Kiütéssel felérő horvát győzelem Törökországban

2011.11.11. 22:17
A horvátok egyik góljukat ünneplik az isztambuli háromból (Fotó: Action Images)
Horvátország válogatottja 3–0-ra győzött Törökország vendégeként a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság pótselejtezőjének pénteki játéknapján, Csehország 2–0-ra legyőzte Montenegrót, míg a Bosznia-Hercegovina–Portugália mérkőzés nem hozott gólt.

TÖRÖKORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 0–3

Góllal kezdtek a vendégek: a 2. percben Vedran Corluka forgatta meg emberét a bal oldalon, laposan középre lőtt labdáját Volkan nem tudta megkaparintani, és a mögötte érkező Ivica Olic közelről az üres kapuba lőtt. 0–1

A gyors vendéggól megadta a meccs alaphangját: az egészen másra berendezkedő törököknek máris futniuk kellett az eredmény után, a horvátok ezt kihasználva felszabadultan uralták az eseményeket. És viszonylag gyorsan megszerezték a második góljukat is: a 32. percben kiadós tűzijáték alakult ki a hazai kapu előtt, melynek végén Darijo Srna jobbról keresztbe ívelt, és a hosszú oldalon Mario Mandzukic a tétovázó kapus mellett a hálóba fejelt. 0–2

Lendületben maradtak a horvátok, Olic kis híján tovább növelte az előnyüket, csakhogy kecsegtető helyzetben hosszan vette át a labdát, és a kivetődő Volkan hárította a lövését.

De ami késik, nem múlik. Az 51. percben Srna ívelt be szabadrúgást a 16-os és az oldalvonal közötti területről jobbról, a török védelem újfent végzetesen hanyagnak bizonyult, és az őrizetlenül a kapu elé robbanó Vedran Corluka közelről a léc alá fejelt. 0–3

Guus Hiddink török válogatottja a folytatásban sem tudott felnőni a feladathoz, meddő mezőnyfölényéből szépítenie sem sikerült, s tulajdonképpen örülhetett, hogy a horvát megugrásokból nem kapott újabb gólt. A látottak fényében nehéz elképzelni, hogy ne a horvátok jussanak tovább ebből a párosból – elvégre 2003 óta nem könyveltek el ilyen fölényes idegenbeli győzelmet Európában Eb- vagy vb-selejtezőn.

BOSZNIA-HERCEGOVINA–PORTUGÁLIA 0–0

A Zenicán rendezett találkozón egyik fél sem tekintett teljesen ismeretlenként a másikra, elvégre a 2010-es világbajnokság előtt is megvívtak már egymással, szintén pótselejtezőn. Az akkor kettős győzelemmel továbblépő portugálok a tizenötezres „zenicai pokolban" is jobban kezdtek, a kilencedik percben a hazai közönség által gúnyos „Messi, Messi!" kiáltásokkal oltogatott Ronaldo lőtt veszélyesen kapura, de Asmir Begovic védett a jobb alsónál. A nem túl színvonalas első félidő legizgalmasabb jelenetét a vendégek kesztyűs embere, Rui Patrício szolgáltatta, amikor a bosnyák támadók elé ejtette Zvjezdan Misimovic szögletét, de javítani tudott.

A fordulás után Nani parádés sarkalással hozta gólhelyzetbe Ronaldót, aki tíz méterről a kapu mellé trafált, igaz, a borzalmas gyep is a hazaiak kezére játszott az esetben. Két méterrel beljebbről lőtt mellé az 58. percben Hélder Postiga, hasonlóan nagy ziccerben, majd Ronaldo cselezett ki mindenkit a 16-os vonala előtt, ám nem különösebben frenetikus lövését megkaparintotta a bal alsó előtt a kapus. Az utolsó 25 percre a hazaiak mestere, Safet Susic beküldte a Hoffenheim remek formában lévő támadóját, Vedad Ibisevicet, aki háromszor is lövéshez jutott a hajrában, de kihagyta a legjobb lehetőséget is, amikor 13 méterről próbálkozhatott úgy, hogy már csak a kapussal állt szembe.

