Háromgólos vereséggel ért véget a Paks európai kalandja

2011.08.04. 20:28
Stevenson duplája után már nem volt visszaút a Paks számára (Fotó: Reuters)
A Paks 4–1-es vereséget szenvedett a Hearts otthonában az Európa-liga-selejtező 3. fordulójának visszavágóján, így 2–5-ös összesítéssel, az utolsó, még állva maradt magyar csapatként búcsúzott a további küzdelmektől. Kis Károly együttese a mezőnyben egyenrangú ellenfele volt a skót együttesnek, amely kapu előtti határozott játékának köszönheti a nagy különbségű – a játék képe alapján túlzónak mondható – sikerét.

TEKINTSE MEG ONLINE KÖZVETÍTÉSÜNKET A TALÁLKOZÓRÓL!

Kis Károly játékosai roppant elszántan várták már, hogy a Tynecastle Stadionban 12 ezer skót szurkoló jelenlétében léphessenek pályára, és folytathassák bravúros menetelésüket a második legrangosabb európai kupában.

Az első percekben a Hearts játszott fölényben. Leginkább a skótok jobb oldala volt aktív, a magyar játékosok rendre csak szabálytalanul tudták megállítani az ellenfelet. A 9. percben a sokadik durva paksi belépő sárga lapot is eredményezett Éger Lászlónak.

Az első negyedórában a Hearts kapu elé ívelésekkel operált. Elsősorban a jobb oldalról érkeztek (a sok szabadrúgást követően) a labdák a tizenhatoson belülre. Ezek rendre veszélyt rejtettek magukban, de hol a kapu mellé, hol a kapu fölé továbbították a labdát a védők szorításában a hazai játékosok.

„Csak akkor van esélyünk a továbbjutásra, ha a mérkőzés egyes periódusaiban mi tudunk majd dominálni. Ellenfelünknél edzőváltás történt. Ez ösztönözni fogja a Hearts tagjait, mivel mindenki be akar kerülni a csapatba, illetve bent akar maradni, tehát roppant motiváltan fognak játszani" – mondta még a találkozó előtt Kis Károly.

Igaza lett Kisnek, a hazaiak motiváltan futballoztak, és a magyar bajnoki ezüstérmes csak szép lassan jött ki a szorításból – de kijött. S a folytatásban már gyakran érkezett meg a Hearts kapuja elé. A 12. percben Kiss Tamás közeli fejese ugyan jócskán fölé szállt, de jelezte, hogy a magyar támadásokkal is számolni kell. Magasföldi József nem sokkal később nem merte elvállalni kapásból a lövést „Van Basten-szögből”, de a labdalevétel után nagyon kisodródott helyzetből azért leadott egy sikertelen lövést.

A 33. percben megszerezte a vezetést a Hearts: egy jobb oldali szögletet követően Ryan Stevenson fejelt kapura, Csernyánszki Norbert csak belekapni tudott a labdába, amely a hálóba vágódott. 1–0

Stevensont (középen) kétszer ölelgették társai (Fotó: Reuters)

A játék képe a kapott gól után sem változott. A Paks már teljesen egyenrangú ellenfele volt a skót csapatnak, amikor hátrányba került – és utána is. A szünetre túl korán mentek a magyar játékosok, így a legrosszabbkor, az első játékrész lefújása előtt megduplázta előnyét a Hearts.

Az első félidő hosszabbításában a 16-oson belül két skót játékos maradt egy paksi védőre, így Stevenson – igaz, kiszorított helyzetben – lövőhelyzetbe került, az éles szögből leadott löket azonban olyan közelről érkezett, hogy Csernyánszki csak beleérni tudott a labdába, hárítani azt képtelen volt. 2–0

A második félidő elején majdnem visszajött a meccsbe a Paks: Böde remek egyéni akciója után nem sokkal a bal sarok mellé gurított. A kihagyott helyzetre azonban a Hearts újabb góllal válaszolt, ami végleg eldöntötte a továbbjutás kérdését. Báló Tamás labdát vesztett az 50. percben, majd John Sutton gurított Andrew Driverhez, aki mintegy 12 méterről a paksi kapuba tüzelt. 3–0

Hatvan perc elteltével az volt az ember érzése, hogy a futball tényleg igazságtalan sportág. A Hearts semmivel sem mutatott többet a magyar csapatnál, mégis három góllal vezetett. Lehet, hogy még rutintalannak számít a Paks a nemzetközi kupaporondon, de háromtalálatnyi különbség egyáltalán nem volt a két csapat között – csak az eredményjelző táblán.

Az utolsó huszonöt percnek dicséretes hozzáállással ment neki a Paks, amely könnyen egy gólra zárkózhatott volna. A 73. percben Böde kapufát fejelt, majd ugyanő ajtó-ablak ziccerben középről nem tudta elrúgni a labdát Marian Kello kapus mellett.

A 75. perc történései aztán végérvényesen bebizonyították, hogy ezen az estén csak a Heartsnak lehet szerencséje: egy távoli, ámbár erőteljes lövést Csernyánszki csak az érkező Rudolf Skácel elé tudott ütni, aki közelről már nem hibázott. 4–0

A hajrában legalább a becsületgól összejött – megérdemelten. A 89. percben Heffler szabadrúgása után már nem hibázott Böde, hat méterről, bevetődve a skót kapuba fejelve a labdát. 4–1

A Paks révén az utolsó magyar kupacsapatunk is búcsúzott a nemzetközi kupaküzdelmektől. Innentől kezdve már minden együttesünk a magyar pontvadászatra és a hazai kupaküzdelmekre koncentrálhat. Sajnos...

Edinburgh. V: Malek (lengyel)
HEARTS: Kello – McGowan, Zaliukas (Hamill, a szünetben), Mrowiec, Grainger – Black, Jónsson, Stevenson, Driver (Skácel, 63.) – Templeton, Elliott (Sutton, 14.). Menedzser: Paulo Sérgio
PAKS: Csernyánszki – Heffler T., Éger, Fiola, Báló – Bartha, Böde, Sipeki, Sifter – Kiss T. (Montvai, 78.), Magasföldi (Csehi, 55.). Vezetőedző: Kis Károly
G: Stevenson (33., 45+1.), Driver (50.), Skácel (75.), ill. Böde (89.)
Összesítésben: 5–2