A Villarreal és a Porto is 5-1-gyel döntötte el a párharcát

2011.04.07. 23:08
A Villarreal valószínűleg már a továbbjutást is ünnepelheti (Fotó: Reuters)
A Villarreal 5–1-re kiütötte a Twentét az El Madrigalban az Európa-liga negyeddöntőjének első mérkőzésén. A spanyol csapatban Nilmar kétszer is eredményes volt a nem túl meggyőző teljesítményt nyújtó holland együttes ellen. A Porto is hasonlóan magabiztos győzelmet aratott otthon: a Szpartak Moszkvát győzte le 5–1-re. A Dinamo Kijev 1–1-es döntetlent játszott a Bragával.

VILLARREAL (spanyol)–TWENTE (holland)

A Bayer Leverkusent a nyolcaddöntőben búcsúztató Villarreal a Zenit elleni párharcot megnyerő Twentével került szembe a legjobb nyolc között, és az első mérkőzésre az El Madrigalban került sor.

Igazán nagy helyzetek nélkül telt a mérkőzés első bő húsz perce, ám a 22. percben a hazaiak megszerezték a vezetést. Borja Valero adta be a labdát szögletből, Mateo Musacchio megcsúsztatta, a középen érkező Carlos Marchena pedig Nyikolaj Mihajlov kapujába fejelt. 1–0

A 33. percben csak néhány centiméter választotta el a spanyol együttest a második góltól. Nilmar kapott labdát Santiago Cazorlától, és a brazil csatár átemelte a labdát a kifutó Mihajlovon, de a kapufát találta el.

Tíz perccel később azonban már megszerezték a második gólt a hazaiak. Cazorla ismét kiváló labdát adott, ezúttal Borja Valerót indította a tizenhatos bal oldalánál, aki maga elé engedte a labdát, és Mihajlov mellett a Twente kapujának bal oldalába helyezett. 2–0

Az első félidő ráadásában Nilmar is feliratkozott a góllövők közé. Mario dobta a vendégek tizenhatosán belülre a labdát a jobb oldalról, és Peter Wisgerhof hatalmasat hibázva, középre csúsztatott, a brazil támadó pedig könnyedén a kapuba fejelt. 3–0

A Villarreal a második félidőben sem tétlenkedett: Giuseppe Rossi használta ki a holland együttes védőinek határozatlanságát. A tizenhatos felé törő olasz csatárt nem támadták a Twente játékosai – pedig hárman is voltak körülötte –, ő pedig bal belsővel Mihajlov kapujának jobb felsőjébe tekert. 4–0

Az 59. percben Cazorla nagy helyzete után – amelyet Mihajlov védett – a vendégeknek is akadt egy lehetősége, miután Theo Janssen indította Marc Jankót, ám az osztrák csatár csúnyán fölé tüzelt.

A 80. percben Nilmar eldöntötte a továbbjutás sorsát: a brazil játékos Rossitól kapott kiváló labdát, amelyet egy testcsellel maga elé engedett, és nagy erővel lőtt a vendégek kapujába. 5–0

Már úgy tűnt, hogy 5–0 lesz a végeredmény, de a 91. percben Janko szépített: a harmadik találatnál nagyot hibázó Wisgerhof megforgatta a védőjét a jobb oldalon, majd beadta a labdát, és az osztrák csatár a kapuba fejelt. 5–1

Ezzel „csak” négygólos előnyhöz jutott a Villarreal, de minden bizonnyal ez is elég lesz a továbbjutáshoz.

VILLARREAL–TWENTE 5–1

DINAMO KIJEV (ukrán)–BRAGA (portugál)

Kijevben gyors gólváltással kezdődött a találkozó: a hazaiak szereztek vezetést, de a portugál csapat még az első félidőben fontos idegenbeli találatot jegyzett egy öngól révén. A 6. percben Oleh Huszjev kapott remek labdát a jobb oldalon, egy az egyben megverte Paulo Césart, majd szépen tekert középre, ahol Andrij Jarmolenko emelkedett, és fejelt a léc alá. 1–0

A 13. percben Hugo Viana szöglete után nem tudott felszabadítani a Dinamo, Ognjen Vukojevic nagyon szerencsétlenül ért bele a labdába, amely így a saját kapuja felé pattant, ám talán be sem ment volna, ha a jobb oldali kapufánál tehetetlenül álló Huszjevről végül nem a hálóban köt ki. 1–1

A Braga támadójátékáról egyébként sok mindent elmond, hogy a vendégeknek csupán ez az egy kapura lövése (…) volt az első játékrészben. A kijeviek Artyem Milevszkij révén kerültek a legnagyobb helyzetbe, de a középpályás 12 méterről fölé lőtt.

Félidőben mindkét tréner váltott, Juri Szjomin beküldte a kispadról Andrij Sevcsenkót, a rutinos játékos azonban ahelyett, hogy lendített volna csapatán, rendkívül nehéz helyzetbe hozta, miután 16 perc alatt összeszedett két sárga lapot (a másodikat sípszó utáni labdaelrúgásért), így emberhátrányba került a Dinamo. A kijeviek így annak is örülhettek a végén, hogy nem kerültek hátrányba, kevés eseményt hozó második játékrész után: Dinamo Kijev–Braga 1–1.

