Anglia kétgólos hátrányból ikszelt Svájccal

2011.06.04. 19:54
Tranquillo Barnetta a „kis gól is gól” elvét vallotta, s kétszer is meglepte Joe Hartot (fotó: Action Images)
Az angol labdarúgó-válogatott Európa-bajnoki selejtezőn 2–2-es döntetlent játszott hazai pályán Svájccal. A „háromoroszlánosok” Tranquillo Barnetta két szabadrúgásgólja után kétgólos hátrányban is voltak, de Frank Lampard büntetője és Ashley Young pontos lövése egy pontot eredményezett Fabio Capello csapata számára, amely a hajrában még a győzelmet is megszerezhette volna.

Anglia Wayne Rooney nélkül fogadta Svájcot, miután a Manchester United támadója eltiltás miatt nem léphetett pályára a Wembleyben. S ha már megemlítettük a helyszínt, megjegyezhetjük azt is, a „háromoroszlánosok” nem túl kedvező előjelekkel fogadták a helvéteket: Anglia legutóbbi három meccsén (Montenegró, Franciaország és Ghána ellen) nem tudott nyerni a londoni stadionban, a mai döntetlennel együtt pedig már 20 éve nem volt ilyen rossz sorozata a szentélyben.

A hazaiak alaposan bekezdtek, de az első néhány perc fölénye után a svájciak ragadták magukhoz a kezdeményezést Eren Derdiyok révén. A Leverkusen kurd felmenőkkel bíró támadója a 6. percben próbálkozott először, majd két perccel később Gökhan Inler lövése után is ő ismételt, ám Joe Hart ekkor a helyén volt.

A félidő közepén a legtöbb angol szurkoló mégis az „f betűs” szóval párban emlegethette a kapuvédőt (még a BBC szöveges tudósítója is megengedett magának egy „what the!” felkiáltást), miután két elkerülhető gólt kapott a hazai csapat.

Tranquillo Barnetta nevéhez méltóan kétszer is higgadtan állt a szabadrúgás miatt letett labda mögé, majd előbb a hosszú sarok felé csavart, másodjára pedig a rövid oldalt vette célba. A 32. percben a labda épp úgy pattant, hogy mire Hart meglátta, addigra már a háló bal oldalában táncolt. 0–1 Lélegzetvételnyi szünet után James Milner igyekezett biztosítani a szabad kilátást, ám ezt a sorfal tagjaként tette, így kiugrása gólt vont maga után: Hart reakcióidejéből csak egy elvetélt talpalási kísérletre futotta – a labda nyert. 0–2

A hazaiak ugyanakkor gyorsan szépítettek, így nem zárták teljes kudarccal az első játékrészt. Johan Djourou buktatta arsenalos csapattársát, Jack Wilshere-t, ami súlyosabb következménnyel zárt, mint az edzéseken: a büntetőt Frank Lampard lőtte Diego Benaglio alatt a hálóba. 1–2

A második félidő is jól indult az angolok számára, egy „cserés akció” révén gyorsan egyenlítettek: a megsérülő Ashley Cole-t váltó Leighton Baines remekül készítette le a labdát a szünetben beálló Ashley Youngnak, aki mértani pontossággal lőtte ki a bal alsót. 2–2

A hajrában Djourouék egyre többször bizonytalankodtak hátul, az angolok pedig elsősorban a villámléptű Theo Walcott révén többször is helyzetet alakítottak ki, ám Darren Bent nem tudott az üres kapuba helyezni és Young is fölé pörgetett a helyzeténél.

Anglia döntetlenjével továbbra is vezeti a csoportot, miután Montenegró – a selejtezősorozatban első gólját kapva – szintén ikszelt Bulgáriával.

ANGLIA–SVÁJC 2–2

EURO 2012
G-CSOPORT
ANGLIA–SVÁJC 2–2 (1–2)
London, Wembley Stadion. V: Damir Skomina (szlovén)

Anglia: Hart – G. Johnson, Ferdinand, Terry, A. Cole (Baines 31.) – Parker, Lampard (A. Young, a szünetben), Wilshere – Walcott (Downing, 78.), Milner, D. Bent. Szövetségi kapitány: Fabio Capello

Svájc: Benaglio – Lichtsteiner, Senderos, Djourou, Ziegler – Behrami (Dzemaili, 59.), Inler, Barnetta (Emeghara, 90.), Shaqiri – G. Xhaka, Derdiyok (Mehmedi, 75.). Szövetségi kapitány: Ottmar Hitzfeld

G: Lampard 37. – 11-esből, Young 50., ill. Barnetta 32., 35.
Montenegró–Bulgária 1–1