Darts-vb: megszületett az eddigi legnagyobb meglepetés

2017.12.16. 22:20
Gary Anderson repülőrajtot vett a vb-n (Fotók: Twitter)
A 14. kiemelt holland Benito van de Pas és a 22.-ként rangsorolt angol Mervyn King is kiesett, a skót Robert Thornton viszont továbbjutott a londoni dartsvilágbajnokság első fordulójában. Az esti programban újabb két kiemelt, Jelle Klaasen (12.) és Joe Cullen (19.) búcsúzott, a kétszeres győztes Gary Anderson pedig nagyon magabiztos győzelemmel jutott tovább.

A kétszeres világbajnok Gary Anderson hét 180-assal és 100 feletti átlaggal (100.93) abszolválta a selejtezőből induló Jeff Smith elleni mérkőzést. A skót kiválóság a második szettben 131.93-as körátlagot ért el, ami a PDC-vb-k történetének második legjobb teljesítménye egy játszmán belül. A rekordot is Anderson tartja, aki a 2016-os elődöntőben 132.61-gyel és egy kilencnyilassal nyerte meg az első szettet Klaasen ellen.

A skót kiválóság ezúttal „megelégedett” egy tíz- és egy tizenegy nyilassal, miközben ellenfele a 80-as körátlagot sem érte el (78.38) – ennek fényében bravúr, hogy a kanadai tudott nyerni két leget.

A világbajnokság eddigi legnagyobb meglepetését a 27 éves holland Jan Dekker szolgáltatta, aki 3:1-re megverte honfitársát, a 2016-os elődöntős Jelle Klaasent. A 12. kiemelt brutálisan kezdte a meccset, az első játszmát 107.36-os átlaggal nyerte meg 3–0-ra, de aztán fordult a kocka. A második játszmában Dekker 3–1-gyel egyenlített, majd hasonló különbséggel a harmadik szettet is megnyerte. A negyedik játszmában 2–1-nél a kétszeres Premier League-résztvevő Klaasen öt szettnyilat rontott, majd Dekker 2–2-nél hátsó pályáról kidobta a D16-ot.

Klaasen 2014 óta először esett ki a világbajnokság első fordulójában, míg honfitársa az első győzelmét aratta a PDC-vb-ken. A második körben ezen az ágon a Klaasen–Bunting meccs helyett Dekker–Van den Bergh találkozóra kerül majd sor.

Jan Dekker kiejtette honfitársát, a 2016-os elődöntős Jelle Klaasent

A 19. kiemelt Joe Cullen és a PDC-vb-k történetében eddig nyeretlen Jermaine Wattimena a dobóstílusukból adódóan nagyon magas tempójú mérkőzést játszott egymással, amelyből a holland jött ki győztesen. Az előző hét világbajnokságán összesen egy győzelmet arató Cullen a döntő szettben 2–1-nél négy meccsnyilat rontott, majd a holland fordított, és 3–2-nél hátsó pályáról megnyerte a mérkőzést. Az angol játékos könnyeivel küszködve hagyta el a színpadot.

SZAVAZÁS

Ki nyeri a 2018-as londoni darts-vb-t?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A 24 esztendős Benito van de Pas a tavalyi vb-n emlékezetes mérkőzést játszott Gary Andersonnal a harmadik fordulóban, ám 102.30-as átlaga ellenére 4–2-re kikapott. Ettől a teljesítménytől a holland most jócskán elmaradt (90.58), de a harmadik szettben megcsillogtatta tudását Steve West ellen, amikor 0:2, 2–2-nél 124-ről bull-lal szállt ki, életben tartva ezzel továbbjutási reményeit.

A negyedik játszmában azonban Van de Pas nem tudott robbantani, West ellenben ekkor játszott a legjobban, így 3–0-val befejezte a mérkőzést. A 42 éves angol versenyző a BDO-nál öt világbajnokságon vett részt, míg a PDC-nél ez a második vb-je, s most szerezte meg az első győzelmét.

A 2009-es elődöntős Mervyn King már 2:0-ra is vezetett a világranglistán 72. osztrák Zoran Lerchbacher ellen, mégis kikapott 3:2-re, ami annak fényében nem meglepő, hogy 82.89-es körátlaggal zárt. Az 51 éves angol 2:0 után fájdalmakkal küzdött, talán ezzel is magyarázható, hogy 74.86-os, 73.59-es és 80.50-es átlagot ért el a harmadik, a negyedik és az ötödik szettben, amelyek során összesen egy leget nyert. Lerchbacher korábban nemhogy meccset, de még játszmát sem nyert a PDC-vb-ken.

A 28. kiemelt Robert Thornton az első játszmát 113.76-os átlaggal nyerte meg a selejtezőből érkező Brendan Dolan ellen, aki a második szettben három 100 feletti kiszállóval (126, 104, 100) egyenlített, miközben a skót teljesítménye érthetetlen mértékben visszaesett (81.67). A harmadik játszmát Dolan 107-es check-outtal kezdte, onnantól viszont Thorntonnak volt több sikerélménye, még úgy is, hogy az első szettben hozott színvonalra nem tudta visszatornászni magát (3:1).