Mission Impossible: Handanovicnak büntetőt rúgni

2014.11.27. 23:18
Samir Handanovic tizenegyest védve vezette győzelemre az Intert (Fotó: Reuters)
A labdarúgó Európa-liga ötödik fordulójában bebiztosította csoportelsőségét az Internazionale és a Gulácsi Péterrel felálló, a Celtic otthonában győző Salzburg. Többször is a pályára rohantak a nézők a White Hart Lane-en, a Tottenham 1–0-ra nyert a Partizan Beograd ellen. Az este hőse Samir Handanovic, a Saint-Étienne pedig tovább halmozza a döntetleneket: a francia csapat eddig ötből ötöt ikszelt!

EZ TÖRTÉNT AZ A-CSOPORTBAN

Az A-csoportban a ciprusi vendégcsapat, az Apollon az első félidő közepén vezetést szerzett a Zürich otthonában, ám a meglepetés tíz percet sem élt: egyenlítettek a svájciak, akik büntetőből még a szünet előtt fordítottak. Jasszin Sikhaui az 59. percben a második hazai büntetőt is gólra váltotta, így eldöntve a mérkőzést. A Villarreal otthon kétszer vezetett, ám a Mönchengladbach mindkétszer egyenlített, utóbb mindössze négy perc alatt. A négyesben egyelőre csak az dőlt el biztosan, hogy az Apollon nem éli meg a tavaszt a nemzetközi porondon, viszont a másik három klub még reménykedhet, számolgathat. A záró fordulóban a Mönchengladbach a Zürichet fogadja, a Villarreal pedig az Apollonhoz látogat.

Villarreal (spanyol)–Mönchengladbach (német) 2–2 (1–0)
G: Vietto (26.), Cserisev (63.), ill. Raffael (55.), Xhaka (67.)
Zürich (svájci)–Apollon (ciprusi) 3–1 (2–1)
G: Djimsiti (32.), Sikhaui (39., 59. – mindkettőt tizenegyesből), ill. Farley (23.)

1. Mönchengladbach 5 2 3 0 11–4 +7 9
2. Villarreal 5 2 2 1 13–7 +6 8
3. FC Zürich 5 2 1 2 10–11 –1 7
4. Apollon Limassol 5 1 0 4 4–16 –12 3

EZ TÖRTÉNT AZ B-CSOPORTBAN

Az El-ben eddig mindössze egyetlen győzelmet ünneplő HJK meglepetésre a 29. percben előnybe került a Köbenhavn ellen otthon. Hosszú tapogatózás után a legvégére újra belelendültek a csapatok: a 90. percben egyenlítettek a dánok, majd a hosszabbítás harmadik percében újra betalált a HJK, így beállítva a 2–1-es végeredményt. A Torino egy izgalommentes találkozón 0–0-s döntetlent játszott az FC Bruges-zsel, így egyelőre csak annyi biztos, hogy a Köbenhavn kiesett.

Torino (olasz)–FC Bruges (belga) 0–0
HJK (finn)–Köbenhavn (dán) 2–1 (1–0)
G: Baah (29.), Kandji (93.), ill. Nilsson (90.)

1. FC Bruges 5 2 3 0 8–1 +7 9
2. Torino 5 2 2 1 4–2 +2 8
3. HJK Helsinki 5 2 0 3 4–9 –5 6
4. FC Köbenhavn 5 1 1 3 4–8 –4 4

EZ TÖRTÉNT AZ C-CSOPORTBAN

A Tottenham találkozóján izgalomból nem volt hiány, pedig a White Hart Lane-en nem a futballé volt a főszerep. A Partizan Beograd elleni találkozón háromszor is berohantak a pályára a szurkolók, akiket úgy tűnt, a biztonságiak képtelenek megfogni. A Benny Hill-rövidfilmre emlékeztető közjáték után folytatódott a meccs, a Spurs pedig Benjamin Stambouli találatával megszerezte a vezetést, így eldöntve a találkozót.

A 71. percben még két góllal vezetett a Besiktas Görögországban, ám az Aszterasz Tripolisz a végére új erőre kapott, és tizenegy perc alatt két gólt szerezve ikszre mentette a meccset. Sok örömük így sem volt a hazaiaknak, hiszen ezzel eldőlt, a Besiktas és a Tottenham továbbjutott a következő körbe.

Tottenham (angol)–Partizan Beograd (szerb) 1–0 (0–0)
G: Stambouli (49.)
Aszterasz (görög)–Besiktas (török) 2–2 (0–1)
G: Barrales (72.), Parra (83.), ill. Ba (15.), Gökhan Töre (61. – tizenegyesből)

1. Tottenham 5 3 2 0 9–3 +6 11
2. Besiktas 5 2 3 0 10–5 +5 9
3. Aszterasz Tripolisz 5 1 2 2 7–10 –3 5
4. Partizan Beograd 5 0 1 4 1–9 –8 1

EZ TÖRTÉNT AZ D-CSOPORTBAN

Aki nem látta volna eddig idegenbeli El-mérkőzésen fellépni a Salzburgot, a Celtic elleni csoportrangadót látva hamar rájött, hogy legutóbbi nyolc vendégként letudott fellépéséből miként nyerhetett meg hetet az osztrák alakulat (egyet meg döntetlenre adott).

Egy negyedóra sem telt még el a találkozóból, és máris két góllal mentek Gulácsi Péterék: mindkétszer Alan volt eredményes, könyörtelenül kihasználva a skót védelem lefagyásait. Gyorsan véget érhetett volna a mérkőzés érdemi része, ha Martin Hinteregger értékesíti ziccerét, Jonatan Sorianónak meg nem éppen egy közvetett szabadrúgást támad kedve a bal sarokba tekerni. Fantasztikus közönsége azonban nem hagyta csüggedni a zöld-fehéreket, akik még a szünet előtt szépítettek Stefan Johansen kapáslövésével (Gulácsinak esélye sem volt hárítani), majd Anthony Stokes szögletből szerzett kis híján gólt (ezt elnézte a magyar kapus, szerencséjére a léc a helyén volt).

