Soldado beindult: tripla az Anzsi ellen

2013.12.12. 23:18
Soldado (balra) több mint egy év után szerzett három gólt egy meccsen (Fotó: Reuters)
Utolsóként a Rapid Wient 3–1-re legyőző Dinamo Kijev, valamint az Estoril otthonában 2–1-re nyerő Slovan Liberec jutott a legjobb 32 közé a labdarúgó Európa-ligában. Roberto Soldado három góllal járult hozzá a csoportelsőségét már korábban biztossá tevő Tottenham győzelméhez az Anzsi ellen.

G-CSOPORT
A Rapid Wien csak a Kijevben aratott győzelemmel szerezhette volna meg a csoport második helyét, és hamar neki is látott a terv megvalósításához, hiszen már a 6. percben megszerezte a vezetést az amerikai Terrence Boyd góljával. A Dinamo azonban még az első félidőben fordított, majd Miguel Veloso szabadrúgásával be is biztosította a győzelmét, az ukrán gárda jutott tehát a legjobb 32 közé. A biztos csoportelső Genkben ezúttal Köteles László helyett Kristof Van Hout védett, mégpedig hibátlanul, a belgák 1–0-ra nyertek a Thun vendégeként.

H-CSOPORT
A H-csoportban akadtak kacifántos kérdések a záró forduló előtt: a már továbbjutó Sevillának nem volt szabad két góllal vagy többel kikapnia a Freiburg otthonában, miközben a második helyen álló Liberecnek jobb eredményt kellett elérnie az Estoril vendégeként, mint a németek a spanyolok ellen. A gyenge formában lévő Freiburg az első félidőben két helyzetet is kialakított, de mindkettőt elhibázta, bezzeg a vendégek egyetlen ziccerüket értékesítették, Diego Perotti szólója után Vicente Iborra lőtt a léc alá. A szünet után a kapus által – a labdával – fenékbe rúgott Gelson Fernandes nem váltotta gólra a rendhagyó előkészítést, Nicolas Höfler egy méterről is Javi Varasba lőtt.

Már csak azért is kellemetlen volt mindez a németeknek, mert a Liberec már a 18. percben előnybe került (Josef Sural volt eredményes) Portugáliában, és az előnyt a második félidő derekán megduplázta (Michal Rabusic emelésével). A hajrára szétesett a Freiburg, de az andalúziaiak is bőkezűen bántak gólhelyzeteikkel, bár Raul Rusescu egy gólt azért még lőni tudott a ráadásban. Estorilban Sebá szépített, de ez már nem osztott, nem szorzott: csoportelső lett a Sevilla, továbbment a Liberec.

I-CSOPORT
Az Olympique Lyon portugáliai győzelmével tette biztossá csoportelsőségét, bár nem volt könnyű dolga: a Guimaraes ötven percig őrizte korán megszerzett előnyét. Az OL aztán gyorsan bevitt egy kettős ütést: Bafétimbi Gomis és Jordan Ferri révén négy perc alatt fordított, megnyerve a mérkőzést és a csoportot. A másik találkozón a szintén továbbjutó Betis ikszelt a Rijekával.

J-CSOPORT
A lényegi kérdések és a továbbjutók kiléte már az előző körben eldőltek, így mindössze a csoport első helye volt kérdőjeles az utolsó játéknap előtt, a második helyen álló (és hazája bajnokságában gyengélkedő) Lazio az éllovas Trabzonsport fogadta a Stadio Olimpicóban. Az olaszoknak győzelemre volt szükségük a csoportelsőséghez, és ennek megfelelően többet is erőlködött Petrovic együttese. Törökországban a csoportkör egyik legjobb összecsapását (3–3) vívta a két csapat, de a mai estén nem sikerült megismételni a gólgazdag produkciót, a siralmas római 0–0 pedig a Trabzon első helyét eredményezte.

A csoport másik, totálisan tét nélküli mérkőzését a játéknap előtt már biztosan búcsúzó Apollon és a Legia Warszava vívta. A kilencven perc során két gól és két kiállítást láthattak a nézők, a győzelmet a mindeddig pont nélkül álló lengyel csapat szerezte meg (0–2), így legalább a becsületsiker összejött a sorozatban debütáló ciprusiak ellen.

