Kötelesék odahaza is elverték a Kijevet, csoportelsők

2013.11.28. 21:11
Kötelesék oda-vissza legyőzték a Kijevet, csoportelsők (Fotó: MTI)
A labdarúgó Európa-liga csoportkörének 5. fordulójában újabb együttesek biztosították helyüket a következő körben: a Genk, a Lyon, a Betis, a Lazio, a Trabzonspor, a Sevilla, az Alkmaar, a PAOK és az Anzsi Mahacskala is a legjobb harminckettő között érezheti magát.

A-CSOPORT

Megszerezte első győzelmét a négyesben a Kubany Krasznodar, az oroszok négy gólt rámoltak be a St. Gallen hálójába. Melgarejo ugyan már a harmadik percben megszerezte a vezetést a hazaiaknak, de utána több mint egy félidőt kellett várni a következő találatra, a vége azonban 4–0 lett.

D-CSOPORT

A továbbjutást már korábban kiharcoló Rubin Kazany csak ikszelt a Mariborral. Natcho egy távoli bombával szerzett vezetést az első félidő végén az oroszoknak, akik sokáig úgy gondolhatták, meglesz az újabb győzelem, de Mezga a hajrában egyenlíteni tudott.

G-CSOPORT

Mérgesek vagyunk rájuk az otthoni vereség miatt – mondta a Genk–Dinamo Kijev csoportrangadó előtt az ukránok sztárja, Andrij Jarmolenko, aki a lehető legjobb stresszoldást választotta, mert egy korai góllal vezette le dühét. Köteles László a szokásosnál is jobban mérgelődhetett a találat után, mert Jarmolenko első lövését minden bizonnyal elérte volna, de védője, Serigne Mbodji blokkolta a labdát, amely visszakerült a feladóhoz, és annak már csak az üres kapuba kellett gurítania.

A magyar kapus lemaradt az első félidőben Miguel Veloso bombájáról (de a léc kisegítette), majd Oleg Huszev tekerését sem érte el (szerencséjére a lövés elkerülte a kaput), mégis boldogan simogathatta meg hajcsatjait az öltözőbe menet, mert ekkora már fordított csapata. Jelle Vossen előbb értékesítette a Jevgen Hacseridi által teljesen fölöslegesen összehozott büntetőt, majd tökéletesen kiszolgálta egy fejessel Bennard Kumordzit, végül a csereként beállt Benjamin De Ceulaer sodort vállal a kapuba egy szögletet (3–1).

A pihenő után fegyelmezetten, lelkesen védekezett a Genk, és veszélyes kontrákra is maradt ereje, de összességében szürke, sarabolós futballt hozott a második félidő. Győzelmével biztosan csoportelső a Genk, a kijevieknek a másik mérkőzésen a Thunt legyőző osztrák Rapid Wien ellen odahaza nem szabad kikapniuk a záró körben, és akkor továbbjutnak ők is.

H-CSOPORT

A vártnál nehezebb dolga volt a csoportot vezető Sevillának: a spanyolok hazai pályán sovány 1–1-es döntetlenre végeztek a portugál élvonalban edződő Estoril ellen. A találkozó első góljára nem kellett sokat várni, ugyanis Kévin Gameiro már a hetedik percben megszerezte a vezetést a hazaiaknak, ám hogy ez ne győztes találat legyen, Gerso Fernandes a 90. percben gondoskodott, döntetlenre mentve a mérkőzést. A Sevilla már mindenképpen továbbjutott, csak az a kérdés, hogy első vagy második helyen.

A csoport másik mérkőzésén életben tartotta továbbjutási esélyeit a Freiburg, miután az eddig veretlen Liberec otthonában tudott diadalmaskodni az ötödik fordulóban. A vendégek győzelmet érő két találatát Matthias Ginter a 23. illetve Francis Coquelin a 73. percben szerezte. A csehek a végén ugyan még szépítettek Serhij Rybalka révén, ám ez a lényegen már nem változtatott, a németek győzelmükkel beérték pontszámban ellenfelüket.

I-CSOPORT

A csoport éléről várta a fordulót a hazája bajnokságában csak vergődő (egészen pontosan sereghajtó) Betis, és abban a tudatban léphetett pályára a Lyon otthonában, hogy egy győzelemmel biztos csoportelső lehet. Erre azonban nem sok esélye volt a végig a hazaiak által végig dominált mérkőzésen, amelyen sok elpocsékolt helyzetet követően a második félidő derekán két cserejátékos, Gourcuff és Gomis hozta össze az egyetlen és mindent eldöntő gólt (utóbbi talált a hálóba).

