Hibátlanul végeztek az élen a németek, pótselejteznek törökök

2011.10.11. 21:08
Mario Gomez versenyben lehet a gólkirályi címért az Eb-n (Fotó: Reuters, archív)
A 2012-es Európa-bajnokság A-csoportjának első mai találkozóján az osztrák labdarúgó-válogatott elhozott egy pontot Kazahsztánból. Ugyanez nem sikerült a belgáknak Németországban, legyőzte viszont otthonában az azerieket a török válogatott, és ezzel megszerezte a második helyet a csoportban.

NÉMETORSZÁG–BELGIUM

A 2012-es európai kontinenstorna selejtezőkörének A-jelű csoportjában a német labdarúgó válogatott már korábban megszerezte az első helyet, a pótselejtezős második pozícióért a török és a belga nemzeti csapat vívott meg egymással – távlatilag. A múlt héten a törököket idegenben elverő németek ugyanis most a belgákat fogadták, és mint leszögezték a találkozó előtt, mindenképpen győzni szerettek volna, hogy tíz nyertes mérkőzéssel vegyék a selejtezőkört.

A belgák a „lehetséges lehetetlent" tűzték ki célul, és abban bíztak, hogy több pontot szereznek Düsseldorfban, mint a nagy rivális törökök Isztambulban (az egymás elleni eredmények ugyanis a törököknek kedveztek). Támadóan is léptek fel a találkozó elején, de nem volt sok veszély próbálkozásaikban, míg a Nationalelf meglehetősen kényelmesre fogta a tempót, a 18. percben fel is harsant az elégedetlenséget jelző füttyszó a hazai közönségtől.

Ha nem is azonnal, de felébredtek a németek: a 30. percben Mario Gomez kihagyta az addigi legnagyobb helyzetet, majd a szöglet után Sami Khedira visszagurítását Mesut Özil 18 méterről ballal kegyetlenül felvarrta a felső sarokba. Nem sokkal később a bal oldalon egy kiváló Gomez-passzal megugró André Schürrle emelt át 15 méterről, csodás mozdulattal a kifutó kapuson, és máris kétgólos volt a német előny, reménytelen a belga helyzet.

Különösképpen úgy, hogy nem sokkal az első félidő vége előtt Jan Vertonghen hét méterről sem lőtt a hálóba, tiszta helyzetből; igaz, Gomez a másik oldalon meg pontot tehetett volna a találkozó lényegi részére, de lövését védte Simon Mignolet. A szünet után nem sokkal már nem hibázott a német csatár (itt pedig Özil készített elő), ám a belgák 0–3 után sem estek össze, és mentek előre a becsületgól megszerzéséért: ez a 86. percben sikerült a hatalmas mezőnymunkát végző középpályás, Marouane Fellaini révén. A németek teljesítették ezzel a győzelemmel tervüket, a belgák kiengedték sorsuk alakulását a kezükből.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

TÖRÖKORSZÁG–AZERBAJDZSÁN

A törökök Azerbajdzsánt fogadták odahaza, és a kezdő sípszótól kezdve nagy nyomás alá helyezték ellenfelüket. Az azeriek azonban elszántan, saját testi épségüket sem kímélve (az ellenfelét pedig különösen nem) védekeztek. A felállt védelem ellen a török pozíciójáték lassú és fantáziátlan volt, a távoli lövéseket pedig fogta a szemmel láthatóan élete mérkőzésére készülő kapus, Kamran Agayev. Az első játékrészben a legközelebb a gólszerzéshez Hamit Altintop állt, de legjobb lövése is egy méterrel célt tévesztett.

A második félidőben egyre elkeseredettebben támadt a török válogatott, amely számára igen kedvező hírek érkeztek Németországból, de amelyet közönsége egyre türelmetlenebbül hajtott előre. A 60. percben tört meg a jég, amikor hosszú előreívelés után a két védő között kilépő Burak Yilmaz a bal sarokba helyezett. Próbálkozott továbbra is a hazai csapat, majd miután nem tudta bevinni a második találatot, a végén következett az ilyenkor szokásos időhúzás. A játékvezető, a dán Peter Rasmussen a négyperces ráadás végén megszánta a törököket, és lefújta a találkozót – győztek a hazaiak, és megszerezték a pótselejtezős helyet, de túlzás lenne azt mondani, hogy kitört a népünnepély a stadionban...

KAZAHSZTÁN–AUSZTRIA

A Kazahsztán–Ausztria találkozó igazából csak a résztvevőknek volt fontos. A csodálatos Asztana Arenában mind a két csapat bátor támadójátékkal rukkolt elő, majd tízpercekre unalomba fulladt a mérkőzés. A végére alaposan körbelövöldözték a kapukat a felek, de a hálóba csak a ráadás első percében tudtak betalálni, az osztrák Marc Janko révén, de ezt a találatot les miatt nem adta meg a játékvezető.

EURO 2012, SELEJTEZŐK
A-CSOPORT
KAZAHSZTÁN–AUSZTRIA 0–0
Asztana, Asztana Arena. Vezette: Kaasik (észt)
KAZAHSZTÁN: Szigyelnyikov – Kirov, Gorman (Jevsztignejev, 77.), Muhtarov, Rozskov – Gridin, Nurdauletov, Smidtgal, Hajrullin, Nurgalijev (Muzsikov, a szünetben) – Osztyapenko. Szövetségi kapitány: Miroslav Beránek
AUSZTRIA: Grünwald – Dag, Prödl, Scharner, Fuchs – Kulovits (Kavlak, 74.), Dragovic, Ivanschitz (Junuzovic, 65.), Alaba – Janko, Arnautovic (Maierhofer, 82.). Megbízott szövetségi kapitány: Willibald Ruttensteiner
NÉMETORSZÁG–BELGIUM 3–1 (2–0)
Düsseldorf, ESPRIT arena. Vezette: S. Moen (norvég)
NÉMETORSZÁG: Neuer – Höwedes, Hummels, Mertesacker, Lahm (Ilkay Gündögan, 84.) – Khedira – Schürrle, Özil, Kroos, Th. Müller (Reus, 71.) – Gomez (Cacau, 76.). Szövetségi kapitány: Joachim Löw
BELGIUM: Mignolet – Ciman, Kompany, Lombaerts, Vertonghen – Simons, Witsel, Fellaini – Hazard – Ogunjimi (Lukaku, a szünetben), Dembélé (Mertens, 65.). Szövetségi kapitány: Georges Leekens
Gólszerző: Özil (30.). Schürrle (33.), Gomez (48.), ill. Fellaini (86.)
TÖRÖKORSZÁG–AZERBAJDZSÁN 1–0 (0–0)
Isztambul, Türk Telekom Arena. Vezette: Rasmussen (dán)
TÖRÖKORSZÁG: Sinan Bolat – Sabri Sarioglu, Egemen Korkmaz, Gökhan Zan, Hakan Balta – Emre Belözoglu (Gökhan Töre, 78.), Mehmet Topal – Hamit Altintop, Kazim Kazim (Selcuk Inan, 58.), Arda Turan – Burak Yilmaz (Umut Bulut, 88.). Szövetségi kapitány: Guus Hiddink
AZERBAJDZSÁN: Agayev – Shukurov, Chertoganov, Subasic, V. Huseynov – R. F. Sadygov, Abishov, Nadirov, Budak (Amirguliyev, 93.) – Levin, Ismayilov (Mammadov, a szünetben; Isayev 85.). Szövetségi kapitány: Berti Vogts
Gólszerző: Burak Yilmaz (60.)