Három tized sem maradt Vettel előnyéből

2012.11.17. 15:54
A helyszíni jelentések szerint a szurkolóknak is óriási élményt nyújt az austini pálya (Fotó: Action Images)
Sebastian Vettel továbbra is verhetetlen Austinban, a vb-címvédő és pontversenybeli éllovas mesterhármassal zárta az Amerikai Nagydíj szabadedzéseit. Ám előnye a második helyezetthez képest folyamatosan csökken, a péntek délelőtti 1.4, majd péntek délutáni 0.7 másodpercből szombat délelőttre 3 tized sem maradt. Ennek ellenére biztos favorit az időmérő előtt, és formáját látva nemigen kell aggódnia a Ferrarijával szenvedő Fernando Alonso miatt. Időmérő magyar idő szerint 19 órakor.

Újabb hűvös reggel köszöntött a mezőnyre Austinban, az edzés elején a levegő 13, az aszfalt 16 fokos. A versenyzők annak ellenére élvezték a pályán való száguldást pénteken, hogy az első edzésen szinte egyáltalán nem volt tapadás, Hülkenberg szerint olyan volt, mintha esett volna az eső. Az új aszfalt aztán a nap végére már sokkal jobban tapadt.

Kobajasi ment ki elsőként a pályára. A Sauber japánját egyből követte a versenyzőtársak többsége, de a próbakörök után visszatértek a boxba.

AMERIKAI NAGYDÍJ
SZOMBAT
19.00–20.00: időmérő edzés
VASÁRNAP
20.00: a verseny rajtja
Az NSO az összes edzésről, valamint a versenyről is élő tudósítással számol be. Az időpontok magyar idő szerint értendőek.

A Lotus új első légterelőt hozott magával erre a versenyre, de pénteken nem tesztelte, annyira csúszós volt a pálya, hogy a mérnökök nem látták értelmét. Ezen a tréningen viszont felkerülhet Räikkönen autójára. A finn kint maradt második körre is, akárcsak Massa és Hamilton. Mért kört hármuk közül csak a finn futott, 1:49.107-tel nyitott. A két Toro Rosso is kint maradt, Vergne 1:47.839-celállt az élre.

A két Mercedes is belekezdett a körözésbe, Rosberg, majd Schumacher állt az élre, a veterán 1:42.396-ot ment. Vergne 1:41.546-tal válaszolt. Az eredmények gyorsan javultak, a két Sauber is megérkezett a pályára.

Schumacher bement 1:41 alá, aztán 1:39.483-ra javított.Rosberg is összerakott egy jó kört, 1:38.589-cel megelőzte csapattársát. Negyedóra elteltével csak a Mercedes, a Toro Rosso és a Sauber párosának, illetve Räikkönennek volt mért köre. Rosberg 1:38.221-re javított, Kobajasi feljött mögé a 2. helyre.

VETTEL VILÁGBAJNOK LESZ AUSTINBAN, HA…
…győz, mi közben Alonso az ötödik vagy annál rosszabb helyen zárja a versenyt
…másodikként ér célba, miközben Alonso legfeljebb a kilencedik pozícióban zár
…harmadikként intik le, és Alonso nem szerez pontot
Pontegyenlőség esetén Vettel több győzelmével (5) mindenképpen Alonso (3) előtt végez.

A 20. percre hirtelen megtelt a pálya autókkal. A Ferrarik és a McLarenek is kimentek, a Red Bull még várt.

A nagy forgalomban Pérez utolérte Picet, nem mérte fel a kettejük közötti sebességkülönbséget, és hátulról nekiment a Marussiának. Mindkét autó megpördült, de tovább tudtak menni. A mexikóit, aki kilenc éve nem versenyzett ennyire közel szülővárosához, pénteken megrótták, mert Glock előtt cikázott. A mostani esetért akár rajtbüntetést is kaphat – Martin Whitmarsht, Pérez jövő évi csapatfőnökét (McLaren) hamar megtalálta a kamera…

Button feljött Rosberg mögé a 2. helyre, s Vettel is elkezdte a körözést. A McLaren rákapcsolt, Button 1:37.973-mal az élre állt, majd Hamilton feljött a 4. helyre – utóbbi lehetett volna jobb is, de az utolsó szektorban megcsúszott.