A csoport másik – szintén gólszegény – mérkőzésén a Vitória Guimares hazai könnyed győzelmét nem tudta megismételni Horvátországban, egy kiegyenlített összecsapáson 0–0-ra végzet Rijeka otthonában, ami az ötödik forduló után (a győzelmével) csoportelső Lyon és a második helyre visszaesett Betis biztos továbbjutását eredményezte. Az első és a második helyről az utolsó kör dönt.

J-CSOPORT

A Trabzonspor még egy 1–0-s vereséggel is bebiztosította volna továbbjutását, a török csapat azonban nem bízta a véletlenre a dolgot, és gólzáporos győzelemmel örvendeztette meg híveit. Florent Maloudáék bő egyórányi játék után már 3–0-ra vezettek, és bár a ciprusiak 3–2-re felzárkóztak, Olcan Adin harmadik gólja mindent eldöntött. Az Apollon először szerepel valamelyik európai kupasorozat csoportkörében, mai vereségével eldőlt, hogy ennél tovább nem jut idén. A Legia–Lazio találkozó előtt 120 római szurkolót őrizetbe vettek Varsóban, ők a rácsok mögött tudhatták meg, hogy csapatuk 2–0-ra nyert, és szintén továbbjutott csoportjából. A lengyel alakulat az utolsó kör előtt pont nélkül szerénykedik.

K-CSOPORT

A korábbi meccsen ugyan csak ikszelt az Anzsi a Sheriffel, de ezzel is bebiztosította a második helyét, míg a Tottenhamnek a csoportelsőséget. A londoniaknak a kemény időjárással is meg kellett küzdeniük Norvégiában, és a 63. percben Vlad Chiriches lövése után egy öngóllal szereztek vezetést. Moussa Dembelé bő tíz perccel később állította be a végeredményt.

L-CSOPORT

A két éllovas egyaránt nyerni tudott, ezzel pedig el is dőlt a két továbbjutó kérdése. A korábbi meccsen a PAOK 2–0-ra győzött a Sahtyor Karagandi otthonában. Az 54. percben a görög együttes spanyol légiósa, Lucas talált a hálóba távolról, majd a hajrában Szteliosz Kiciu állította be a végeredményt. Az AZ Alkmaar szintén kettővel nyert, a hollandok a Maccabi Haifát múlták felül.

EURÓPA–LIGA, CSOPORTKÖR
5. FORDULÓ

A-CSOPORT
Kubany Krasznodar (orosz)–St. Gallen (svájci) 4–0
G: Melgarejo (3., 71.), Ignatyev (54.), C. Kaboré (90.)

D-CSOPORT
Rubin Kazany (orosz)–Maribor (szlovén) 1–1

G: Natko (43.), ill. Mezga (86.)

G-CSOPORT
Genk (belga)–Dinamo Kijev (ukrán) 3–1 (3–1)
G:
Vossen (17. – tizenegyesből), Kumordzi (37.), De Ceulaer (40.), ill. Jarmolenko (9.)
Rapid (osztrák)–Thun (svájci) 21 (1–0)
G:
T. Boyd (17.), Boszkovics (63.), ill. Sadik (62.)

H-CSOPORT

Sevilla (spanyol)–Estoril (portugál) 11 (1–0)
G:
Gameiro (7.), ill. Rúben Fernandes (90.)
Liberec (cseh)–Freiburg (német) 12 (0–1)
Gól:
Ribalka (81.), ill. Ginter (23.), Coquelin (73.)

I-CSOPORT
Rijeka (horvát)–Guimaraes (portugál) 0–0
Lyon (francia)–Betis (spanyol) 1–0 (0–0)
G:
Gomis (66.)

J-CSOPORT
Legia Warszawa (lengyel)–Lazio (olasz) 0–2 (0–1)
Gól:
Brayan Perea (24.), Felipe Anderson (57.)
Trabzonspor (török)–Apollon Limassol (ciprusi) 42 (2–0)
Gól:
Olcan Adin (23., 61., 83.), Soner Aydogdu (25.), ill. G. Abraham (68.), Sangoy (80. – tizenegyesből)