A hibátlan Napoli búcsúztatta Nikolicsékat, kellemetlen dortmundi zakó

2015.12.10. 21:07
A Napoli simán ledarálta a Legiát, százszázalékos maradt (Fotó: Reuters)
Hat csoport küzdelmei véget értek a labdarúgó Európa-ligában: az A-csoportból a Molde és a Fenerbahce, a B-ből a Liverpool és a Sion, a C-ből a Krasznodar és a Dortmund, a D-ből a Napoli és a Midtjylland, az E-ből a Rapid Wien és a Villarreal, míg az F-ből a Braga és az Olympique Marseille lépett tovább. Nikolics Nemanja (Legia Warszawa) 60 percnyi játéklehetőséget kapott a Nápolyban 5–2-re alulmaradó varsói csapatban, Bogdán Ádám (Liverpool) és Vanczák Vilmos (Sion) a kispadról nézte a két csapat ikszre végződő mérkőzését.

A G–L-CSOPORTOK MÉRKŐZÉSEIRŐL SZÓLÓ ÖSSZEFOGLALÓNKAT IDE KATTINTVA OLVASHATJA EL!

EURÓPA-LIGA
CSOPORTKÖR, 6. FORDULÓ
A-CSOPORT

Fenerbahce (török)–Celtic (skót) 1–1 (L. Markovics 39., ill. Commons 75.)
Kiállítva:
Diego (67., Fenerbahce)
Ajax (holland)–Molde (norvég) 1–1
(Van de Beek 14., ill. Singh 29.)
Kiállítva: Gudelj (90., Ajax)

A Fenerbahce és az Ajax küzdött egymás ellen a továbbjutásért az A jelű kvartettben, de más-más pályán, és végül az utolsó játéknapnak lépéselőnyből nekivágó török gárda ünnepelhetett. A Celtic Kris Commons csukafejese révén egyenlítette ki Lazar Markovics lesipuskás találatát Isztambulban, és használta ki, hogy emberelőnybe került az utolsó bő húsz percre – a 2008 óta első piros lapját kapó Diego előtt leszállt a vörös köd és konkrétan a játékvezető orra előtt fél méterrel rúgta meg ellenfelét –, így kiharcolt egy döntetlent. Igaz, az egy pont épp elég volt a Fenernek, amelynek az első helyre egyébként sem volt esélye, miután az önmagát ismét alulmúló Ajax otthon csak 1–1-re volt képes a Moldéval.

Sion (svájci)–Liverpool (angol) 0–0
Bordeaux (francia)–Rubin Kazany (orosz) 2–2 (Laborde 58., Rolán 63., ill. Kanunnyikov 31., Usztyinov 76.)
Kiállítva: Guilbert (86., Bordeaux)

A Sion–Liverpool mérkőzésen az iksz tűnt „tutinak” mindkét csapat számára – a hazaiak döntetlennel biztos továbbjutónak, a vendégek biztos csoportelsőnek számítottak –, és a két csapatnak nem is állt szándékában az összecsapáson túl sok kockázatot vállalni. Gyenge színvonalú, kevés helyzetet hozó összecsapáson legalább a lelátói hangulat jó volt, a szurkolókat gólokkal viszont nem boldogították. A Sionban Vanczák Vilmos, a Liverpoolban Bogdán Ádám ülte végig a kispadon a meccset. A Bordeaux és a Rubin Kazany 2–2-vel szomorította egymást Franciaországban: a hazai csapat nyeretlenül, az orosz együttes egy győzelemmel búcsúzott.

A B-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Liverpool 6 2 4 0 6–4 +2 10
2. FC Sion 6 2 3 1 5–5 0 9
3. Rubin Kazany 6 1 3 2 6–6 0 6
4. Bordeaux 6 0 4 2 5–7 –2 4

C-CSOPORT
Borussia Dortmund (német)–PAOK (görög) 0–1 (R. Mak 33.)
Qäbälä (azeri)–FK Krasznodar (orosz) 0–3 (R. Sigurdsson 26., M. Pereyra 41., Wanderson 75.)

Sok eldöntendő kérdés nem maradt csütörtökre, az FK Krasznodar és a Dortmund már továbbjutott, a kérdés csak az volt, melyikük lesz a csoportelső. A válasz kicsit meglepő: a sztárjaik közül Henrik Mhitarjant és Pierre-Emerick Aubameyangot is a kispadról bevető dortmundiak ugyanis kikaptak otthon a PAOK-tól, a botlást pedig a Krasznodar sima azerbajdzsáni győzelemmel használta ki, így 13 pontos teljesítménnyel megnyerte a csoportot.

D-CSOPORT
Midtjylland (dán)–FC Bruges (belga) 1–1 (Sisto 27., ill. Vossen 68.)
Napoli (olasz)–Legia Warszawa (lengyel) 5–2
(Chalobah 32., Insigne 39., Callejón 57., Mertens 65., 91., ill. S. Vranjes 62., Prijovic 92.)

A Legia Warszawa szakmai stábja Nikolics Nemanját a kezdőben vetette be Nápolyban, ez sem sokat segített a minimális továbbjutási reményekkel startoló lengyeleken. A nagyon foghíjas lelátók előtt a Napoli magabiztosan irányította a meccset, a 32. és az 57. perc között három gólt szerzett. A varsóiak „beismerték a vereséget”, Nikolicsot lehívták a 60. percben, és végül 5–2-re maradtak alul – a parádézó Dries Mertens vezette Napoli meg százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg a csoportot. Az olaszok mögött másodikként a dán Midtjylland jutott tovább, melynek elég volt a kieséses szakaszba kerüléshez az FC Bruges elleni hazai iksz.

E-CSOPORT
Viktoria Plzen (cseh)–Villarreal (spanyol) 3–3 (Kolár 8. – 11-esből, Kovarík 65., Horava 90., ill. Bakambu 40., J. Dos Santos 62., Soriano 94.)
Rapid Wien (osztrák)–Dinamo Minszk (fehérorosz) 2–1
(M. Hofmann 29., Jelic 59., ill. El Monir 65.)

Csak az volt a kérdés, hogy a Villarreal és a Rapid Wien közül melyik jut tovább elsőként, illetve másodikként. Az egymás elleni eredmények a spanyol alakulatnak kedveztek, az utolsó fordulóban azonban csak 3–3-s döntetlenre volt képes a Villarreal Plzenben, a bécsiek viszont begyűjtötték a három pontot a Dinamo Minszk ellen, így a Rapid lett a csoportelső.

Groningen (holland)–Braga (portugál) 0–0
Slovan Liberec (cseh)–Marseille (francia) 2–4 (Bakos 75. – 11-esből, Sural 76., ill. Batshuayi 14., N'Koudou 43., Barrada 48., Ocampos 94.)

Egyszerű volt a képlet, a Liberec csak akkor juthatott volna tovább, ha legyőzi a Marseille-t. Ettől a második félidő elejére elég távol került, az OM ugyanis 3–0-ra elhúzott. A Liberec aztán két perc alatt két gólt lőtt, de többre nem telt erejéből – sőt a 94. percben még egyszer kapitulált –, így a Marseille van ott a legjobb 32 között. A Braga továbbjutása már nem forgott veszélyben, a Groningenben megszerzett egy ponttal pedig a csoportelsőséget is bebiztosította a portugál gárda.