A Bilbaónak mindig megvolt a válasza, kiesett a Schalke

2012.04.05. 23:02
Az Escuderóval harcoló Susaeta (balra) szerezte a Bilbao második gólját (Fotó: Reuters)
Az Athletic Bilbao hazai pályán 2–2-es döntetlent játszott a német Schalkéval a labdarúgó Európa-liga negyeddöntőjének csütörtök esti visszavágóján, azaz megtartotta az első mérkőzésen szerzett kétgólos előnyét, és bejutott a sorozat elődöntőjébe.

A Schalke játékosain kezdettől fogva látszott, mennyire a szívükre vették az egy hete hazai pályán elszenvedett megalázó vereséget. Az első lehetőség ugyan a bilbaóiak előtt adódott – a 8. percben a védők közül kibújó Muniain fejelt Unnerstall kezébe –, a másodikból azonban már Klaas-Jan Huntelaar lőhetett volna gólt: közeli lövését Gorka a léc alól tolta szögletre.

Az ijedtség mindkét védelemre hatott, a hátsó emberek megbízhatóan végezték a munkájukat. Egészen a 29. percig, amikor is a bilbaói Ander Herrera szorongatott helyzetből pocsékul passzolta hátra a labdát, a lesről visszaballagó Huntelaar így legálisan vehette birtokba, majd három igazítás után jobbal, mintegy 17 méterről a jobb alsó sarokba lőtte. 0–1

Ibai Gómez, az első egyenlítő (Fotó: Reuters)

A holland támadónak ez volt a 30. gólja az Európa-liga/UEFA-kupa hadszínterén, csupán Henrik Larsson (40) és a hatvanas években a spanyol Valenciában brillírozó, brazil Waldo Machado da Silva (31) előzi meg. Huntelaar utolérte Lionel Messit is a szezonbeli 14. európai kupagóljával.

Mire azonban beköszöntött a szünet, e statisztikák a fényüket veszítették, tekintettel arra, hogy egyenlített a Bilbao: a nem sokkal korábban csereként beálló Ibai Gómez kihasználta, hogy nem vették komolyan, és a bal oldalról befelé indulva jobbal, húsz méterről a hosszú alsó sarokba kanyarította a labdát. 1–1

A második félidőt erősödő esőben kezdték a csapatok, és hamarosan újra vezetett az (összesített) eredmény után futó Schalke: Raúl 18 méterről ballal úgy vágta a labdát a bal felső sarokba, hogy az a kapufát is érintette – ez volt a spanyol legenda 76. gólja az európai kupaporondon. 1–2

A németeknek ezúttal sem jutott sok idejük az örömre: mindössze három perc telt el, és újra döntetlen volt az állás! A lesgyanús helyzetben labdát kapó Susaeta a jobbösszekötő helyéről, 15 méterről a bal alsó sarokba lőtt. 2–2

Az egyenlítés nem rengette meg alapjaiban a „német ügyet”, annyi vált csupán biztossá, hogy a négy szerzett gól legjobb esetben is csak a hosszabbításra lesz elég. De hol volt az a harmadik?!

A hátralévő időben a baszkok – dacára az egyre csúszósabb játéktérnek – sikeresen lassították a játékot, egy-egy veszélyes akciót is vezettek, és ami a legfontosabb, megőrizték az eredményt, amely az elődöntőbe jutásukhoz szükségeltetett.

A Bilbao a portugál Sportinggal találkozik a döntőbe jutásért zajló párharcban.

ATHLETIC BILBAO–SCHALKE 2–2