Golf: szenzációs British Open, még Woods rekordja is megdőlt

2016.07.17. 21:52
Henrik Stenson: Ekkora küzdelem volt… (Fotó: Reuters)
A svéd Henrik Stenson nyerte meg a profi golfozók legfontosabb európai versenye, a British Open (The Open Championship) idei négynapos viadalát. A világranglista hatodik helyén álló negyvenéves sportember rekordok sorát döntötte meg a vasárnap véget érő skóciai versenyen.

Henrik Stenson együtésnyi előnnyel kezdte az Open utolsó, negyedik fordulóját vasárnap, és végig hatalmas küzdelmet vívott az amerikai Phil Mickelsonnal – ketten nagyon elléptek a többiektől. A svéd az utolsó öt lyukból négybe az elvártnál eggyel kevesebb ütéssel (birdie) juttatta be a labdát, ez döntött.

EZZEL AZ ÜTÉSSEL LETT BIZTOS A GYŐZELEM

„Az utolsó pillanatig a lehető legjobb játékomat kellett nyújtanom – mondta győzelme után Stenson, aki egy idős barátja emlékének ajánlotta győzelmét. – A héten veszítettem el őt, évek óta harcolt a rákkal. A verseny során végig úgy éreztem, mintha itt lenne velem… Mike, ezt neked nyertem meg!”

Az élete első kiemelt (major) tornáján diadalmaskodó Stenson az elvártnál (par) hússzal kevesebb ütéssel zárta a négynapos viadalt, amivel megdöntötte Tiger Woods 2000-ben St. Andrews-ban elért versenyrekordját.

A 71 ütésre méretezett pályán elért 264 ütéses összteljesítmény szintén új Open-csúcs, sőt major rekord is, hiszen a négy kiemelt torna (US Masters, US Open, British Open, PGA-bajnokság) egyikét sem nyerték meg korábban ilyen alacsony ütésszámmal. (Mínusz hússzal igen, de Jason Day tavaly par 72-es pályán lett első a PGA-bajnokságon.)

Stenson utolsó napi 63 ütése ugyancsak példátlan – Open-győztes eddig sohasem finiselt ilyen alacsony ütésszámmal (az ausztrál Greg Norman 1993-ban állította fel a most megdőlt 64 ütéses rekordot).

Az utóbbi hat évben Stenson már a negyedik olyan golfozó, aki a 40. születésnapja után emelheti magasba a patinás verseny győztesének járó serleget: 2011-ben az északír Darren Clarke, 2012-ben a dél-afrikai Ernie Els, egy évvel később pedig a most a második helyen végző Mickelson vitte el a Claret Jugot.