Darts-vb: idegőrlő győzelemmel kezdett a holland óriás

2014.12.18. 23:33
Michael van Gerwen nehéz meccset játszott, de az idegei rendben voltak, továbbjutott (Fotó: Action Images)
A világbajnoki címvédő Michael van Gerwen idegőrlő győzelemmel kezdett a darts-világbajnokságon, az októberben őt legyőző angol Joe Cullen pazar játéka csak a tisztes helytállásra volt elég a világelső holland ellen. A világbajnokság 2003-as és 2008-as győztese, a kanadai John Part 3:2-es vereséget szenvedett az U21-es vb-címvédő angol Keegan Browntól. A nap meglepetése a spanyol Cristo Reyesé, aki maratoni meccsen legyőzte a 13. kiemelt Wes Newtont.

A világbajnoki címvédő Michael van Gerwent a sorsolásnak köszönhetően azzal a Joe Cullennel hozta össze a szerencse, akitől októberben a Players Championship nyolcaddöntőjében 6:4-es vereséget szenvedett. Cullen az első játékból 161-ről kiszállva jelezte, most sem fog viccelni, pedig Van Gerwen ebben a játékban 140-et, 180-at és a149-et is dobott három nyíllal. A szett döntése az utolsó játékra maradt, amelyben Cullen nagyon rosszakat dobott, Van Gerwen pedig köszönte a lehetőséget.

A második játszmában a holland kezdett, de az első négy játékot „ellopta" a másodikként a tábla elé álló játékos. A „bréksorozatot" Van Gerwen törte meg a szettről döntő ötödik játékban, és növelte előnyét. A harmadikban Cullen 2:0-ról majdnem elszúrta a játszmát, de sikerült szépítenie. Van Gerwen nagyon színvonalas záró szettben szintén eladta 2:0-s előnyét, de az ötödik játékban a legfontosabb pillanatokban nem remegett meg a keze, és 3:1-gyel továbbjutott.

A három nyíllal Van Gerwennél tízzel több (27–17) százast produkáló Cullennek ezúttal a szimpatikus vesztes szerepe jutott, közel ötven százalékos kiszállóhatékonysága mellett az is elismerésre méltó, hogy az összes szettben szükség volt a maximális ötödik játékra.

A 22 éves Keegan Brown, aki az idén U21-es világbajnok lett a világbajnokságot rendező PDC szervezetnél, az első két szettet úgy nyerte meg a 48 esztendős John Part ellen, hogy játékot sem veszített. Ettől, no meg attól, hogy a 3. játszmában is 1:0-s előnyt szerzett, túlságosan megnyugodhatott, elveszítette a koncentrációját, egyre többet hibázott, és Part minden rutinját kihasználva felzárkózott, 2:2-re egyenlített. A harmadik szettre Brown ismét összeszedte magát, és végül megnyerte a mérkőzést, így a vb első meccsén máris búcsúzott az egyik kiemelt.

Két BDO-világbajnok holland csapott össze a Jelle Klaasen–Christian Kist mérkőzésen, amelyen a 29. kiemelt Klaasen jobb idegeinek köszönhetően nyerte meg az első két, kiegyenlített játszmát. Kist 3:0-ra nyerte meg a harmadikat, mire Klaasen ugyanennyivel vágott vissza, és megnyerte a holland csatát.

A nap záró meccsén az előtte selejtezőben melegítő spanyol Cristo Reyes 2:0-ra elhúzott a 13. kiemelt Wes Newtontól, és úgy tűnt, könnyedén hozza a meccset, de az angol, amikor már minden mindegy volt, elkezdett világbajnoksághoz méltó formában játszani, és egyenlített. A záró szettben 2:2 után extra játékokra volt szükség, a 5:5 után a döntő legben – már szinte teljesen kiürült lelátó előtt, elképesztő bírói műhiba után (bullra kellett volna dobni, hogy ki kezdjen, de a játékvezető ezt elfelejtette, s amikor rájött a hibájára, újrakezdette a döntő játékot) – Reyes dupla 16-ról kiszállt, és a nyitó nap legnagyobb meglepetését szolgáltatva továbbjutott.