Olimpia 2020: győzött a tradíció, a birkózás marad a programban

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
Vágólapra másolva!
2013.09.08. 17:40
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság Buenos Aires-i ülésén Jacques Rogge, a NOB elnöke bejelentette: a birkózás marad az ötkarikás programban a kiválasztásra javasolt három sportág közül. A 49 szavazatot kapó birkózás – mely 1900 kivételével mindig is az olimpiai program része volt – a baseball/softballt (24) és a fallabdát (22) előzte meg.

Rémület után diadal: a birkózás 2020-tól is az olimpiai program része (Fotó: Reuters)
Rémület után diadal: a birkózás 2020-tól is az olimpiai program része (Fotó: Reuters)
Rémület után diadal: a birkózás 2020-tól is az olimpiai program része (Fotó: Reuters)
Rémület után diadal: a birkózás 2020-tól is az olimpiai program része (Fotó: Reuters)
Rémület után diadal: a birkózás 2020-tól is az olimpiai program része (Fotó: Reuters)


A NOB ezt megelőzően meghatározta a Tokiónak ítélt, 2020-as olimpiai játékok „magsportágainak” (azaz a fix helyet kapó sportágaknak) a névsorát, mely a következő: atlétika, evezés, tollaslabda, kosárlabda, ökölvívás, kajak-kenu, kerékpár, lovassportok, vívás, labdarúgás, tornasportok, súlyemelés, kézilabda, gyeplabda, cselgáncs, vizes sportok, öttusa, tékvandó, tenisz, asztalitenisz, sportlövészet, íjászat, triatlon, vitorlázás és röplabda. A fentiekhez kellett titkos, elektronikus szavazással megválasztani a huszonhatodik csatlakozót: ez végül a birkózás lett, nem is kis fölénnyel. Az első körben megkapott abszolút többség biztosította is a sportág közvetlen ötkarikás jövőjét.

Korábban Nenad Lalovics, a Nemzetközi Birkózó-szövetség (FILA) elnöke azt mondta, ez a vasárnap a sportág háromezer éves történetének legfontosabb napja. A döntéssel a programba visszahelyezett sportág 2020-as és 2024-es részvétele biztosított.

MÓDOS: HÁLA ISTENNEK, GYŐZÖTT AZ IGAZSÁG!
„Épp a szüleimnél voltam, egy közösségi oldalt lapozgattam. A döntés után nem sokkal már olvastam a bejegyzést. Bíztam a birkózás műsorban maradásában, nem tudtam elképzelni, hogy ne így legyen. Ilyen összefogás után, amit az elmúlt hónapokban a nemzetek, földrészek mutattak, nem is lehetett volna másképp! Ott a helyünk az olimpián, mindíg is ott volt, és ott leszünk, most már tudjuk, Tokióban is!” – reagált a döntésre Lőrincz Tamás, a londoni olimpia ezüstérmese.
„Hála Istennek, győzött az igazság! Az olimpiai eszme csorbult volna, ha nem marad a programban a sportág. Olyan lenne, mintha egy autóból kiszednék a motort. Nem is értem, hogyan fordulhatott ez meg néhányak fejében...” – vélekedett az olimpiai bronzérmes Módos Péter.

Az első sokk után a FILA-ban lavinaszerű változások zajlottak le: megvonták a bizalmat az addigi elnök Raphaël Martinettitől, és ideiglenesen, majd véglegesen is a szerb Nenad Lalovicsot bízták meg az elnöki teendőkkel. A közvélemény által erősen kritizált szabályokon is változtattak, méghozzá a támadó birkózás segítésével. Megszüntették a kétperces meneteket és a golyóhúzásos sorsolásokat. Ezentúl kétszer három percet birkóznak majd a felek, a pontok összeadódnak, s a bírók intésekkel büntetik a passzivitást.

A FILA ezek mellett úgy döntött, hogy a férfi és női birkózás közötti egyenlőtlenségek feloldása érdekében az olimpiai programban eddig szereplő hét-hét szabad- és kötöttfogású, illetve négy női súlycsoport helyett a jövőben, így már a 2016-os játékokon is minden fogásnem hat kategóriával szerepel majd.

A változtatások májusban eredményt hoztak, legalábbis a NOB vb-t meggyőzték, mivel a nyolc programba kerülésre pályázó sportág közül a bizottság a birkózást a fallabda és a baseball/softball mellett alkalmasnak találta a felvételre.

A kedvező NOB döntés utáni első világbajnokságnak szeptember 16. és 22. között a Papp László Budapest Sportaréna ad otthont. Magyarországnak eddig 54 olimpiai érmet hozott és 19 bajnokot adott a sportág.

A fallabda olimpiai szempontból új sportágként jelentkezett, férfi és női tornát szeretett volna a játékokon, mindkettőben 32 versenyzővel. A férfiak által játszott baseball 1992-ben, a nők által űzött softball pedig 1996-ban szerepelt először az olimpiai programban. A NOB 2005-ös döntése nyomán aztán mindkét sportág lekerült a 2012-es műsorról, majd 2009-ben külön-külön ismét pályáztak, de veszítettek a golffal és a hetes rögbivel szemben. Mostani pályázatuk két nyolccsapatos, hatnapos tornát tartalmazott.

Jacques Rogge, a NOB elnöke a birkózás prezentációja alatt (Fotó: Reuters)
Jacques Rogge, a NOB elnöke a birkózás prezentációja alatt (Fotó: Reuters)
A szavazás végeredménye (Fotó: NOB twitter)
A szavazás végeredménye (Fotó: NOB twitter)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik