, a szlovéneknek sok olyan játékosuk van, akik Európa topklubjaiban játszanak. Nagyon komoly ellenfélként tekintünk rájuk."

Ezelőtt csak egyszer, 2009-ben csaptak össze, akkor Frank Lampard, Jermain Defoe és Zlatan Ljubijankic volt eredményes.

Legutóbb 2010-ben találkozott egymással a két csapat:a dél-afrikai világbajnokságon az angolok egy nullára nyertek a csoportmérkőzések során, ezzel a három ponttal kerültek a nyolcaddöntőbe.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ ANGLIA–SZLOVÉNIA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!