A RED BULL CSAPATVILÁGBAJNOK LESZ AUSTINBAN, HA…

…négy vagy annál több pontot szerez

…legalább egy pontot szerez, a Ferrari pedig nem arat kettős győzelmet

…nem szerez pontot, a Ferrari pilótái pedig nem végeznek jobban, mint az első és harmadik hely

Webber és Vettel első köre a mezőny második felébe jutáshoz volt jó. Alonso és Massa nem jegyzett kört az első félórában, pedig a brazil 10 kört megtett. A csapat inkább a boxkiállásokat gyakorolta.

Féltávnál Button, Rosberg, Maldonado, Kobajasi, Grosjean, Hamilton, Pérez, Senna, Schumacher, Hülkenberg, Vergne, Webber volt az első 12 sorrendje. Vettel a 16. helyen állt.

Hamilton feljött az 1:37.689-re javító Button mögé. Button 1:37.538-ig ment le, Vettel feljött a két McLaren-Mercedes mögé.

A Ferrarinak a 35. percben sem volt még mért köre. Hamilton viszont 1:37.492-vel az élre állt, mindkét McLaren-pilóta eredménye jobb volt már, mint Vettel pénteki legjobbja (1:37.718). Úgy tűnik, nem hiába hajnalozott Gary Paffett a wokingi főhadiszállás szimulátorában.

Massa és Alonso lassú körökkel kezdett, Glock mögöé, a két Caterham elé jöttek be első eredményeikkel – nem is mehettek sokkal gyorsabban, Vergne autója ugyanis leállt, és sárga zászlókat lengettek miatta. A francia a rádión bevallotta, az egyik kerékvetőre futva eltörte a kerékfelfüggesztést.

Alonso: Hiába fejlődünk, a különbség állandó – pénteki reakciók

Lassan vitték el az autóját, a két ferraris nemigen javíthatott az eredményén miatta, Massa és Alonso is azt várta, hogy megtisztuljon a pálya. A Scuderia pórul járt amiatt, hogy eddig kivárt, a végén kapkodnia kell, hogy maradjon ideje a lágyabb gumis körökre is. Mire szabad lett az út, Massa és Alonso visszatért a boxba.

Felhős lett az ég, az aszfalt két fokkal lehűlt, de a levegő hőmérséklete hárommal emelkedett a kezdés óta. Räikkönen feljött a 7. helyre – de még mindig a kemény gumikon ment.

A pilóták az utolsó tíz percre hagyták a lágyabb gumis meneteiket.

Grosjean nem jöhetett már ki, a francia Lotusában ugyanis tönkrement a váltó – ha cserélni kell, öt rajthelyes büntetést kap.

Massa a lágyabb gumikon feljött a 3. helyre, a többiek nemigen gyorsultak a kemény gumis menetükhöz képest. Persze Massának volt honnan javulnia. Vettel is pazar körön volt, a német 1:36.490-nel az élre ugrott, 1.002 másodperccel Hamilton elé. Maldonado feljött a 3. helyre.

A paddockban megjelent Rubens Barrichello is, a brazil először van jelen F1-es versenyen azóta, hogy 2011-ben kikerült a Williams-istállóból.

Rádión Hamiltonnak: „Még mindig második vagy a kemény gumis köröddel, de Vettel a lágyabbon valahogy talált több mint egy másodpercet, és vezet."

Perceken belül Maldonado, Alonso és Massa is az angol elé került. A venezuelai fél másodpercre volt Vetteltől. Hamilton a gázra lépett, és visszaszerezte a második helyet, 258 ezreddel Vettel mögött. A vb-éllovas előnye tovább csökkent a riválisaihoz képest. Alonso az ideges Ferrarival a 4. helyen zárt.