Özil vezérletével, hat gólt lőve lett Eb-résztvevő Németország

2011.09.02. 22:50
Lukas Podolski és Mesut Özil ünnepel, sőt ott bujkál egy harmadik gólszerző, Miroslav Klose is (Fotó: Reuters)
Németország válogatottja 6–2-re legyőzte Ausztriát a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjének pénteki játéknapján, és ezzel biztossá vált, hogy megnyeri az A-csoport küzdelmeit, azaz ott lesz a jövő évi, lengyel-ukrán közös rendezésű kontinenstornán. A németek csatlakoznak elsőként a két házigazdához.

A német válogatott fölénye már a 9. percben góllá érett, némi tanácstalanság csupán a gólszerző kiléte körül támadt. Egy röviden kifejelt labdát ugyanis Mesut Özil küldött kapura, és nem volt egyértelmű, hogy Miroslav Klose belekanalazott-e. A televíziós visszajátszások a legtöbb statisztikust megnyugtatták, Klose nem alaptalanul ünnepelt. 1–0

A 23. percben már egyértelmű volt a szereposztás. A középen megiramodó Özil visszakapta a labdát Klosétól, lendületből elhúzott a kivetődő osztrák kapus mellett is, majd közvetlen közelről az üres kapuba gurított. 2–0

Csupán néhány perc pergett le, és újra az osztrák kapuban táncolt a labda. Holger Badstuber húzta meg az osztrák védelem jobb oldalát, a beljebb mellette futó Lukas Podolski elé tálalt, és a kölni támadó egyből a rövid sarokba lőtt. Ez volt Podolski 43. gólja a válogatottban, a még mindig csak 26 éves csatár utolérte Uwe Seelert a német ranglista 7. helyén. 3–0

Egy osztrák gól is jutott az első játékrészre, Florian Klein beadásából Marko Arnautovic fejelt szépen a hazai kapuba. 3–1

Alig kezdődött meg a második félidő, amikor Özil megszerezte második (egyértelmű) gólját is. A támadó a bal oldalon kapott jó labdát, és bár éles szögből leadott lövése nyomán a labda megpattant egy védő lábán is, a gólszerző ez esetben egyértelműen ő volt. 4–1

Arnautovic középre játszásából Martin Harnik szinte azonnal szépített (4–2), azaz még mindig nem lehetett lefutottnak nyilvánítani a mérkőzést. A „sógoroknak" volt is lehetőségük tovább faragni a hátrányt – Harnik elől egyszer az utolsó pillanatban mentettek –, gólt végül a németek csereembere, André Schürrle lőtt közelről egy gyors adogatás végén, némi szerencsével. Ezzel tényleg lefutott lett a meccs. 5–2

S még mindig nem volt vége – hogyan is nézett volna ki, ha a német futball másik nagy ígérete, a szintén csereként beálló Mario Götze nem rúgott volna gólt?!... Thomas Müller emelte középre a labdát jobból, és a berobbanó Götze akrobatikus mozdulattal a kapu jobb oldalába emelt. 6–2

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

Németország sorozatban hetedik alkalommal győzte le Ausztriát – ebben a szériában nem ez volt az első 6–2-es eredmény; 2002 májusában ugyanígy nyert a Nationalelf, Klose azon a találkozón négyszer talált be a kapuba.

TÖRÖKORSZÁG–KAZAHSZTÁN 2–1

Az első félidőben a törökök támadtak többet, és a papírformának megfelelően meg is szerezték a vezetést: a 31. percben Selcuk Inan beadása után Burak Yilmaz lőtt közelről a kapuba.

A szünet után a törökök növelhették volna előnyüket, Kazim Kazim és Selcuk Inan azonban elpuskázta az 53. percben adódó lehetőséget. Gyorsan jött a büntetés, egy ellencsapás végén Ulan Konyiszbajev egyenlített.

A házigazda előtt hamarosan újabb óriási lehetőség adódott, csakhogy Burak Yilmaz elrontotta a tizenegyesét. A hajrában Yilmaz ugyan betalált, de az asszisztens lest intett, a játékvezető nem adta meg a gólt.

