Golf: a 20 éves brit tehetség berobbanása a sportág nagyjait idézi

2011.10.17. 09:57
A 20 esztendős Tom Lewis szép karriert ígérő portugáliai győzelme, a semmiből előbukkanó Ben Crane mesébe illő diadala, valamint egy tajvani és egy dél-koreai hölgy rivalizálásnak újabb fejezete tette eseménydússá a profi golfozók legutóbbi hétvégéjét.

EURÓPAI PGA-KÖRVERSENY. A 20 esztendős Tom Lewis mindössze harmadszor állt rajthoz profi versenyzőként, és máris megszerezte első tornagyőzelmét: az utolsó nap finisében egymás után elért négy birdie repítette őt a hét végi portugáliai viadal első helyére. Diadalával Lewis lemásolta az idei US Open-győztes Rory McIlroy négy évvel ezelőtti profi belépőjét, a korábbi világelső Tiger Woodsét pedig felül is múlta – az amerikai golfozónak annak idején ötödik indulásra jött össze az első tornagyőzelem. EURÓPAI PGA-KÖRVERSENY. A 20 esztendős Tom Lewis mindössze harmadszor állt rajthoz profi versenyzőként, és máris megszerezte első tornagyőzelmét: az utolsó nap finisében egymás után elért négy birdie repítette őt a hét végi portugáliai viadal első helyére. Diadalával Lewis lemásolta az idei US Open-győztes Rory McIlroy négy évvel ezelőtti profi belépőjét, a korábbi világelső Tiger Woodsét pedig felül is múlta – az amerikai golfozónak annak idején ötödik indulásra jött össze az első tornagyőzelem.

Lewis az idei British Openen már megmutatta, mekkora tehetség lakozik benne: az első nap után holtversenyben az élen állt, s bár végül be kellett érnie a 30. hellyel, a legjobb amatőrnek járó ezüstérem az övé lett. Nemrégiben, mintegy búcsúzóul előző „életétől", a brit-ír amatőrválogatott tagjaként elhódította a nagy presztízsű Walker-kupát (az Egyesült Államok hasonló csapata az ellenfél a tradicionális csapatversenyen), majd a profik között egy 10. és egy 70. hely következett – most pedig az első diadal.

A portugáliai mezőny nem volt gyenge, tagja volt például az év elején még világelső német Martin Kaymer, valamint a pályafutása során három kiemelt tornát megnyerő Padraig Harrington. Sikerével Lewis 416 ezer euróval, továbbá a jövő évi európai PGA-körversenyre szóló versenyzési joggal lett gazdagabb – hosszú távon ez utóbbi az igazán értékes fődíj.

EURÓPAI PGA-KÖRVERSENY
PORTUGAL MASTERS, VILAMOURA (Oceánico Victoria Golf Course)
A pálya: 6611 méter, 72 par. A pénzdíj: 2.5 millió euró
AZ ÉLCSOPORT
1. Tom Lewis (angol) 267 ütés (70, 64, 68, 65)
2. Rafael Cabrera-Bello (spanyol) 269 (69, 65, 64, 71)
3. Felipe Aguilar (chilei) 270 (66, 66, 67, 71)
George Coetzee (dél-afrikai) 270 (70, 69, 66, 65)
Grégory Havret (francia) 270 (66, 69, 71, 64)
David Lynn (angol) 270 (70, 68, 68, 64)
Christian Nilsson (svéd) 270 (69, 64, 66, 71)

AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY. Élete egyik legfurcsább, egyben legszebb hétvégéjén van túl Ben Crane, a hét végi georgiai PGA-verseny győztese. A 35 éves amerikai golfozó még öt perccel a csütörtöki első elütése előtt is azon morfondírozott, hogy vissza kellene lépnie, hiszen fájt a csípője, ráadásul feleségével hétfőre várták harmadik gyermeküket.

Crane végül nem tette le az ütőt, végigjátszotta a négy napot, nem is rosszul, de tizenegy szakasszal a verseny vége előtt még mindig nem látszott, hogy élete egyik legjobb döntését hozta, hiszen hétütésnyi hátrányban volt az éllovas mögött. Két négyes birdie-sorozat (összesen nyolc ütést spórolt meg az elvárt szinthez képest) azonban felemelte őt a mezőny elejére, s ha már így alakult, a Tour idei 18. rájátszásában (rekord) legyőzte Webb Simpsont – ezzel megszerezte idei első, karrierje negyedik győzelmét a legtekintélyesebb körversenyen.

Simpson az idei harmadik győzelméről lemaradt, de keresményével a PGA Tour kereseti listájának élére ugrott: egy versennyel a zárás előtt 363 ezer dollár az előnye Luke Donald előtt. A hét végi záró viadalra ő is, az európai mellé az amerikai elsőséget megszerezni kívánó angol is nevezett – utóbbinak legalább a második helyen kell végeznie, hogy esélye legyen az összetettbeli előzésre.

AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY
THE McGLADREY CLASSIC, SEA ISLAND (Seaside Course)
A pálya: 6451 méter, 70 par. A pénzdíj: 4 millió dollár
1. Ben Crane (amerikai) 265 ütés (65, 70, 67, 63) – rájátszás után
2. Webb Simpson (amerikai) 265 (63, 67, 69, 66)
3. Michael Thompson (amerikai) 266 (65, 65, 67, 69)

AMERIKAI NŐI KÖRVERSENY. Ázsiában vendégeskedik az LPGA Tour, szinte természetes, hogy újra ázsiai versenyzők osztoztak a legbusásabb pénzdíjakon. Egy hete Cseng Ja-ni egy ütéssel megelőzte Csoj Na Jont, most Kuala Lumpurban minden fordítva történt – a dél-koreai előzte meg minimális különbséggel az utolsó napon nagyot hajrázó tajvani világelsőt.

Csoj tette bizonyos értelemben történelmi: mostantól az ő nevéhez fűződik a legszínvonalasabb női körverseny történetének 100. olyan győzelme, amit dél-koreai vagy dél-koreai származású golfozó ért el. Eközben Cseng 2563629 dollárra pumpálta idei keresményét az LPGA-körversenyen.