Vb 2018: Micsoda születésnap! Győztes bomba a 95. percben!

2016.10.06. 19:14
Jamagucsi Hotaru és győztes gólja méltó ünneplésben részesült (Fotó: Reuters)
Japán a 95. percben szerzett góllal gyűrte le hazai pályán Irakot a 2018-as labdarúgó-világbajnokság ázsiai selejtezőjének csütörtöki játéknapján. Győzött Dél-Korea és Irán is, Kína viszont hazai pályán kikapott Szíriától, és három forduló után csupán egy pontja van.

B-CSOPORT

Akadtak Japánban olyanok, akik megkérdőjelezték Jamagucsi Hotaru beválogatását, ám a rövid hannoveri kitérő után ismét a hazájában futballozó középpályás – aki mellesleg ma ünnepli 26. születésnapját – nyerőembernek bizonyult: a 95. percben egy kifejelt labdát követően átlőtte a tömörülő iraki védelmet, és ezzel győzelemhez juttatta csapatát. Jamagucsi a 67. percben lépett pályára, és remek cserének bizonyult!

Ráfért a siker a japánokra, hiszen a szeptemberi nyitányon hazai pályán kikaptak az Arab Emírségek válogatottjától, és ha ismét pontokat veszítettek volna, jelentős lépéshátrányba kerülnek. Az irakiak nagyon bosszúsak voltak a lefújás után, hiszen az első gólt leshelyzet után kapták, és Szaad Abdulamir fejesével hiába válaszolták meg, a szerintük igazságtalanul hosszúra nyúló ráadásban elúszott a megszerzettnek hitt első pontjuk…

A csoport rangadója fordulatos csatát hozott, előbb Szaúd-Arábia, később Ausztrália vezetett, az eddig százszázalékos válogatott végül 2–2-es döntetlenre végeztek. A harmadik mérkőzésen az Arab Emírségek csapata, ha nem is könnyedén, de érvényesítette a papírformát Thaifölddel szemben, így a hatos első négy helyén jelentős tömörülés alakult ki.

A-CSOPORT

Szon Hung Min ismét igazolta, hogy remek formában van: a Tottenham Hotspur támadója készítette elő Dél-Korea első gólját, és az 58. percben ő lőtte a harmadikat, amelyikkel csapata végül legyőzte Katart. A vendégek az utolsó 25 percben emberelőnyben játszottak, de nem tudtak élni a lehetőséggel.

Az eddig hibátlan Üzbegisztán az első félidő hajrájában sérülés miatt elveszítette csapatkapitányát, Server Djeparovot, és nélküle nem sikerült ledolgozni az addigra már összeszedett hátrányt: a vendég Irán Dzsalal Hosszeini fejesével elvitte mindhárom pontot, és a csoport élére állt.

A játéknap legváratlanabb eredményét Szíria szolgáltatta, amely Mahmud al-Mavasz góljával győzni tudott Kínában. A Bahreinben futballozó támadó három védő és a rossz ütemben kifutó kapus között remek labdaátvételt követően lőtte a meccs egyetlen gólját – mire az akciót befejezte, a négy kínaiból három a földön hempergett.

ÁZSIAI ZÓNA, 3. SELEJTEZŐKÖR, 3. FORDULÓ

A-CSOPORT
Dél-Korea–Katar 3–2 (Ki Szung Jung 11., Dzsi Dong Von 55., Szon Hung Min 58., ill. Hasszán Kalid 16. – 11-esből, Soria 45.)
Kína–Szíria 0–1 (al-Mavasz 54.)
Üzbegisztán–Irán 0–1 (Hosszeini 27.)

B-CSOPORT
Japán–Irak 2–1 (Haragucsi 25., Jamagucsi 95., ill. Abdulamir 60.)
Arab Emírségek–Thaiföld 3–1 (Mabhut 14., 47., Ahmed Halil 93., ill. Chanabut 65.)
Szaúd-Arábia–Ausztrália 2–2 (el-Dzsasszim 5., el-Samrani 79., ill. Sainsbury 45., Juric 71.)

3 1–6 0

A 12 csapat két hatos csoportban oda-visszavágós körmérkőzést játszik, az első két helyezett a két csoportból kijut a vb-re, a harmadikok pótselejtezőt játszanak egymás ellen, a párharc győztese 2017 novemberében interkontinentális pótselejtezőt játszik a CONCACAF-zóna 4. helyezettjével.