DINAMO KIJEV–BRAGA 1–1

PORTO (portugál)–SZPARTAK MOSZKVA (orosz)

Portóban az egész első félidőben fölényben játszott a hazai csapat, ám helyzetüket nem könnyítette meg, hogy az első percekben többször is kihagyott a védelem. Welliton kétszer is nagy helyzetben törhetett kapura, de elsőre nem találta el a kaput, másodjára pedig Heltonban akadt el a labda.

A hazaiak ezt követően már jobban zártak hátul, elöl pedig folyamatosan nyomás alatt tartották a moszkvaiakat. A 37. percig kellett várni a kék-fehér drukkereknek a gólörömre, ám megérte várni: Álvaro Pereira beadását Falcao fejelte gyönyörű mozdulattal a jobb alsó sarokba. 1–0

A második játékrészben sem történt változás a találkozón, a Porto nagy iramot diktálva, de nem ész nélkül igyekezett növelni az előnyét. Hulk szabadrúgásánál néhány centiméter hiányzott a sikerhez, ám a 65. percben Silvestre Varela remek átlövéssel 2–0-ra alakította az állást. 2–0

Öt perc múlva ismét a Szpartak hálójában táncolt a labda: bal oldali szöglet után Maicon csúsztatott, Andrij Dikan kapus lába között pedig megtalálta az utat. 3–0

Rögtön jött a válasz a Szpartaktól: Artyem Dzjubev adott labdát a jobb oldalon Kiril Kombarovnak, aki a kijutó Helton felett-mellett elegánsan emelt a kapuba 3–1

A hajrában ellenben még erre is volt válasza a Portónak, sőt kettő is. James Rodríguez lövése alig ment mellé, a következő támadásnál viszont Falcao ismét jól érkezett középen, és a labdát a kapuba vágva visszaállította a háromgólos különbséget (4–1), majd a 92. percben egy újabb beadást követően harmadszor is hibátlanul érkezett, és a hálóba csúsztatott. Porto–Szpartak Moszkva 5–1.

PORTO–SZPARTAK MOSZKVA 5–1

A PSV Benfica elleni mérkőzéséről itt olvashat.

LABDARÚGÓ EURÓPA-LIGA
NEGYEDDÖNTŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉSEK
VILLARREAL (spanyol)–TWENTE (holland) 5–1 (3–0)
Villarreal, El Madrigal, 21.05 (Tv: Digi Sport) V: Nyikolajev (orosz)
VILLARREAL: D. López – Mario Gaspar, Gonzalo (Capdevila, 71.), Musacchio, Catalá (Kiko, 82.) – Borja Valero (Cani, 79.), Marchena, Bruno Soriano, Cazorla – Nilmar, Rossi
TWENTE: Mihajlov – Douglas, Wisgerhof, Onyewu, Tiendalli – Rosales, Brama (Landzaat, 77.), Janssen – Ruiz (Chadli, 60.), L. De Jong (Janko, 32.), Bajrami
Gólszerző: Marchena (22.), Borja Valero (43.), Nilmar (45+1.), Rossi (55.), Nilmar (80.), ill. Janko (91.)
PORTO (portugál)–SZPARTAK MOSZKVA (orosz) 5–1 (1–0)
Porto, Dragao, 21.05 (Tv: Digi Sport Plus) V: Gumienny (belga)
PORTO: Hélton – Fucile, Rolando, Maicon, Alvaro Pereira – Guarín (Belluschi, 69.), Fernando, Joao Moutinho (C. Rodríguez, 84.) – Hulk, Falcao, Varela (J. Rodríguez, 72.)
SZPARTAK: Dikan – K. Kombarov, Suchy, Rojo, Makejev (Jakovlev, 86.) – Rafael Carioca, Ibson – McGeady (Dzjuba, 68.), Alex, D. Kombarov – Welliton
Gólszerző: Falcao (37., 84., 92.), Varela (61.), Maicon (70.), ill. K. Kombarov (71.)
DINAMO KIJEV (ukrán)–BRAGA (portugál) 1–1 (1–1)
Kijev, Valerij Lobanovszkij Stadion, 21.05. V: Kuipers (holland)
D. KIJEV: Sovkovszkij – Danilo Silva, Hacseridi, Yussuf, Popov – Huszjev, R. Eremenko, Vukojevic, Jarmolenko – Milevszkij – Kravec (Sevcsenko, a szünetben)
BRAGA: Artur – Miguel García, Kaká, Paulao (Custódio, a szünetben), Sílvio – Vandinho, Hugo Viana – Alan, Leandro Salino (Mossoró, 74.), Paulo César – Lima (Meyong, 83.)
Gólszerző: Jarmolenko (6.), ill. Huszjev (13.– öngól)
Kiállítva: Sevcsenko (61.)