Golf: tízmillió dolláros ütés a vízből odaát, női királyság Európában

2011.09.26. 10:07
Az esztendő egyik legemlékezetesebb hétvégéjén vannak túl a profi golfozók: az Egyesült Államokban Bill Haas váratlan diadalával ért véget a PGA Tour idei playoffját lezáró Tour Championship, míg Írországban Európa női válogatottjának győzelmét hozta a patinás csapatverseny, a Solheim-kupa.

AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY. Bill Haas a 25. helyen rangsorolt résztvevőként érkezett az amerikai PGA Tour idei legjobb harminc golfozójának idényzáró versenyére, a Tour Championshipre, azaz nem tartozott sem a torna esélyesei, sem az év eredményeit összesítő – tízmillió dolláros bónusszal járó – Fedex-kupa legfőbb várományosai közé. Az idén korábban egyetlen tornát sem nyerő amerikai golfozó azonban ott és akkor nyújtotta a legjobb teljesítményt, amikor az a legtöbbet nyomta a latba – amikor a legtöbb pontot adták a jó helyezésekért.AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY. Bill Haas a 25. helyen rangsorolt résztvevőként érkezett az amerikai PGA Tour idei legjobb harminc golfozójának idényzáró versenyére, a Tour Championshipre, azaz nem tartozott sem a torna esélyesei, sem az év eredményeit összesítő – tízmillió dolláros bónusszal járó – Fedex-kupa legfőbb várományosai közé. Az idén korábban egyetlen tornát sem nyerő amerikai golfozó azonban ott és akkor nyújtotta a legjobb teljesítményt, amikor az a legtöbbet nyomta a latba – amikor a legtöbb pontot adták a jó helyezésekért.

A négynapos verseny rendkívül izgalmasan alakult, egy órával az utolsó forduló befejezése előtt még tíz játékosnak volt esélye a fődíjra. Végül holtverseny alakult ki az élen – Haas és a hozzá hasonlóan a bombaerős mezőny gyengébbik feléből rajtoló, szintén amerikai Hunter Mahan háromszakaszos rájátszásának tízmillió dollár volt a tétje.

A nagy tét mindkettejük játékára rányomta bélyegét, azonban Haas a második szakaszon képes volt egy fantasztikus mentésre. Fél lábbal egy tóban állva ütötte a félig már a vízben lévő labdáját a lyuk közelébe, majd onnan a lyukba – a sikeres művelet nem kis lelki pluszt adott, talán éppen ez döntött a javára az utolsó szakaszon.

Haas 11.44 millió dollárral és két nagy presztízsű trófeával, az egyetlen ütéssel mögötte maradó Mahan „mindössze” 1.5 millióval lett gazdagabb ezen a hétvégén. Az ötödik alkalommal kiírt Fedex-kupának Haas a negyedik győztese Tiger Woods (2007, 2009), a fidzsi Vijay Singh (2008) és az amerikai Jim Furyk (2010) után.

AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY
TOUR CHAMPIONSHIP BY COCA-COLA, ATLANTA (East Lake GC)
A pálya: 6542 méter, 70 par. A pénzdíj: 8 millió dollár
AZ ÉLCSOPORT
1. Bill Haas (amerikai) 272 ütés (68, 67, 69, 68) – rájátszás után
2. Hunter Mahan (amerikai) 272 (67, 68, 66, 71)
3. Luke Donald (angol) 273 (66, 68, 70, 69)
Kjung Dzsu Csoj (dél-koreai) 273 (68, 65, 70, 70)
Aaron Baddeley (ausztrál) 273 (68, 69, 64, 72)

A 2011-ES FEDEX-KUPA VÉGEREDMÉNYE (ÉLCSOPORT)
6. (5.) Matt Kuchar (amerikai) 1853 23 0 9

SOLHEIM-KUPA. Rendkívül izgalmas végjátékot és a férfiak tavalyi Ryder-kupájához hasonlóan európai győzelmet hozott a hölgyek patinás csapatversenye, az Írországban megrendezett Solheim-kupa. Az első két nap párosai után döntetlenre állt (8–8) Európa és az Egyesült Államok legjobb hölgygolfozóinak csatája, és bár a folytatásban Európa egyszer elhúzott, az állás újra döntetlen volt (12.5–12.5), amikor már csak három páros volt kint a pályán.

A pályát körülálló 28000 néző többségének legnagyobb örömére a hajrát az európaiak bírták jobban: a norvég Suzann Pettersen az utolsó három szakaszon rendre birdie-ket ütve fordított és győzött Michel Wie ellen; a svéd Caroline Hedwall két szakasszal a vége előtt kétpontos hátrányban volt, de képes volt megnyerni az utolsó két lyukat, így döntetlent harcolt ki a három nap során veretlen maradó Ryann O’Toole ellen. Azahara Munozon volt a világ szeme: a spanyol elbírta a vállára nehezedő terhet, a 17. szakaszon ütött birdie-vel döntő előnyt szerzett Angela Stanford ellen – Európáé lett a trófea!

Az 1990 óta létező, kétévente megrendezett Solheim-kupát Európa most nyerte meg negyedszer (2003 óta először); az Egyesült Államok válogatottja nyolc győzelmet számlál. A következő tornát 2013-ban a tengerentúlon, a coloradói Parkerben rendezik meg.

12. SOLHEIM-KUPA
Meath (Killen Castle). A pálya: 5972 méter, 72 par
Európa-Egyesült Államok 15-13

A győztes európai csapat: Sophie Gustafson, Caroline Hedwall, Maria Hjörth, Anna Nordqvist (mind svéd), Laura Davies, Melissa Reid, Karen Stupples (mind angol), Christel Boeljon (holland), Sandra Gal (német), Catriona Matthew (skót), Azahara Munoz (spanyol), Suzann Pettersen (norvég)

Szövetségi kapitány: Alison Nicholas

EURÓPAI PGA-KÖRVERSENY. Kenneth Ferrie megtörte hat éve tartó nyeretlenségét: az angol golfozó rájátszásban legyőzte honfitársát, Simon Wakefieldet a hét végi ausztriai versenyen, így 2005 óta először EPGA-tornát nyert.