Limbersky a cselkirály, Balotelli a faragóművész

2012.07.04. 19:34
Cristiano Ronaldo lőtt a legtöbbször, míg David Limberskynek (jobbra) az összes csele bejött az Eb-n (Fotó: Reuters)
A labdarúgó Európa-bajnokság alatt az InStat elemzőrendszerének köszönhetően minden mérkőzést a legapróbb részletekig kivesézhettünk, a torna végeztével pedig megtudhattuk, hogy az egyes válogatottak és játékosok hol végeztek a különböző statisztikai mutatókat figyelembe véve. Akadnak teljesen papírforma-eredmények, de néhány meglepő adattal is szolgálni tudunk.

A legtöbb gólt a hat mérkőzésen pályára lépő spanyolok szerezték, 12 találatukból ötöt a meccsek utolsó negyedórájában ünnepelhettek. Ez több, mint ahányat 8 válogatott (Írország 1; Ukrajna, Lengyelország, Hollandia 2-2; Franciaország 3; Csehország, Horvátország, Dánia 4-4) összesen szerzett.

Kontratámadásból az oroszok voltak legtöbbször eredményesek, a szbornaja öt találatából három is ilyen ellencsapás után született.

16. Írország 37.2 16. Dánia 63

A spanyolok birtokolták a legtöbbet a labdát (átlagosan 61.7 százalékban), ami nem meglepő, fölényük azonban közel sem volt akkora e tekintetben, mint amekkorára gondolnánk, hiszen a németek (59.4 %) alig maradtak el tőlük. A legkevesebbet az írek lábán vándorolt a labda (37.2 %), amit a görögök (39 %) és az angolok (39.9 %) is többnyire csak üldöztek.

Meccsenként átlagban a spanyolok vezették a legtöbb támadást (87-et), őket követik a németek és a portugálok (85-85), a negyedik elődöntős csapatot, Olaszországot (83) viszont megelőzik az oroszok (84). Utóbbiak a lövések számában a legjobbnak bizonyultak, ám hiába vették célba ellenfeleik kapuját meccsenként átlagosan 20-szor, csak minden ötödik próbálkozásuk után találta azt el a labda. A játékosok közül Cristiano Ronaldo lőtt, illetve fejelt a legtöbbször kapura, amit 37-ből 10-szer talált el. A második legaktívabb ezen a téren Mario Balotelli volt (25/10), az orosz Alekszandr Kerzsakov pedig Eb-csúcsot állított fel azzal, hogy 15 próbálkozásából mind célt tévesztett.

16. Görögország 8 Hollandia 46

A legjobban passzoló csapat a spanyol volt (690/772, 89 %), míg a legpontatlanabbnak a horvátok bizonyultak (347/440, 79 %). Átlagosan a portugálok jutottak a legtöbb szöglethez, meccsenként nyolchoz, a svédek viszont csak kettőhöz. Ezt azért is sajnálhatják a skandináv válogatottnál, mert ők nyerték meg a legjobb százalékban a fejpárbajokat (58 %), ebben az összevetésben a döntős olaszok végeztek az utolsó helyen (41 %). Egyénekre lebontva a legtöbb fejpárbajt a horvát Mario Mandzukic (33) nyerte meg, megelőzve Bruno Alvest (31) és Xabi Alonsót (29).

LEGTÖBB LÖVÉS/KAPUT ELTALÁLÓ
PÁRHARC/MEGNYERT PÁRHARC
1. Cristiano Ronaldo (portugál) 37/10 27 % 1. Fábio Coentrao (portugál) 111/73 66 %
Jevhen Konopljanka (ukrán) 12/1 8 Xabi Alonso (spanyol) 104/60 58
11. Zlatan Ibrahimovic (svéd) 11/8 73 11. Bastian Schweinsteiger (német) 93/59 63
Cesc Fabregas (spanyol) 10/4 40 Mario Mandzukic (horvát) 96/46 48

Az összes párharcot tekintve a németek voltak a legjobbak (56 %), a spanyolok (54 %) ebben a mutatóban a másodikak lettek. A játékosok közül Fábio Coentrao jött ki a legtöbb (73) párharcból győztesen, a legtöbbször pedig Franck Ribéry csatázott a labdáért, konkrétan 142-szer, ám csak 61-szer járt sikerrel.

Érdekes eredményt hozott a szabálytalanságok összesített eredménye, ugyanis az „elkövetők” és az „áldozatok” között is Álvaro Arbeloa és Mario Balotelli végzett az első helyen holtversenyben.

A legtöbb sikeres cselt Andrés Iniesta mutatta be (51-ből 37-szer verte át ellenfelét), az Eb cselkirálya cím azonban a cseh David Limberskynek jár, akit 14-ből 14-szer hiába próbáltak szerelni.