Eb-t ért a tizenhatodik veretlen görög meccs

2011.10.11. 21:13
A horvát drukkerek néhány percig már az Eb-n érezhették magukat (Fotó: Reuters)
A 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjének F-csoportjában Görögország hátrányból 2–1-re legyőzte Grúziát, ezzel kijutott a jövő évi kontinensviadalra. Horvátország 2–0-ra nyert hazai pályán a lettek ellen, míg Izrael idegenben két góllal legyőzte Máltát.

GRÚZIA–GÖRÖGORSZÁG

Az F jelű csoportban az utolsó játéknapon a görögöknek a csoportelsőség érdekében elsősorban arra kellett figyelniük, hogy ne kapjanak ki a grúzok otthonában. Ehhez képest a 2004-es Európa-bajnokok a 19. percben hátrányba kerültek David Targamadze révén, aki az oldalvonaltól néhány méterre elvégzett szabadrúgásból volt eredményes.

A 2010-es vb-n az Argentína elleni 0–2 óta veretlen görögöknek már hazai pályán is meggyűlt a bajuk a grúzokkal, akkor 1–1-es döntetlent játszott egymással a két gárda.

Fernando Santos szövetségi kapitány minden bizonnyal megsúgta az övéinek a második félidőben, hogy a horvátok megszerezték a vezetést az F-csoport másik mérkőzésén, mert a görögök a 79. percben a csereként beállt Jorgosz Fotakisz és a hat perccel később eredményes Angelosz Hariszteasz révén végül kijutottak a 2012-es Európa-bajnokságra.

HORVÁTORSZÁG–LETTORSZÁG

Horvátország már korábban kiharcolta a pótselejtezőt érő második helyet, de a mérkőzés előtt még matematikai esélye volt az első helyre, sőt a legjobb csoportmásodikként való továbbjutásért is versenyben volt.

A hazai pályán játszó horvátok Lettország ellen az első félidőben alaposan bekezdtek, az UEFA statisztikái szerint tizennégy kísérletből hétszer találták el ellenfelük kapuját – de hiába, hisz gólt nem sikerült elérniük.

A 66. percben azonban megtört a jég: Eduardo Da Silva révén a horvátok vezetéshez jutottak, ezzel pedig – lévén, hogy a görögök hátrányban voltak ekkor – átvették a vezetést a csoportban. Bő öt perccel később Mario Mandzukic góljával már 2–0-ra mentek Bilicék.

A horvátok megtették tehát a magukét, de mivel a svédek 3–2-re legyőzték Hollandiát, így Horvátország már csak a pótselejtezőn juthat ki a jövő évi viadalra.

MÁLTA–IZRAEL

A csoport harmadik keddi meccsén Izrael Lior Refaelov 11. és Rami Gerson 93. percben szerzett találatával 2–0-ra legyőzte Máltát.