F1: Hamilton rekordot dönthet; Vettel Prostot érheti utol a hétvégén

H. L.H. L.
2018.06.20. 14:57
A legutóbbi francia időmérőn Räikkönen bizonyult a leggyorsabbnak, azóta csupán egy pole-t szerzett (Fotó: AFP)
A Formula–1 tíz év kihagyás után tér vissza a hét végén Franciaországba, ahol legutóbb Kimi Räikkönen foglalhatta el az első pozíciót a rajtrácson. A finn mellett akkor csupán hárman – Fernando Alonso, Sebastian Vettel és Lewis Hamilton – voltak tagjai a mezőnynek a mai F1-es pilóták közül, a  négy világbajnokon kívül tehát más még nem versenyzett a nyugat-európai országban. Igaz, a Le Castellet-i Paul Ricard-on még a fenti négyes sem indult nagydíjon, így minden szempontból új elsőségek születnek a francia aszfaltcsíkon.

1: a Formula–1 történetében először fordul elő, hogy zsinórban 3 hétvégén is versenyt rendeznek. A francia Grand Prix-t az osztrák (június 29. – július 1.) és a brit (július 6–8.) követi.

3: a Francia Nagydíjra kilátogató közönség három hazai pilótának, Pierre Gaslynak, Romain Grosjeannak és Esteban Oconnak szurkolhat a hétvégén.

Gasly (balra), Ocon (középen) és Grosjean (jobbra) első hazai nagydíján vehet részt (Fotó: AFP)

4: a 2018-as mezőny tagjai közül csupán négy versenyző, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Fernando Alonso és Kimi Räikkönen állt rajthoz a legutóbbi francia futamon.

5: a Red Bull idén az eddigi 7 versenyből 5-ön elérte a leggyorsabb kört, jelenleg is futó sorozata pedig Spanyolország óta tart.

5: Juan Manuel Fangio 5-ször szerezte meg a pole pozíciót Franciaországban, míg Jim Clark és Michael Schumacher neve mellett 4-4 rajtelsőség áll. Az aktív pilótákat alapul véve azonban csak Alonso (2) és Räikkönen (1) várhatta már az élről a piros lámpák kialvását.

5: Schumacher és David Coulthard egyaránt 5 ízben érte el a versenyen futott leggyorsabb kört, miközben a most is versenyzők közül csak Räikkönen tud felmutatni ilyen kört, méghozzá kettőt.

7: összesen 7 különböző helyszín, Magny-Cours (18), Le Castellet (14), Reims (11), Rouen-les-Essarts (5), Dijon-Prenois (5), Clermont-Ferrand (4) és Le Mans (1) látta már vendégül a Formula–1-et, miközben idén már az 59. Francia Nagydíjat bonyolítják le, és ebből a 15. a Le Castellet-i Paul Ricard-on.

8: Schumacher 8 alkalommal győzedelmeskedett már a nyugat-európai országban, mögötte Alain Prost (6) és Fangio (4) következik a sorban. A mostani rajtrácsról Alonso és Räikkönen nyert eddig egyaránt egyszer.

Schumacher 8 győzelmet aratott egyazon nagydíjon, ami rekordnak számít:

Formula 1 on Twitter

Nobody did it better Michael Schumacher took EIGHT wins at the #FrenchGP through the years A record to this day for wins at a single circuit or race https://t.co/9drDRa5uT6

9: a hétszeres világbajnok 9-szer kvalifikálta magát az első sorba, Alonso 2, Hamilton és Räikkönen 1-1 alkalommal szerezte meg az első két pozíció valamelyikét a francia időmérőn.

8: a három francia pilóta, Prost, Jean-Pierre Jabouille és René Arnoux együttesen 8 hazai győzelmet számlál.

11: Prost és Schumacher egyenként 11-szer pezsgőzhetett a Francia GP-n, Räikkönen 4, Alonso 3, míg Hamilton 1 esetben végzett a legjobb háromban.

10: a Francia Nagydíj 10 év kihagyás után tért vissza az F1-es versenynaptárba, a legutóbbi versenyen Felipe Massa diadalmaskodott, aki Räikkönent és Jarno Trullit előzte meg. A Paul Ricard eközben 1990 után fogadja újra a száguldó cirkuszt, igaz, a jelenlegi nyomvonal ilyen formában még nem szerepelt.

14: Vettel Kanadában karrierje 14. rajt-cél győzelmét aratta, ezzel a vonatkozó lista második helyére lépett előre. A németnél csak Ayrton Senna (19) vezetett végig több futamot.

