A címvédő Spanyolország díszlépésben jutott ki az Eb-re

2011.09.07. 00:10
David Villát (középen) kétszer ünnepelhették a társak (Fotó: Reuters)
Az I-csoportban Spanyolország azzal a tudattal lépett pályára Liechtenstein ellen, hogy ha három pontot szerez, kijut a jövő évi labdarúgó Eb-re. A „vörös fúria” ellen nem hajtott végre csodát a kiscsapat, így az aktuális Európa-bajnok kvalifikálta magát a 2012-es kontinenstornára.

A hírek szerint a világ- és Európa-bajnok spanyol csapat legnagyobb ellenfele a Real Madrid–Barcelona ellentét, hiszen ez a két gárda adja a válogatott magját, és a két gigász között az utóbbi időben olyan mértékben megmérgeződtek a kapcsolatok, felerősödtek az ellenségeskedések, hogy az a csapatjáték rovására is mehet.

Hogy a két egyesület mennyire megkerülhetetlen, jól jelzi a Real-ikon Vicente del Bosque kapitány kezdőcsapata, amelyben a két gárda jelenlegi játékosain kívül két olyan futballista (Álvaro Negredo és Mata) lépett pályára, aki a 2006–2007-es idényben egymás oldalán játszott a Real Madrid tartalékcsapatában.

Az eddig a selejtezők során négy pontot szerző Liechtenstein nem állította komolyabb kihívás elé a házigazdát. Az első félidőben ugyan Peter Jehle kapus vezérletével a miniállam nemzeti csapata védte a döntetlent, de a 33. percben megtört a jég és az ellenállás: Xavi csodálatos labdával indította a félpályáról Negredót, aki 15 méterre a kaputól mellel lekezelte a játékszert, majd a kapu közepébe bombázott. 1–0

A barcelonai különítmény többi tagja a helyzetkihagyásban jeleskedett, Negredo viszont mindent elkövetett, hogy feledtesse Fernando Torrest: a 37. percben David Villa sarkalta középre neki a labdát jobbról, az ötös sarkáról, a Sevilla játékosa pedig hét méterről nem hibázott és a hosszú alsó sarokba lőtt. 2–0

Hogy jobb kedvvel vonuljanak a spanyolok félidőre, arról Xavi gondoskodott, aki ezúttal nem hagyta másra a munka élvezetesebb részét, a góllövést, és a 44. percben a jobb felső sarokba tekert egy húszméteres szabadrúgást.

A 3–0-t sem sokáig védte a vendégcsapat, mert az 52. percben Andrés Iniesta ment el a bal oldalon, beadása a túlsó ötösön üresen találta az előrelopakodó védőt, Sergio Ramost, aki habozás (és a tisztes távolságot tartó kollégája zavaró közelsége) nélkül a túlsó sarokba lőtt. Nyolc perc múlva máris 5–0 lett a 4–0, mert Mata cselezett ki mindenkit a jobb oldalon, aki szembe mert vele jönni és rá mert támadni, középre adott Villának, akit négy védő is csak szemmel vert, így aztán a támadó 15-ről a jobb sarokba lőtt. A bekkek nem tanultak az esetből, mert bár ezek után dicséretesen állták az újabb rohamokat, a 79. percben Xabi Alonso jobb oldali, 33 méteres szabadrúgása teljesen egyedül találta Villát két méterre a hosszú sarok előtt, a támadónak pedig nem szokása elutasítani a felkínált gólszerzési lehetőséget: 6–0.

Csereként beállt a spanyol válogatottba Thiago Alcántara, Cesc Fabregas és Fernando Llorente is, akik közül utóbbi hamar mesterhármast szerezhetett volna, ha egy kissé jobban koncentrál.

Futballünnep kerekedett a végére, amelyen egymást ünnepelte a spanyol nemzeti tizenegy és közönsége – no és azt, hogy 2008 Európa-bajnoka díszlépésben jutott ki a 2012-es kontinenstornára.

Első számú esélyesként...

LABDARÚGÓ EB-SELEJTEZŐ
I-CSOPORT
SPANYOLORSZÁG–LIECHTENSTEIN 6–0 (3–0)
Logrono, Estadio Las Gaunas. V: Lechner (osztrák)
Spanyolország: Casillas – Sergio Ramos (Thiago Alcántara, 55.), Busquets, Albiol, Arbeloa – Xabi Alonso, Xavi (Fabregas, a szünetben), Iniesta – Mata, Villa, Negredo (F. Llorrentte, 62.). Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque
Liechtenstein: Jehle – Ritzberger, Mi. Stocklasa, Ma. Stocklasa, Rechsteiner – Burgmeier, M. Büchel (Kieber, 81.), Wieser (N. Hasler, 72.) – Frick, T. Beck (Hanselmann, 88.), D. Hasler. Szövetségi kapitány: Hans-Peter Zaugg
G: Negredo (34., 37.), Xavi (44.) Ramos (52.), Villa (60., 79.)
SKÓCIA–LITVÁNIA 1–0 (0–0)
Glasgow, Hampden Park. V: K. Jakobsson (izlandi)
Skócia: McGregor – Whittaker, Caldwell, Berra, Bardsley (Crainey, 70.) – Naismith, D. Fletcher, Cowie, Bannan (Snodgrass, 84.), Morrison (Dorrans, 79.) – Goodwillie. Szövetségi kapitány: Craig Levein
Litvánia: Karcemarskas – Kijanskas (Danilevicius, 61.), Zaliukas, Klimavicius, D. Cesnauskis – Radavicius, Semberas, Pilibaitis, Mikoliunas (Beniusis, 76.) – Labukas (Novikovas, a szünetben), Sernas. Szövetségi kapitány: Raimondas Zutautas