A slusszpoént Ronaldo szolgáltathatta volna, de Hugo Almeida pazar labdáját nem tudta ellőni, mert Senad Lulic mentett előle becsúszva – aztán a szögletből kis híján a csapatkapitány, Emir Spahic szerzett öngólt, szerencséjére azonban éppen középre pattant róla a labda, így fogni tudta kapusa.

Nem tudták tehát kihasználni a hazai pálya előnyét a bosnyákok, így a portugálok várják kedvezőbb helyzetből a visszavágót.

CSEHORSZÁG–MONTENEGRÓ 2–0

Az első félidő legnagyobb helyzetét a csehek hagyták ki: a 34. percben Tomás Rosicky előreívelt labdáját Pekhart visszafejelte, Jirácek nagy helyzetben lőhetett, de labdája fölé-mellé ment.

A második játékrészt a montenegróiak kezdték jobban, Vukcsevics 16 méteres lövését Petr Cech a levegőben úszva ütötte szögletre. Ahogyan teltek-múltak a percek, úgy kerültek enyhe mezőnyfölénybe a hazaiak, és a 63. percben meg is szerezték a vezetést: a 63. percben Václav Pilar kapott labdát a bal oldalon, középre kanyarodott, majd jobbal 18 méterről a kapu bal oldalába bombázott – Mladen Bozsovics, a Videoton kapusa hiába nyújtózkodott, nem volt esélye a védésre. 1–0

Nem sokkal a befejezés előtt megszületett az egyre veszélyesebben játszó hazaiak második, a visszavágó szempontjából megnyugtató gólja. A 92. percben Rosicky ívelt középre balról szabadrúgásból, és az egyedül felejtett Sivok öt méterről a jobb alsó sarokba fejelt. 2–0

Az Észtország–Írország pótselejtező-mérkőzésről bővebben itt olvashat!

EURO 2012
PÓTSELEJTEZŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉSEK
Zenica, Birino Polje. V: Webb (angol)
BOSZNIA-HERCEGOVINA: Begovic – Salihovic (Ibisevic, 68.), Spahic, Jahic, Zahirovic – Lulic, Rahimic, Pjanic, Medunjanin (Maletic, 67.) – Misimovic (Ibicic, 86.) – Dzeko. Szövetségi kapitány: Safet Susic
PORTUGÁLIA: Rui Patrício – J. Pereira, Bruno Alves, Pepe, F. Coentráo – Meireles (R. Micael, 81.), Veloso, Moutinho, Nani – C. Ronaldo, H. Postiga (H. Almeida, 65.). Szövetségi kapitány: Paulo Bento
TÖRÖKORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 0–3 (0–2)
Isztambul, Türk Telekom Arena. V: Brych (német)
TÖRÖKORSZÁG: Volkan D. – Gökhan G. (Gökhan T., a szünetben), Giray Kacar, E. Korkmaz, Hakan Balta – Hamit Altintop, Emre B., Selcuk (Mehmet Topal, 69.), Arda – Sabri, Burak Yilmaz (Umut Bulut, 81.). Szövetségi kapitány: Guus Hiddink
HORVÁTORSZÁG: Pletikosa – Vida, Schildenfeld, Simunic, Corluka – Srna, Modric, Dujmovic, Rakitic (Pranjic, 83.) – Mandzukic (Eduardo, 90.), Olic (Jelavic, 85.). Szövetségi kapitány: Slaven Bilic
G: Olic (2.), Mandzukic (32.), Corluka (51.)
CSEHORSZÁG–MONTENEGRÓ 2–0 (0–0)
Prága, Letná-stadion. V: Atkinson (angol)
CSEHORSZÁG: P. Cech – Gebreselassie, Sivok, M. Kadlec, Pudil – Plasil, Jirácek – Rezek (Pospech, 81.), Rosicky, Pilar (Kolár, 90.) – Pekhart (Lafata, 93.). Szövetségi kapitány: Michal Bílek
MONTENEGRÓ: M. Bozsovics – Sz. Pavicsevics, Dzudovics, Sz. Szavics, M. Jovanovics – Vukcsevics (Delibasics, 88.), Drincsics, Pekovics (Zverotics, 80.), Damjanovics (Bozsovics, 61.) – Jovetics, Vucsinics. Szövetségi kapitány: Branko Brnovics