Csak egy góllal, de biztosan győztek az olaszok

2011.03.25. 22:53
Giampaolo Pazzini (kék mezben) folyamatos veszélyt jelentett a szlovén kapura (Fotó: Reuters)
Olaszország 1–0-ra nyert Szlovéniában, Szerbia – vert helyzetből – 2–1-re legyőzte Észak-Írországot a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjének C-csoportjában péntek este.

Szlovén támadásokkal kezdődött a ljubljanai mérkőzés, ám az első félidőben az olaszok játszottak veszélyesebben. A vendégek első lehetőségénél a 7. percben Samir Handanovic nagy vetődéssel ütötte ki Riccardo Montolivo 19 méteres lapos lövését.

A következő percekben Giampaolo Pazzini okozott veszélyt a hazai kapu előtt: a 17. percben Bostjan Cesar nagy nehézségek árán szögletre kotorta előle a labdát, a 23. percben azonban elméláztak a szlovén védők, az olasz lecsapott köztük a labdára, éles szögből lőtt – kapufa!

Noha a 25. percben Robert Koren távoli bombával alaposan megtornásztatta Gianluigi Buffont, inkább az olaszok játéka volt veszélyes. A 35. percben például Montolivo lőtt középre a bal oldalról, Handanovic kivetődött, de megfogni nem tudta a labdát, Antonio Cassano elől végül Bojan Jokic mentett. A szlovénokban rejtező erő Milivoje Novakovic megugrásánál tört ki ismét, Christian Maggio nagyszerű becsúszással állította meg a 16-osnál.

A gól nélküli első félidőt követően továbbra is az olaszok maradtak támadásban. Az 51. percben Stefano Mauri lövését ütötte ki Handanovic, egy perccel később Cassanóét – a kipattanóból Aquilani próbálkozott, a szlovén kapus lábbal védett.

A csereként beálló Zlatan Ljubijankic első labdaérintésével azonnal gólveszélyt teremtett, labdáját Buffon védte. Rövid időre felélénkültek a hazaiak, de gólt nem sikerült szerezniük, és egyre kevesebbet kockáztattak – mégis kicsúszott a kezükből az egy pont is.

A 73. percben olasz akció futott a bal oldalon, Thiago Motta a keresztbe mozgó Balzarettihez játszott, majd a visszakapott labdát ballal, mintegy 14 méterről a bal oldalról a hosszú sarokba lőtte. 0–1

A szlovénoknak még a hosszabbítás pillanataiban is volt egy kisebb gólszerzési lehetőségük, de nem tudtak élni vele. A két csapat hagyományosan szoros mérkőzése ezúttal olasz győzelmet hozott – szlovén földön az elsőt.

SZLOVÉNIA–OLASZORSZÁG 0–1

SZERBIA–ÉSZAK-ÍRORSZÁG 2–1

A belgrádi első negyedórában a két tizenhatos között hullámzott a játék, majd a szerbek átvették a kezdeményezést, és a 23. percben Adem Ljajics kétszer is közelről lőhetett – egyik labdája elakadt a védőkben, a másik a kapu fölé szállt.

A szerbek nem voltak képesek meglovagolni a lehetőséget – ekkor jött volna jól a szurkolósereg támogatása, csakhogy a szerb huligánok őszi genovai rendbontása miatt ezúttal nem voltak nézők a Marakanában, az akció tehát senkit sem dobhatott fel. A hangorkán elmaradt, és az északírek olyannyira összeszedték magukat, hogy a szünet előtt nem sokkal megszerezték a vezetést is.

A 40. percben egy felesleges szabálytalanság után Chris Baird ívelt szabadrúgásból a 16-oson belülre, és Gareth McAuley a hazai kapuba fejelt. Az északírek 2009 szeptembere óta először szereztek gólt az első félidőben! 0–1

Rontotta a hazaiak hangulatát az is, hogy Dejan Sztankovics sárga lapot kapott, és így kihagyni kényszerül az Észtország elleni keddi selejtezőt.

A szünetbeli cserék eleinte nem eredményeztek jelentős változást a szerbek játékában, a vendégek különösebb erőfeszítés nélkül képesek voltak tartani az eredményt – egészen a 65. percig. Akkor egy szép bal oldali akció végén az addig nem sokat mutató Marko Pantelics tette fel az i-re a pontot. 1–1

S hogy végül is milyen jól cserélt Vladimir Petrovics mester, az a 74. percben vált világossá. Ugyanis egyik friss embere, az első gólban is érdemeket szerző Milos Ninkovics indította az akciót, amelynek végén Zoran Tosics közeli szép lövéssel megfordította az állást. 2–1