nemzetisport.hu 2018.01.15 18:07 Frissítve: 2018.01.15 20:26

Gyász: elhunyt a pilóta, aki először pezsgőzött a dobogón

Nyolcvanhat éves korában, tüdőgyulladás következtében elhunyt Dan Gurney, korábbi amerikai autóversenyző, az első F1-es pilóta, aki pezsgőzött a dobogón.

Dan Gurney (balra) és Paul Newman

Dan Gurney 86 Formula–1-es futamon indult el, 19-szer végzett dobogós helyen, és négy nagydíjon diadalmaskodott. Viszonylag szerény eredményei ellenére minden idők legjobb pilótái között tartják számon.

Több területen is úttörőnek számított. Ő volt az első pilóta, aki a dobogón pezsgőzött (az 1967-es Le Mans-i 24 órás után, ezt a szokást aztán hamar átvették az F1 résztvevői), és ő volt az első, aki a teljes arcát védő sisakban versenyzett, az 1968-as Német Nagydíjon.

Gurney szerezte a Porsche első F1-es futamgyőzelmét, ő volt a második pilóta, aki a saját autójával nyert GP-t, Mario Andretti mögött a második legeredményesebb amerikainak számít az F1 történetében.

A Nemzeti Sport digitális formában - az e-újságért kattintson ide!

2018.05.13 12:43:47

F1 nemzetisport.hu

Csupán tizennégy versenyző látta meg a kockás zászlót, miközben csak öten zártak körön belül.