A Porto megsemmisítette a Szpartakot

2011.04.14. 21:08
Hulk (középen) előbb vezetést szerzett a Portónak, majd gólpasszt adott (Fotó: Reuters)
Az Európa-liga negyeddöntőjének visszavágóján a Porto 5–2-re győzött a Szpartak Moszkva otthonában, ezzel 10–3-as összesítéssel bejutott az elődöntőbe. A vendégek végig magabiztosan játszottak, irányították a mérkőzést, és megérdemelten győztek, így a CSZKA Moszkva után újabb orosz csapatot búcsúztattak a sorozattól. A Porto az elődöntőben a Villarreal–Twente párharc győztesével mérkőzik meg a fináléba kerülésért.

Az első félidőt a Szpartak Moszkva kezdte jobban, a 7. percben Aiden McGeady nyolc méterről leadott lövését hárította bravúrral Hélton, majd a 17. percben egy tetszetős moszkvai támadás végén Roman Jakovlev beadását húzta le a vendégek kapusa.

A 28. percben aztán megszerezte a vezetést a Porto: Hulk és Falcao kényszerítője után előbbihez került a labda, aki két moszkvai védőn is túljutott, majd 11 méterről védhetetlenül a jobb alsó sarokba bombázott. 0–1

A hazaiak küzdöttek az egyenlítésért, Alex a 42. percben azonban óriási ziccerben hibázott. Ez meg is bosszulta magát, ugyanis a hosszabbításban tovább növelte előnyét a Porto: a vezető találatot jegyző Hulk szögletét a rövid saroknál érkező Cristian Rodríguez fejelte a kapuba. 0–2

A fordulás után a Porto ott folytatta, ahol abbahagyta: a 47. percben egy tetszetős támadás után Falcao lőtt kapura, Dikan bravúrral hárított, a labda azonban visszapattant a kolumbiai elé, ő megjátszotta az érkező Guarínt, aki laposan a hálóba vágta a portugálok harmadik gólját. 0–3

Nem sokkal később, az 52. percben szépítettek a hazaiak: Artem Dzjuba három védőt is kicselezett, majd 11 méterről bal lábbal az elvetődő Hélton mellett lőtt higgadtan a hálóba. 1–3

Sokáig azonban nem örülhetett a Szpartak Moszkva: két perccel Dzjuba gólja után ugyanis növelte előnyét a Porto. Hulk szögletét a rövid saroknál helyezkedő Cristian Rodríguez csúsztatta tovább, a második hullámban érkező Falcao pedig közvetlen közelről a kapuba bólintott. 1–4

A 72. percben aztán újabb szépítő találatot szerzett a Szpartak: Ari lövését védte Hélton, a kipattanót azonban újra megszerezte a moszkvai csatár, és a hálóba vágta azt. 2–4

A 89. percben a vendégek megadták a kegyelemdöfést: James Rodríguez lövése a kapufán csattant, a kipattanó labdára Rúben Micael csapott le, és találatával beállította a végeredményt. 2–5

A Porto folytatta jó sorozatát, ugyanis legutóbbi 22 idegenbeli tétmérkőzésén – ebből hat Európa-liga-találkozón – maradt veretlen (19 győzelem és 3 döntetlen), míg a negyedik portugál gólt szerző Falcao immáron 11 találattal vezeti az Európa-liga góllövőlistáját. Az elődöntőben a Villarreal–Twente párharc győztese vár a „sárkányokra”.

EURÓPA-LIGA
NEGYEDDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
SZPARTAK MOSZKVA (orosz)–PORTO (portugál) 2–5 (0–2)
Moszkva, Luzsnyiki-stadion, 19.00 (Tv: Digi Sport) Vezette: Kassai (magyar)
SZPARTAK: Dikan – K. Kombarov (D. Kombarov – a szünetben), Suchy, Sesukov, Makejev – Rafael (Ibson 69.) – McGeady, Alex, Jakovlev – Dzjuba, Welliton (Ari – a szünetben)
PORTO: Hélton – Fucile (Sapunaru 28.), Rolando, Otamendi, Álvaro Pereira – Guarín, Fernando, Joao Moutinho (Rúben Micael – a szünetben) – Hulk, Falcao (J. Rodríguez 72.), C. Rodríguez
Gólszerzők: Dzjuba (52.), Ari (72.), ill. Hulk (28.), C. Rodríguez (45+2.), Guarín (47.), Falcao (54.), Rúben Micael (89.)
Továbbjutott: a Porto, 10–3-as összesítéssel