A franciák felkeltek a padlóról és kijutottak az Eb-re

2011.10.11. 23:17
Nasri sokat tett a francia kijutásért (Fotó: Reuters)
A 2012-es Európa-bajnokság D-csoportjában két találkozó maradt mára. Az Albánia–Románia mérkőzésen egy teljesen hangulattalan és tulajdonképpen lényegtelen döntetlen született felvezetésként, majd a franciák a bosnyákokkal játszottak ki-ki mérkőzést az első helyért. A rangadón a vendégek szereztek vezetést, de a hazaiak egyenlíteni tudtak, így megőrizték csoportelsőségüket.

FRANCIAORSZÁG–BOSZNIA-HERCEGOVINA

A 2012-es európai kontinenstorna selejtezőkörének D-jelű hatosában két válogatott versengett egymással az utolsó fordulóban, az utolsó fordulóig az első helyért: a 20 pontos Franciaország és az eggyel kevesebb egységet gyűjtő Bosznia-Hercegovina (a románok, a fehéroroszok, az albánok és a luxemburgiak már elhullottak).

A sorsolásnak hála a két nemzeti tizenegy éppen egymással találkozott, Franciaországban, a Stade de France-ban. Némi meglepetésre sokkal aktívabbak voltak az első félidőben a vendégek, akik rögtön az elején veszélyeztettek Senad Lulic révén. Válaszképpen a 9. percben az egy szem előretolt hazai támadó, Loic Remy a vezette bele a labdát a kapusba egy ordító gólhelyzet igazán egyedi megoldásaként. Az első negyedóra végén Edin Dzeko hámozta át magát a bal oldalon Adil Ramin, de ballal gyengén találta el a játékszert, így az középre tartott. A 24. percben Lulic tett újabb remek labdát Dzeko elé, aki bevitte a labdát a 16-os bal sarkára, majd elhamarkodottan ez égbe lőtt. Kíváncsiak vagyunk, mit mondott volna neki kapitánya a szünetben, és mit kapott volna a sajtótól, ha nem javít a Manchester City támadója még az első félidőben: a 40. percben a tizenhatos előteréből kilőtte jobbal a bal felső sarkot. 0–1

EDIN DZEKO TALÁLATA

A szünetben kapust cserélt a bosnyák válogatott, majd hazai rohamok következtek, de egészen a 60. percig kellett várni az első épkézláb francia lövésig, ekkor Remy trafált éles szögből a kapu mellé. Az egyre idegesebbé váló néző után Laurent Blanc kapitány is megunta fiai tehetetlenségét, és kettős cserére szánta el magát, beállt a remek idényt maga mögött tudó középpályás, Marvin Martin és az egyik legjobb Ligue 1-es támadó, Kevin Gameiro. A teljesen beszorult és kíméletlenül védekező bosnyákok ellen átlövésekkel próbálkoztak a kék mezesek, de ezeket rendre blokkolták az odaadó vendégek, sőt, egy kontra végén ismét Dzeko lőhetett, ám Hugo Lloris védett.

A 72. percben Samir Nasri 18 méteres szabadrúgását a jobb felsőnél a cserekapus Asmir Begovic a lécre tolta, a kipattanót pedig Boris Pandza szögletre vágta két gólra éhesen rárontó francia elől. Öt perc múlva Nasri büntetőt harcolt ki: a csapatkapitány Emir Spahic addig csetlett-botlott a tizenhatos jobb sarkánál tisztázás helyett, hogy a francia elvette tőle a labdát, de a védő utánanyúlt és akasztotta. A tizenegyest a sértett Samir Nasri magabiztosan a jobb sarokba lőtte: 1–1.

SAMIR NASRI TALÁLATA

Blanc nem sokkal később lehozta Remyt, és a szorgalmas vízhordót, Alou Diarrát hozta be helyette a középpályára, azaz egyértelműen elégedettek volt az egy ponttal a hazaiak mestere. Azt viszont csapata javára kell írnunk, hogy régen látott lelkesedéssel rohamoztak hátrányban a „gall kakasok", a lagymatag hozzáállása miatt sokat kritizált szélső, Jérémy Menez például valósággal önkívületben harcolt. Igaz, éppen ő hibázott mérkőzéslabdát a 85. percben, amikor a hosszú sarok mellé tekert ugyanonnan, ahonnan az első félidőben Dzeko is ziccert rontott. A legvégén a Nasri-passzal kiugró Gameiro a mennybe mehetett volna, de kapus és a kapu mellett is elpöckölte a labdát.

A döntetlennel megőrizte első helyét csoportjában a francia válogatott, és kijutott a kontinenstornára, a bosnyákok készülhetnek a pótselejtezőre.

ALBÁNIA–ROMÁNIA

Ez a találkozó inkább történelmi okok miatt tűnt érdekesnek, semmit sportszempontból, lévén a hazaiak nem mozdulhattak el semmiképpen sem az ötödik, a vendégek a negyedik helyről. Az első félidő közepén előnyhöz jutott az albán válogatott egy szöglet után szerzett Hamdi Salihi-találattal, majd több helyzetet is kialakítottak, eredménytelenül. A románok a végére átvették a kezdeményező szerepet, és egyenlíteni is tudtak Srgian Luchin révén.

EURO 2012, SELEJTEZŐK
D-CSOPORT
ALBÁNIA–ROMÁNIA 1–1 (1–0)
Tirana, Qemal Stafa Stadion. Vezette: Mazeika (litván)
ALBÁNIA: Ujkani – Dallku, Teli, Cana, Lila – Bakaj (Hyka, 67.), Lala, Lilaj, Roshi (Muzaka, 77.) – Salihi, Bogdani (Januzi, a szünetben). Szövetségi kapitány: Josip Kuze
ROMÁNIA: Lung – Luchin, Tamas, D. Goian, Latovlevici – C. Lazar (Bucur, 87.), Bourceanu, Cocis – Nicolita (Torje, 63.), Marica (B. Stancu, 49.), Mutu. Szövetségi kapitány: Victor Piturca
Gólszerző: Salihi (24.), ill. Luchin (77.)
FRANCIAORSZÁG–BOSZNIA-HERCEGOVINA 1–1 (0–1)
Párizs, St. Denis, Stade de France. Vezette: Thomson (skót)
FRANCIAORSZÁG: Lloris – Réveillere, Rami, Abidal, Evra – M'Vila, Cabaye (M. Martin, 61.), Nasri, Ménez, Malouda (Gameiro, 61.) – Rémy (A. Diarra, 82.). Szövetségi kapitány: Laurent Blanc
BOSZNIA-H.: Hasagic (Begovic, a szünetben) – Spahic, Papac, Pandza, Mujdza (Maletic, 61.) – Misimovic, Medunjanin (Zahirovic, 71.), Rahimic, Pjanic, Lulic – Dzeko. Szövetségi kapitány: Safet Susic
Gólszerző: Nasri (78. – 11-esből), ill. Dzeko (40.)