Euro 2012: történelmi spanyol tripla, Casillas az első „százados"

2012.07.01. 22:54
Szép számmal születtek új rekordok, sok érdekességnek örülhettek a statisztikák kedvelői a lengyel-ukrán közös rendezésű Európa-bajnokság döntője, a spanyol–olasz mérkőzés után.
STATISZTIKÁK, REKORDOK
Az első gólt szerző David Silva a két találata mellett hármat készített elő, így a kanadai ranglistán az első helyen végzett 5 pontjával.
David Silva találata a 22. fejes gól volt az Eb-n, ez rekord.
David Silva gólja volt egyébként a leggyorsabb Eb-döntős találat Horst Hrubesch 1980-ban szerzett gólja óta.
Spanyolország az első európai csapat, amelyik sorozatban három világversenyt megnyer (2008 Eb, 2010 vb, 2012 Eb).
Két gólt szerzett a spanyol válogatott az első félidőben, ez korábban csak két válogatottnak sikerült az Eb-döntők történetében. 1968-ban az olasz együttes a megismételt fináléban már a 32. percben kettővel vezetett Jugoszlávia ellen (2:0 is maradt a vége), míg nyolc évvel később a csehszlovák gárda került a 25. percben kétgólos előnybe az NSZK ellen (itt a nyugatnémetek egyenlítettek, de a szétlövésben – többek között Panenka emlékezetes tizenegyesével – északi szomszédaink lettek a bajnokok).
Xavi mindössze három gólpasszt adott az Eb-ken. Viszont mindegyiket döntőben...
Xavi az egyetlen, aki két különböző Eb-döntőn is adott gólpasszt (2008: 1, 2012: 2)
Fernando Torres az egyetlen, aki két különböző Eb-fináléban is betalált (2008: 1, 2012: 1) – mindkét gólpasszt Xavi adta.
Iker Casillas a 100. győzelmét aratta a spanyol válogatottban, elsőként érte el a centenáriumot a világon.
Casillas a 9. kapott gól nélküli mérkőzését játszotta Eb-ken, ezzel beérte Edwin van der Sart.
A spanyol válogatott sorozatban 71. alkalommal győzött olyan meccsen, amikor előnybe került.
A spanyol válogatott sorozatban a 20. tétmérkőzésén maradt veretlen.
A spanyol válogatott lőtte az Eb-döntők történetében egy mérkőzésen a legtöbb gólt (korábban a NSZK–Szovjetunió 3–0-ja után a nyugatnémetek tartották a rekordot).
Csak a brazilok szereztek több gólt a spanyoloknál Eb/vb-döntőn (1958. Brazília–Svédország 5:2).
A spanyol válogatott a 3. Eb-győzelmét aratta, ezzel beérte a (nyugat)németeket.
Juan Mata szerzett csereként leggyorsabban gólt a 2012-es Eb-n, mindössze 74 másodpercre volt szüksége.
A spanyol válogatott 1920 után először győzte le tétmérkőzésen Olaszországot.
Vicente del Bosque Helmut Schön után a második szövetségi kapitány, aki Eb-t és vb-t is nyert, és az első, aki BL-t is, továbbá klubvilágbajnokságot.
Spanyolország mind a 12 gólját a 16-oson belülről szerezte a 2012-es Európa-bajnokságon.