Neuer nemcsak védéseivel segített a törökverésben

2011.10.07. 22:34
A németek első két gólját Gomez és Müller hozta össze (Fotó: Reuters)
Németország labdarúgó-válogatottja 3–1-re legyőzte Törökországot idegenben a 2012-es Európa-bajnokság selejtezőjében. Az A-csoport fantasztikus hangulatú rangadóján a Nationalelf már 2–0-ra is vezetett, majd szépítettek a vendéglátók, a végeredményt Bastian Schweinsteiger állította be büntetőből a 86. percben.

Az első nagy helyzetet a törökök dolgozták ki: Inan Selcuk ugratta ki két védő között remekül Hamit Altintopot – akinek hat korábbi bayernes csapattársa is ott volt a Nationalelfben –, a Real Madrid futballistája mintegy 12 méterről a bal felsőbe helyezett volna, Manuel Neuer azonban szögletre mentett.

Mindkét csapat rendezetten és fegyelmezetten futballozott a mérkőzés elején, a németek keresztlabdákkal operáltak. Néhány halvány lehetőség híján az első félórában alig láthatott említésre méltó helyzetet a remek hangulatot teremtő közönség.

A 35. percben megtört a jég, megszerezték a vezetést a németek: Neuertől indult a támadás, a kapus Thomas Müllerhez továbbított, aki zseniális hosszú indítást varázsolt Mario Gomezhez, a Bayern támadója beültette a hintába Servet Cetint, majd mintegy 12 méterről a bal oldalról kilőtte a hosszú sarkot. 0–1

Gomez ebben az idényben eddig minden sorozatot összevetve 13-szor volt eredményes 14 tétmérkőzésen.

A vendéglátók megpróbáltak nyomást gyakorolni a németekre a félidő hátralévő részében, ám Joachim Löw legénysége állta a sarat, és megőrizte egygólos előnyét a szünetre.

A fordulás után továbbra is változatos mérkőzést láthatott a mintegy 50 ezer főt számláló közönség. Az 55. percben Volkan Demirel mutatott be bravúrt Gomez lövésénél, a török kapus sarokrúgásra tolta a jobb alsóba tartó labdát.

Tíz perccel később a mérkőzés irányítását folyamatosan átvevő németek újabb gólt szereztek: ismét Neuertől indult a támadás, akinek pontos felszabadítása Mario Götzéhez került, a Dortmund fiatal csillaga jól tartotta meg a labdát a törökök tizenhatosának bal oldalán, majd a másik oldalon érkező Thomas Müllerhez passzolt, aki kapásból, mintegy 16 méterről, laposan a jobb alsóba helyezett. 0–2

A 79. percben csillant fel a remény a hazaiak előtt: Gökhan Gönül jobb oldali beadását a középen érkező, védőjétől elszakadó Hakan Balta bevetődve lőtte a léc alá, Neuernek esélye sem volt hárítani. 1–2

A szépítésen felbátorodó törökök maguknak tették kényelmetlenné az utolsó perceket, hiszen a betaláló Gökhan Gönül a tizenhatoson belül szabálytalankodott Müllerrel szemben, a vendégek pedig büntetőhöz jutottak. Bastian Schweinsteiger magabiztosan helyezett a bal alsóba a jobbra vetődő Volkan mellett. 1–3

A törökök ezzel a vereséggel nehéz helyzetbe került, hiszen Belgium magabiztosan, 4–1-re legyőzte Kazahsztánt, így feljött a második helyre, egy ponttal megelőzve Guus Hiddink legénységét a már kijutó Németország mögött.

Az utolsó fordulóban azonban a törökök a sereghajtó Kazahsztánt fogadják, míg Belgium Németországban vendégeskedik, így Hiddink tanítványai jó eséllyel pályáznak a csoport második helyére.

TÖRÖKORSZÁG–NÉMETORSZÁG 1–3

EURO 2012, SELEJTEZŐ
A-CSOPORT
TÖRÖKORSZÁG–NÉMETORSZÁG 1–3 (0–1)
Isztambul, Türk Telekom Arena. Vezette: Atkinson (angol)
Törökország: Volkan Demirel – Cetin, Hakan Balta, Gökhan Gönül, Selcuk Ínan (Gökhan Töre, a szünetben), Korkmaz – Hamit Altintop, Arda Turan (Kazim, 70.), Mehmet Aurélio (Umut Bulut, 86.), Sabri Sarioglu – Yilmaz. Szövetségi kapitány: Bernd Stange
Németország: Neuer – Boateng (Hövedes, 79.), Mertesacker, Badstuber, Lahm – Khedira, Schweinsteiger – Th. Müller, Götze (Reus, 90.), Podolski (Schürrle, 62.) – Gomez. Szövetségi kapitány: Joachim Löw
Gólszerző: Hakan Balta (79.), ill. Gomez (35.), Th. Müller (66.), Schweinsteiger (86. – 11-esből)
AZERBAJDZSÁN–AUSZTRIA 1–4 (0–1)
Baki, Dalga-stadion. Vezette: Stude (svájci)
Azerbajdzsán: K. Ageyev – R. F. Sadygov, R. A. Sadygov (Amirguliyev, a szünetben), Allahverdijev, Yunisoglu – V. Huseynov, Ismayilov, Abisov, Budak – Javadov (Nadirov, 57.), Aliyev. Szövetségi kapitány: Berti Vogts
Ausztria: Grünwald – Scharner, Prödl, Dragovic, Fuchs – Ekrem Dag, Baumgartlinger, Arnautovic (Junuzovic, 67.), Alaba, Ivanschitz (Royer, 73.) – Janko (Hosiner, 88.). Szövetségi kapitány: Willibald Ruttensteiner
Gólszerző: Nadirov (74.), ill. Ivanschitz (34.), Janko (52., 62.), Junuzovic (91.)
Kiállítva: Yunisoglu (27.)
BELGIUM–KAZAHSZTÁN 4–1 (2–0)
Brüsszel, 20.45 óra, Roi Baudouin. V: Mazics (szerb)
Belgium: Mignolet – Ciman, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Simons, Mertens, Witsel, Hazard – De Camargo, Dembélé. Szövetségi kapitány: Georges Leekens
Kazahsztán: Loginovszkij – Kirov, Muhtarov, Rozskov – Kukejev, Karpovics, Muzsikov, Kurgulin, Jevsztignyejev – Tazsimbetov, Hizsnyicsenko. Szövetségi kapitány: Miroslav Beránek
Gólszerző: Simons (40. – 11-esből), Hazard (43.), Kompany (49.), Ogunjimi(84.), ill. Nurdauletov (86.)