Javított azonban hamarosan Gulácsi, remek reflexekkel megszelídítve Leigh Griffiths közeli fejesét, a hajrára pedig elfáradtak a skótok, már helyzetbe sem tudtak kerülni; ellenben a salzburgiak cserejátékosa, Naby Keita a ráadásban még betalált.

Veresége dacára továbbjutott azonban a Celtic, ugyanis horvát ellenlábasa, a Dinamo Zagreb kikapott az Astra Giurgiu otthonában – a Salzburg pedig csoportelsőként zárt, akárcsak tavaly.

Celtic (skót)–Salzburg (osztrák) 1–3 (1–2)
G: Johansen (30.), ill. Alan (8., 13.), Keita (92.)
Astra (román)–Dinamo Zagreb (horvát) 1–0 (1–0)
G: Bukari (50.)

1. Salzburg 5 4 1 0 16–7 +9 13
2. Celtic 5 2 2 1 7–7 0 8
3. Astra Giurgiu 5 1 1 3 5–10 –5 4
4. Dinamo Zagreb 5 1 0 4 8–12 –4 3

EZ TÖRTÉNT AZ E-CSOPORTBAN

Az E-csoport Estoril–PSV esti találkozója a rossz időjárási körülmények miatt nem jutott el a végkifejletig: a szünetben félbeszakította a játékvezető. A szurkolók boldogan és szomorúan is távozhattak, hiszen így is remek első félidőt, öt gólt láttak – a hazaiak kétszeri egyenlítés után a szünet előtti hajrában már vezetéshez is jutottak –, tehát kaptak valamit a pénzükért. De vajon ilyen kezdés után mi történt volna a folytatásban?

Amint arról korábban beszámoltunk: délután a Dinamo Moszkva – soraiban a hajrára beszálló Dzsudzsák Balázzsal – fordított a korán előnyhöz jutó, vezetését az 55. percig megőrző Panathinaikosz ellen. A Dinamo biztos továbbjutó, a Pana biztos kieső, minden más kérdéses. A hatodik fordulóban PSV–Dinamo és Panathinaikosz–Estoril mérkőzéseket rendeznek, de még a félbeszakadt találkozóval is kell kezdeni valamit.

Estoril (portugál)– PSV (holland) 3–2 (3–2) – a rossz időjárási körülmények miatt nem indult el a második félidő
G: Tozé (12.), Kuca (30.), Diogo Amado (39.), ill. Depay (6.), Narsingh (14.)
Dinamo Moszkva (orosz)–Panathinaikosz (görög) 2–1 (0–1)
G: Vainqueur (55.), Ionov (61.), ill. Berg (14.)

1. Dinamo Moszkva 5 5 0 0 8–3 +5 15
2. PSV 4 2 1 1 5–4 +1 7
3. Estoril Praia 4 1 0 3 3–4 –1 3
4. Panathinaikosz 5 0 1 4 5–10 –5 1

EZ TÖRTÉNT AZ F-CSOPORTBAN

Roberto Mancini megszerezte első győzelmét második interes vezetőedzői ciklusában, és ezért elsősorban Samir Handanovicnak tartozik köszönettel, a szlovén kapus szenzációs teljesítménye nélkül ugyanis alighanem ki is kapott volna az Internazionale a Dniprótól. Így viszont nyert – leheletnyi különbség... Handanovic bravúrok sorát mutatta be a mérkőzésen (volt mázlija is – amikor verve volt, akkor vagy „kinézte a labdát”, mint Rotany szabadrúgásánál, vagy védői mentettek), teljesítményére Jevhen Konopljanka tizenegyesének kivédésével tette fel a koronát.

A híres tizenegyesölő Handanovic klubmérkőzésen védte a legutóbbi hat büntetőt, amelyet lőttek neki, csak a szlovén válogatottban adta meg magát Wayne Rooneynak. Bravúrjai győzelmet hoztak: bár a Dnyipro Ruszlan Rotany góljával még vezetést szerzett Milánóban, Zdravko Kuzmanovic egy kavarodást követően a 30. percben egyenlített, majd az Inter már emberhátrányban (Andrea Ranocchia kapott piros lapot) Pablo Osvaldo révén a győztes találatot is megszerezte.

Handanovic sorozatban védett hat büntetőjéből az első öt...

...és a hatodik

Győzelmével az Inter csoportelsőként jutott tovább, a döntetlent játszó Qarabag és Saint-Étienne, valamint a Dnyipro egyaránt versenyben van még a másik továbbjutó helyért. A Saint-Étienne ötből ötöt ikszelt, és akár hat döntetlennel is továbbjuthat, ha ikszel a 6. fordulóban a Dnyipróval, a Qarabag pedig nem tudja megverni az Intert.

Saint-Étienne (francia)–Qarabag (azeri) 1–1 (1–1)
G: Van Wolfswinkel (21.), ill. Nadirov (15.)
Inter (olasz)–Dnipro (ukrán) 2–1 (1–1)
G: Kuzmanovic (30.), Osvaldo (50.), ill. Rotany (16.)
Kiállítva: Ranocchia (47.)

1. Internazionale 5 3 2 0 6–2 4 11
2. Saint-Étienne 5 0 5 0 2–2 0 5
3. Qarabag 5 1 2 2 3–5 –2 5
4. Dnyipro Dnyipropetrovszk 5 1 1 3 3–5 –2 4