Hiába vezettek, kikaptak Némethék a BATE-tól

2009.10.22. 21:11
Ugyan a kezdőként 82 percet játszó Németh Krisztián gyönyörű lefordulást követően kiharcolt egy tizenegyest – amelyből Ismael Blanco vezetést szerzett az AEK-nak –, az athéni csapat végül 2–1-es vereséget szenvedett a BATE Boriszov vendégeként. A csoport másik meccsén a Benfica 5–0-ra kiütötte az Evertont. Dzsudzsák Balázs adta a gólpasszt a PSV–FC Köbenhavn mérkőzésen, amelyet 1–0-ra nyert meg a holland csapat.

Blanco értékesíti a Németh Krisztián által kiharcolt tizenegyest (fotó: Reuters)

Az Európa-liga csoportkörének harmadik fordulójában az I-csoport rangadóján a Benfica az Evertont fogadta. A liverpooli csapat eddig mindkét mérkőzését megnyerte, míg a portugáloknak 3 pontja volt a találkozó előtt.

A 14. percben az első valamirevaló helyzetükből megszerezték a vezetést a hazaiak: César Peixoto adott középre a bal oldalról, és a hosszú oldalon érkező Javier Saviola kapásból a hosszú sarokba lőtt. Az argentin földre lőtt labdája egy pattanás után vágódott Tim Howard feje fölött a hálóba.

Az első játékrészben felváltva veszélyeztettek a csapatok, talán Dinijar Biljaletgyinov állt a legközelebb a gólszerzéshez, de több gól már nem esett, így 1–0-s hazai vezetéssel vonulhattak pihenőre a csapatok.

Bő két perccel a második félidő elkezdése után viszont már 3–0-t mutatott az eredményjelző tábla. Előbb Saviola tört be a tizenhatoson belülre, lapos, lövésszerű beadásába az ötösön álló Óscar Cardozónak csak bele kellett tennie a lábát, majd Ángel Di María száguldott el a bal szélen, pontos beadását pedig a berobbanó Cardozo fejelte Howard kapujába.

A lisszaboni csapat ezután sem állt le, az 51. percben újabb gólt szerzett a lisszaboni alakulat: Pablo Aimar szögletét követően Luisao ismét fejes góllal mattolta az amerikai kapust.

A 82. percben ismét betalált a Benfica, Di María újabb gólpassza után Saviola második találatát is megszerezte a mérkőzésen, kiütésessé téve a különbséget.

Több gól már nem esett, a lisszaboniak tehát 5–0-ra kiütötték angol riválisukat, ami az egyik legmeglepőbb eredmény a hét órakor kezdődő meccsek közül.

A csoport másik mérkőzésén a pont nélkül álló BATE Boriszov a hárompontos AEK Athént fogadta. Az U20-as világbajnokság után a görög fővárosba vasárnap visszatérő Németh Krisztián a kezdőcsapatban kapott helyet. A magyar csatár a 31. percben gyönyörűen fordult kapura egy bal oldali lapos beadás után, és védője csak visszarántani tudta. A megítélt büntetőből Ismael Blanco meg is szerezte a vezetést a vendégeknek a 31. percben.

Az 52. percben Aljakszandr Pavlav révén egyenlítettek a hazaiak, majd Alekszandr Alumona is betalált a 86. percben, a fehérorosz együttes tehát meg tudta fordítani a mérkőzést. Németh Krisztiánt a 82. percben lecserélte edzője.

A BATE–AEK MECCS ÖSSZEFOGLALÓJA

A Toulouse sem úszta meg a nagy verést a Sahtar Doneck ellen, a korábban a Partizant és az FC Brugest is 4–1-re legyőző ukrán gárda ugyanis 4–0-ra diadalmaskodott a francia csapat felett. Már a 39. percben három góllal vezetett az UEFA-kupa utolsó kiírásának a győztese, a végeredményt a két gólt szerző Adriano állította be a második félidő elején.

A J-csoport másik mérkőzésén az FC Bruges a horvát Ivan Perisic duplájával győzött a Partizan Beograd ellen, ezzel a szerb csapat továbbjutási esélyei szinte a nullára csökkentek.

Dzsudzsák Balázs végig a pályán volt a PSV színeiben, amely hazai pályán 1–0-ra nyert az FC Köbenhavn ellen, és mivel a másik találkozón a Sparta Praha megverte a CFR Clujt, az eindhoveni alakulat hárompontos előnnyel áll a kvartett élén. A holland gárda gólját az első félidőben büntetőt hibázó brazil Reis szerezte, mégpedig Dzsudzsák beadását követően.

Az Austria Wien a sérült Sáfár Szabolcs nélkül fogadta a Werder Brement, amely Claudio Pizarro duplájával már 2–0-ra vezetett, a bécsiek azonban Emin Sulimani révén előbb szépítettek, majd a brazil Schumacher (eredeti nevén Thiago Maier dos Santos) találatával egyenlítettek is.

A portugál Nacional hiába vezetett sokáig Bilbaóban, a baszk csapat fordítani tudott, így megszerezte második győzelmét a csoportkörben.

EURÓPA–LIGA
G-CSOPORT, 3. FORDULÓ
Salzburg (osztrák)–Levszki (bolgár) 1–0 (Svento 45.)
Lazio (olasz)–Villarreal (spanyol) 2–1 (Zárate 20., Rocchi 90., ill. Eguren 41.)

H-CSOPORT, 3. FORDULÓ
Sheriff (moldovai)–Twente (holland) 2–0 (Balima 41., Jymmy 90.)
Steaua Bucuresti (román)–Fenerbahce (török) 0–1 (Kazim-Richards 58.)

I-CSOPORT, 3. FORDULÓ
BATE (fehérorosz)–AEK (görög) 2–1 (Pavlav 52., Alumona 86., ill. Blanco 31. – 11–esből)
Benfica (portugál)–Everton (angol) 5–0 (Saviola 14., 82., Cardozo 47., 48., Luisao 51.)

J-CSOPORT, 3. FORDULÓ
Sahtar (ukrán)–Toulouse (francia) 4–0 (Fernandinho 8. – tizenegyesből, Adriano 24., 56., Hübschmann 39.)
FC Bruges (belga)–Partizan (szerb) 2–0 (Perisic 4., 58.)

K-CSOPORT, 3. FORDULÓ
PSV (holland)–FC Köbenhavn (dán) 1–0 (Reis 72.)
Sparta (cseh)–CFR Cluj (román) 2–0 (Kucka 15., Hubník 32.)

L-CSOPORT, 3. FORDULÓ
Austria (osztrák)–Werder Bremen (német) 2–2 (Sulimani 72., Schumacher 87., ill. C. Pizarro 19., 63.)
Athletic Bilbao (spanyol)–Nacional (portugál) 2–1 (Etxeberria 70., F. Llorente 86., ill. Micael 43.)