Boatenggel vagy nélküle, egyesélyes a német-szlovák

MTI MTIMTI MTI
2016.06.26. 07:20
Mire mennek Müllerék a szlovákokkal? (Fotó: Reuters)
Írország válogatottja egy 2009-es eset miatt visszavághat a házigazda francia csapatnak a labdarúgó Európa-bajnokság vasárnapi nyolcaddöntős mérkőzésén. Németországnak is van törleszteni valója, májusban Augsburgban 3–1-re kikapott Szlovákiától – igaz, annak a meccsnek nem nem volt tétje. A Franciaország–Írország nyolcaddöntő ma 15 órakor, a német–szlovák meccs 18 órakor kezdődik. (A mieink pedig 21 órakor játszanak Belgium ellen.)

FRANCIAORSZÁG–ÍRORSZÁG 15.00

A 2010-es dél-afrikai világbajnokság pótselejtezős párharcának első mérkőzését a franciák Nicolas Anelka góljával 1–0-ra megnyerték Dublinban. A párizsi visszavágón, 2009. november 18-án Robbie Keane találatával az írek kerültek előnybe az első félidőben, és mivel a rendes játékidőben több gól nem született, hosszabbításra volt szükség. A ráadás harmadik percében aztán Florent Malouda szabadrúgása után Thierry Henry a tizenhatoson belül kézzel ért a labdához, amit William Gallas elé ütött, ő Shay Given kapus mellett a hálóba fejelt.

A helyszínen 79 ezer, a televíziók előtt világszerte 11 millió ember látta, hogy szabálytalanság előzte meg az egyenlítést, de hiába reklamáltak az írek, a svéd Martin Hansson játékvezető megadta a gólt. Mivel 1–1 lett a végeredmény, a franciák nyerték a mérkőzést, és kijutottak a világbajnokságra.

A L'Equipe francia sportnapilap másnap Le main de Dieu (Isten keze) címmel jelent meg, ezzel Diego Maradona góljára utalt, amelyet kézzel szerzett az 1986-os világbajnokság Anglia elleni negyeddöntőjében.

A több mint hat és fél évvel ezelőtti eset napokon keresztül téma volt a világsajtóban, a sportszerűségéről is ismert Henry pedig nem sokkal később elismerte a szabálytalanságot, elnézést kért, sőt a visszavonulását fontolgatta a történtek miatt.

Az Ír Labdarúgó-szövetség (FAI) azt kérte a nemzetközi szövetségtől (FIFA), hogy válogatottját a 33. helyen sorolják be a világbajnokság mezőnyébe, de ezt az akkori elnök, Joseph Blatter elutasította. Később a FIFA 5 millió dollárt fizetett a FAI-nak, hogy az ne terelje jogi útra az ügyet.

A francia és az ír válogatott azóta nem találkozott egymással.

Elsőként a vasárnapi nyolcaddöntő előzetesében is erre a meccsre utalt a L'Equipe, amely ugyanakkor dicsérte a jelenlegi ír csapatot, méltatva stabil védekezését, illetve a játékosok töretlen lelkesedését.

Guy Stephan, a francia válogatott másodedzője úgy fogalmazott, bár beszéltek a 2009-es párharcról, nem hiszi, hogy az akkor történtek hatással lesznek a mostani meccsre. Hozzátette: szerinte nem előny és nem hátrány, hogy Franciaország három nappal többet pihenhetett utolsó csoportmeccsét követően, mint Írország.

Az edző a legutóbbi sajtótájékoztatón elismerte, hogy az írek helyett sokáig Észak-Írországra készültek, mert sokkal nagyobb volt az esélye, hogy a C-csoport harmadik helyezettjével találkoznak.

„Szerda este teljesen meg kellett változtatnunk a felkészülésünket Brady 85. percben szerzett gólja miatt” – mondta Stephan. (Az írek a hajrában szerzett találattal győzték le 1–0-ra Olaszországot, s ezzel harcolták ki a továbbjutást.)

„Nagyon fegyelmezett csapatról van szó, amely többféle szerkezetben tud játszani. Jó néhány játékosuk van a Premier League-ből, fizikailag nagyon jók, nehéz mérkőzés vár ránk” – idézi az UEFA honlapja a franciák másodedzőjét.

A Society című hetilap francia kiadásának legutóbbi száma „Payet-t elnöknek. ő a franciák új megmentője?” feliratú címlappal jelent meg, a West Ham United csatárának fejét pedig Francois Hollande államelnök testére montírozták.

A 29 éves támadójátékos a csoportkörben a románok és az albánok ellen is eredményes volt, ezzel jelentősen hozzájárult, hogy a házigazdák csapata elsőként lépett tovább az A csoportból.

A franciák 1998-ban hazai pályán megnyerték a világbajnokságot, két évvel később Európa-bajnokok lettek, de azóta csak egyszer, a 2006-os németországi világbajnokságon tudtak a négy közé kerülni nagy nemzetközi tornán, amikor ezüstérmet nyertek.