A 92. percben a durváskodó Selcuk Inan piros lapot kapott, Guus Hiddink csapata azonban megfogyatkozva sem mondott le a győztes gól megszerzéséről, és rohamai a 97. percben eredményre vezettek: Arda Turan, az Atlético Madrid új szerzeménye ravasz bombával meglepte a kazah kapust.

AZERBAJDZSÁN–BELGIUM 1–1

A hatalmas hőségben megrendezett mérkőzés első félidejében mindkét csapat sokat adott a biztonságra, gólhelyzetből csupán egy jelentős akadt: a 35. percben Eden Hazard előkészítése után Axel Witsel próbálkozott, Kamran Agayev védett.

A mozgékony Hazard kulcsszereplő volt az 53. percben is: ő harcolta ki azt a tizenegyest, amelyikből Timmy Simons megszerezte a vezetést a belgáknak. A vendégek őrizni próbálták az eredményt, ám nem jártak sikerrel: nem sokkal a befejezés előtt Rauf Aliyev fejjel egyenlített.

A belgák az első két selejtező elvesztése után hatodszor maradtak veretlenek, ám a Bakiban hagyott két pont vélhetően nagyon hiányzik majd nekik a végelszámolásnál.

EURO 2012, A-CSOPORT
NÉMETORSZÁG–AUSZTRIA 6–2 (3–1)
Gelsenkirchen, Veltins-Arena. Vezette: Tagliavento (olasz)
Németország: Neuer – Höwedes (J. Boateng, 46.), Hummels, Badstuber, Lahm – Schweinsteiger, Kroos – T. Müller, Özil, Podolski (Schürrle, 74.) – Klose (Götze, 85.). Szövetségi kapitány: Joachim Löw
Ausztria: Gratzei – F. Klein, Schiemer, Pogatetz, Fuchs – Ekrem Dag, Baumgartlinger, Alaba, Royer (Hoffer, 73.) – Harnik, Arnautovic. Szövetségi kapitány: Dietmar Constantini
Gólszerző: Klose (9.), Özil (23., 47.), Podolski (28.), Schürrle (84.), Götze (89.), ill. Arnautovic (42.), Harnik (51.)
TÖRÖKORSZÁG–KAZAHSZTÁN 2–1 (1–0)
Isztambul, Türk Telekom Arena. Vezette: Turpin (francia)
Törökország: Volkan – Sabri, Egemen Korkmaz, Hakan Balta, Serdar – Emre B. (Gökhan T., 60.), Kazim Kazim (Umut Bulut, 82.), Arda, Selcuk I., Ekici (Selcuk S., 51.) – Yilmaz. Szövetségi kapitány: Guus Hiddink
Kazahsztán: Mokin – Smidtgal, Nurdauletov, Kirov, Gorman, Muhtarov – Hajrullin (Osztyapenko, 67.), Logvinyenko, Konyiszbajev (Nusszerbajev, 86.) – Sahmetov (Bajzsanov, 82.), Gridin. Szövetségi kapitány: Miroslav Beránek
Gólszerző: Yilmaz (31.), Arda (97.) ill.. Konyiszbajev (55.)
Kiállítva: Selcuk I. (92.)

AZERBAJDZSÁN–BELGIUM 1–1 (0–0)
Baki, Tofik Bahramov Stadion. Vezette: Dean (angol)
Azerbajdzsán: K. Ageyev – R. F. Sadygov, Allahverdiyev, Abishov (Amirguliyev, 65.), Shukurov, Nabiyev – V. Huseynov – Chertoganov (Subasic, 83.), Ismayilov (Mammadov, 58.) – Javadov, Aliyev. Szövetségi kapitány: Berti Vogts
Belgium: Mignolet – Kompany, Verthongen, Lombaerts, Alderweireld – Simons, Fellaini, Witsel, Hazard – Mertens, Lukaku (De Camargo, 81.). Szövetségi kapitány: Georges Leekens
Gólszerző: Aliyev (86.), ill. Simons (55. – 11-esből)