15: az idei Francia Grand Prix-nak otthont adó Paul Ricard-on, tehát már 14-szer rendeztek versenyt, és a legtöbbször a hazai pilóta, Prost szerzett pole-t (3) és győzelmet (4) is. Ami a 2018-as mezőnyt illeti, még egyetlen versenyző sem vett részt az ottani nagydíjon, így minden tekintetben új elsőségek fognak születni a hétvégén.

A mostani nyomvonal lesz a harmadik változat, amit használnak (Fotó: AFP)

17: a Ferrari összesen 17 győzelmet aratott már a francia pályákon, riválisaik közül a Mercedes 1-szer (1954) nyert, a Red Bull pedig egyetlen sikert sem könyvelhetett el még a helyszínen. Mindezt úgy, hogy míg előbbi csapat csupán 1 ottani versenyen vett részt és azonnal dupla dobogót szerzett, addig utóbbi a 4 indulás során csak 4 ponttal gazdagodott.

Július 22., 15.10: Német Nagydíj

21: a Mercedes a tavalyi Kanadai GP óta letaszíthatatlan a dobogóról, szériája így 21 futamot foglal már magába. Ezzel a német gárda Montrealban lemásolta a saját második leghosszabb sorozatát, amit ezen a hétvégén meg is dönthet. Az alakulat egyéni rekordja egyébként 28, míg az abszolút rekord 53, amit a Ferrari az 1999-es maláj és a 2002-es japán Grand Prix között állított fel.

25: Franciaországban 25-ször intette le elsőként a kockás zászló pole pozícióst. A leghátrábbról pedig Giancarlo Baghetti nyert, az olasz 1961-ben a 12. helyről indulva győzött, ami pályafutása egyetlen sikerét jelentette.

26: amennyiben Hamilton nyer a Le Castellet-i pályán, akkor az lesz a 26. különböző aszfaltcsíkon elért győzelme, amivel saját csúcsát döntené meg. Vettel (21) eközben egy diadallal Prostot (22) érné utol a kapcsolódó rangsorban.

30: Räikkönen karrierje során összesen 29 pályán végzett már a legjobb háromban, pontosan ugyanannyin, mint Prost. Ha a finn a Paul Ricard-on is pódiumra áll, akkor egyedül áll a lista élére, még akkor is, ha Hamilton (28) is vele együtt pezsgőzik. Amennyiben viszont csak a címvédő foglalja el a dobogó valamely fokát, akkor hármas holtverseny alakul ki az örökranglista élén. Vettel (25) pedig Alonsóval (26) egyenlíthet ki vasárnap.

33: Hamilton a 2016-os Japán GP óta minden egyes versenyt befejezett – ami egyébként megegyezik a pontszerző sorozatával is –, szériája így 32 nagydíjat ölel már fel. A címvédő amennyiben vasárnap is meglátja a kockás zászlót, akkor felzárkózik Nick Heidfeld (33) mellé a rangsor élére.

50: Vettel Kanadában (június 10.) az 50. F1-es győzelmét aratta, amivel Prosthoz (51), Hamiltonhoz (64) és Schumacherhez (91) csatlakozott az 50-esek klubjába. Ha a ferrarist most vasárnap is elsőként inti le a kockás zászló, akkor a lista harmadik pozíciójába lép fel Prost mellé.

200: a Ferrari a legutóbbi francia versenyhétvégén fennállása 200. rajtelsőségét ünnepelhette Räikkönen révén. A maranellói istálló azóta 17, míg a finn pilóta egyetlen pole pozíciót szerzett.

309.626: 53, egyenként 5842 méter hosszú körből tevődik össze a 309.626 km-es versenytáv Franciaországban.

455: Schumacher 455 körön keresztül állt a Francia Nagydíjak élén, míg Alonso 109, Räikkönen 87 kört töltött el az első pozícióban autózva.

1800: a Mistral-egyenes eredetileg összesen 1800 méter hosszú, amivel a naptár leghosszabbja lenne, azonban egy lassító osztja meg. A teljes szakaszt egyébként 1971 és 1985 között használta a királykategória, a legutóbbi 5 GP-t viszont rövidített nyomvonalon rendezték Elio de Angelis halálos kimenetelű tesztbalesete miatt.

Egy kör Hamiltonnal a 2018-as vonalvezetésen:

It's been a while since we raced at Circuit Paul Ricard! Forgotten the features and flow of this old-school track? Here's @LewisHamilton's view from the @pirellisport tyre test #FrenchGP #F1 https://t.co/J57iDyxRTc

0.100: a legkisebb különbséggel megnyert francia futamot 1954-ben tartották, amikor Fangio csupán 1 tizeddel szelte át Karl Kling előtt a célvonalat. Az akkori szoros befutó aztán 7 évvel később megismétlődött. Baghettit 1961-ben ugyancsak 0.100 másodperces különbséggel intette le előbb a kockás zászló, mint Dan Gurney-t.