Írország válogatottja negyeddöntős volt az 1990-es világbajnokságon, de kontinenstornán most sikerült először továbbjutnia a csoportkörből. A L'Equipe szerint a középcsatár Shane Long komoly veszélyt jelenthet a francia kapura. Laurent Koscielnynek nincsenek jó emlékei róla, ugyanis a Southampton játékosaként két gólt lőtt neki decemberben az Arsenal elleni bajnoki meccsen (4–0).

„Nagyon jó csapat a francia, amelyet nehéz lesz megtörni. Sok hazai szurkoló lesz a lelátókon, de szeretnénk felidegesíteni őket” – mondta Long.

Az írek kulcsjátékosai közül Stephen Ward szereplése bokasérülés miatt kérdéses, az Achilles-ín-panaszok miatt a belgák és az olaszok elleni találkozókat kihagyó Jon Walters viszont ismét egészséges.

A vasárnap 15 órakor kezdődő Franciaország–Írország nyolcaddöntőt Lyonban rendezik, a játékvezető az olasz Nicola Rizzoli lesz.

A továbbjutó csapat a hétfő esti Anglia–Izland nyolcaddöntő (21.00; Nizza) továbbjutójával találkozik majd a negyeddöntőben, amelyet július 3-án a Stade de France-ban rendeznek meg.

A VÁRHATÓ KEZDŐCSAPATOK AZ UEFA.COM SZERINT

FRANCIAORSZÁG:
Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Pogba, Kanté, Matuidi – Griezmann, Giroud, Payet
ÍRORSZÁG: Randolph – Coleman, O'Shea, Duffy, Brady – McClean, Whelan, McCarthy, Hendrick – Murphy, Long

NÉMETORSZÁG–SZLOVÁKIA 18.00

Csak közvetlenül a vasárnapi mérkőzés előtt dől el, hogy a német védelem egyik oszlopa, a sérüléssel bajlódó Jérome Boateng pályára léphet-e a szlovákok elleni nyolcaddöntőben a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságon, ezzel együtt a találkozó egyértelmű esélyese a világbajnoki címvédő válogatott.

Az északírek elleni utolsó csoportmeccs óta a vádliját fájlaló Boateng pénteken nem edzett együtt a csapattal, külön gyakorolt, kerékpározott és kocogott. A Bayern München hátvédjének óriási szerepe volt abban, hogy Joachim Löw együttese eddig még egyetlen gólt sem kapott a tornán, Mats Hummelsszel alkotott, világbajnok védőpárosuk remekül működik.

A jó védekezésre most is szükségük lesz a németeknek, ha nem akarják, hogy megismétlődjenek a májusi, augsburgi felkészülési találkozón történtek, akkor ugyanis – bár kissé irreális időjárási körülmények között, de – meglepetésre a szlovákok nyertek 3–1-re.

A kapus Manuel Neuer szerint Németország - amely 1972, 1980 és 1996 után története negyedik Európa-bajnoki címére hajt – készen áll a vasárnapi mérkőzésre.

„Meg kell őriznünk a kapunkat a góltól” – jelentette ki. Hozzátette: tudják, hogy ők is kaphatnak gólokat, de eddig jól védekeztek, és a céljuk, hogy ez a kieséses szakaszban is folytatódjon.

A szlovákok ásza, a Napoliban légióskodó Marek Hamsík eddig remek formát mutat az Eb-n – Oroszország ellen gólt és gólpasszt jegyzett –, s bár az ominózus augsburgi meccsen is rúgott egy látványos gólt, nem valószínű, hogy a németek ezúttal is teret hagynak neki.

Csak meg kell nézni a Youtube-on a góljaiból készült válogatást – mondta róla Neuer. „Nagyon fontos, hogy a középpályásaink korán megállítsák, hogy ne legyen esélye a lövésre – tette hozzá.

A szlovákok feladata az lesz, hogy valahogy lelassítsák a világbajnok csapat gyors passzjátékát, amely jobb napokon szét tudja rombolni a legjobb védelmet is. A németek az eddigi három mérkőzésen több mint kétszer annyiszor találták el a kaput, mint ellenfeleik összesen.

Löw válogatottja átlagosan 65 százalékban birtokolja a labdát, és 91 százalékos pontossággal passzol, így várhatóan a vasárnapi mérkőzésen is nagy fölényben fog futballozni.

„Talán Németországban még nem nagy az eufória, de ha megverjük a szlovákokat, és a következő körben egy nagy ellenféllel játszunk, akkor mondhatjuk, hogy megérkeztünk a tornára” – fogalmazott Neuer.

A két csapat eddig tízszer találkozott egymással, hétszer a németek, háromszor pedig a szlovákok győztek.

A Németország–Szlovákia nyolcaddöntő vasárnap 18 órakor kezdődik Lille-ben, a játékvezető a lengyel Szymon Marciniak lesz.

A továbbjutó csapat a hétfő kora esti Olaszország–Spanyolország nyolcaddöntő (18.00; Stade de France) továbbjutójával találkozik majd a negyeddöntőben, amelyet július 2-án Bordeaux-ban rendeznek meg.

NÉMETORSZÁG: Neuer – Kimmich, Boateng, Hummels, Hector – Kroos, Khedira – Müller, Özil, Götze – Gomez