K-CSOPORT
Roberto Soldado október 27. óta először volt eredményes, a Tottenham spanyol csatára ráadásul rögtön három góllal terhelte meg az Anzsi Mahacskala kapuját. A Valenciától igazolt támadó – aki 2012. október 23-án, a Valencia BATE elleni BL-meccsén triplázott legutóbb ezt megelőzően – a 7. percben Gylfi Sigurdsson passzából talált be, a White Hart Lane-en ez volt az első olyan gólja Spurs-mezben, amelyet nem tizenegyesből szerzett. A 70. percben azért most is értékesített egy büntetőt, ezzel alakította ki a 4–1-es végeredményt, rajta kívül még Lewis Holtby szerzett gólt a londoniaknál.

A csoport másik meccsén a Sheriff 2–0-ra legyőzte a Tromsőt, így a moldovai együttes végzett a harmadik helyen.

L-CSOPORT
A csoportelsőség reményében feszült egymásnak a görög PAOK és a holland AZ Alkmaar: bár Thomas Lam révén a vendégek szereztek vezetést a 31. percben, sokáig nem örülhettek, hat percre rá ugyanis tizenegyesből egalizáltak a hazaiak. A 71. percében ismét az AZ jutott előnyhöz, Donny Gorter értékesített egy büntetőt, és bár a 94. percben újra egyenlíteni tudott a görög csapat, a döntetlen a hollandoknak kedvez, így csoportelsőként várhatják a folytatást.

A már biztos kiesők csatájában a Maccabi Haifa a Sahtyor Karagandit fogadta, ám a kazahok nem bizonyultak jó vendégnek, és az első félidő végén tizenegyesből megszerezték a vezetést. A második félidőben nem sokáig játszhattak a csapatok, a 60. perc körül a mérkőzés áramszünet miatt félbeszakadt. A néhány perces közjáték után a találkozó folytatódott, ám a váratlan szünet a Sahtyort zavarta meg jobban, a 76. percben ugyanis egyenlített, majd nyolc percre rá a győztes gólt is megszerezte a Maccabi.

G-CSOPORT
Thun–Genk 0–1 (Vossen 31.)
Dinamo Kijev–Rapid Wien 3–1 (Lens 22., Huszev 28., Miguel Veloso 70., ill. Boyd 6.)

A G-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Genk 6 4 2 0 10–5 +5 14
2. Dinamo Kijev 6 3 1 2 11–7 +4 10
3. Rapid Wien 6 1 3 2 8–10 –2 6
4. FC Thun 6 1 0 5 3–10 –7 3

H-CSOPORT
Freiburg–Sevilla 0–2 (Iborra 40., Rusescu 94.)
Estoril Praia–Slovan Liberec 1–2 (Sebá 82., ill. Sural 18., Rabusic 70.)

A H-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Sevilla 6 3 3 0 9–4 +5 12
2. Slovan Liberec 6 2 3 1 9–8 +1 9
3. Freiburg 6 1 3 2 5–8 –3 6
4. Estoril Praia 6 0 3 3 5–8 –3 3

I-CSOPORT
Vitória Guimaraes–Lyon 1–2 (Tomané 11., ill. Gomis 62. – 11-esből, Ferri 65.)

J-CSOPORT
Apollon Limassol–Legia Warszawa 0–2 (Jodlowiec 8., Brzyski 63.)

Sheriff–Tromsö 2–0 (Cadú 4., Isa 36.)
Tottenham–Anzsi Mahacskala 4–1 (Soldado 7., 16., 70. – a harmadikat 11-esből, Holtby 54., ill. Ewerton 44.)

A K-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Tottenham 6 6 0 0 15–2 +13 18
2. Anzsi Mahacskala 6 2 2 2 4–7 –3 8
3. Sheriff 6 1 3 2 5–6 –1 6
4. Tromsö 6 0 1 5 1–10 –9 1

L-CSOPORT
PAOK–AZ Alkmaar 2–2 (Lucas 37. – 11-esből, Pozoglu 94., ill. Lam 31., Gorter 71. – 11-esből)
Maccabi Haifa–Sahtyor Karagandi 2–1 (Gozlan 76., Abuhazira 84., ill. Canas 44. – 11-esből)