Bűvös 12

KLEIN RONKLEIN RON
Vágólapra másolva!
2017.05.09. 07:31
null
A 78 esztendősen elhunyt Földi Imre helyett jelölnek tagot (Fotó: Veres Viktor)
A Nemzeti Sport információi szerint május 30-án, kedden ül össze a tizenegy Nemzet Sportolója, hogy megvitassák, kit javasoljanak tizenkettedik tagnak – az odaítélésről a kormány dönt.

 

Nagy veszteség érte 2017. április 23-án a magyar sportot, 78 esztendősen elhunyt Földi Imre. A legendás müncheni olimpiai bajnok súlyemelőt 2007-ben választották meg a Nemzet Sportolójának, e címet tizenketten (illetve egy darabig tizenhárman, erről bővebben keretes írásunkban) viselhetik. Földi halálával egy hely megüresedett, így a következő hetekben eldől, ki lesz a tizenkettedik Nemzet Sportolója, amellyel kapcsolatban érdemes néhány információt áttekinteni, kérdésre válaszolni.

SZAVAZÁS

Ön szerint ki legyen a Nemzet Sportolója?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

Mióta?

A Nemzet Sportolója kitüntető címet az Országgyűlés alapította 2004-ben, létrejöttéről a március 13-án életbe lépő sporttörvény rendelkezett. Az első listára ötvenöt korábbi nagyszerű sportoló, edző, szakvezető került fel, közülük Gyurcsány Ferenc akkori gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, későbbi miniszterelnök terjesztette a kormány elé a 12 nevet, akiknek elismeréséről a kormány döntött. A címátadó ünnepségre a Parlamentben került sor május 6-án, a Magyar sport napján.

Kik?

Az elismerésnek jelenleg tizenegy birtokosa van: Balczó András (öttusázó, 2004 óta), Hammerl László (sportlövő, 2004), Ivánkay Mária (parasport, asztaliteniszező, 2004), Kárpáti György (vízilabdázó, 2013), Keleti Ágnes (tornász, 2004), Kulcsár Győző (vívó, 2004), Magyar Zoltán (tornász, 2015), Portisch Lajos (sakkozó, 2004), Rejtő Ildikó (vívó, 2007), Schmitt Pál (vívó, 2014), valamint Székely Éva (úszó, 2004). Az elhunyt díjazottak között szerepel Albert Flórián (labdarúgó, 2004–2011), Buzánszky Jenő (labdarúgó, 2011–2015), Grosics Gyula (labdarúgó, 2011–2014), Gyarmati Dezső (vízilabdázó, 2004–2013), Földi Imre (súlyemelő, 2007–2017), Polyák Imre (birkózó, 2004–2010), Puskás Ferenc (labdarúgó, 2004–2006), illetve Zsivótzky Gyula (kalapácsvető, 2004–2007).

Miért?

A díjat azok a hatvan éven felüli, kimagasló eredményeket elérő magyar sportolók kaphatják, akik aktív sportpályafutásuk befejezése után is meghatározó szerepet játszanak a sportéletben. Egyéni vagy csapatsportágban nyújtott teljesítményért egyaránt odaítélhető. A cím posztumusz nem adományozható, életjáradékkal jár, amelynek összege 2004-ben bruttó havi 500 ezer forint volt, míg 2015-től havi nettó 630 ezer forint. Ha az adományozott a cím elnyerését megelőzően olimpiai járadékra volt jogosult, amelynek összege meghaladja a 630 ezer forintot, a Nemzet Sportolója-címmel járó életjáradékot az olimpiai járadéknak megfelelő összegben állapítják meg. A kormányrendelet kimondja, hogy a jogosultság kezdő időpontjától havonta, minden hónap 20. napjáig folyósítja a pénzt, amellyel tervezni kell az éves költségvetésben is.

Hogyan?

A Nemzet Sportolója cím adományozásának eljárási szabályai 2011-ben és 2015-ben jelentősen módosultak. A hatályos szabályozás értelmében a Nemzet Sportolói tesznek javaslatot az új személyre. A Nemzet Sportolóinak javaslatát a sportpolitikáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) terjeszti a Kormány elé. A javaslat Kormány elé terjesztése előtt az EMMI jogosult adatot igényelni a bűnügyi nyilvántartási rendszerből. Az adatigénylés kizárólag azon adatra irányulhat, hogy a Nemzet Sportolói által javasolt személlyel szemben érdemtelenségi ok áll fenn, vagy büntetőeljárás hatálya alatt áll. A Kormány a javasolt személyről határozatban dönt, amely alapján az EMMI hatósági határozatot hoz.

A Nemzet Sportolója cím adományozásával összefüggő közigazgatási hatósági feladatokat az EMMI látja el, ennek megfelelően a Kormány döntését követően az EMMI kiállítja a hatósági határozatot, amelyben megállapítja az életjáradékra jogosultságot és az életjáradékot, továbbá gondoskodik annak havonta történő folyósításáról.

A Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdése alapján a Nemzet Sportolói a jelölt személyéről döntő – jegyzőkönyvben rögzített – új javaslatukat a Nemzet Sportolóinak ülésén személyesen, vagy az ülésről való távolmaradás esetén az ülés időpontjában az ülésen jelenlévők felé hangkapcsolatot biztosító elektronikus úton, ideértve a telefonon tett nyilatkozatot is, vagy az ülést megelőzően a sportpolitikáért felelős miniszternek címezve írásban teszik meg.

Mikor?

A cím birtokosainak a korábbi adományozott halálától számított hatvan napon belül kell új javaslatot tenniük a sportigazgatásért felelős szerv vezetőjének, aki köteles azt a beérkezéstől számított harminc napon belül elbírálni.

Dr. Szabó Tünde, az EMMI sportért felelős államtitkára arról tájékoztatta lapunkat, hogy a Nemzet Sportolója címet viselő bajnokokat május 30-ra hívta össze, a meghívókat szerdán küldte ki az államtitkárság.

Szavazásunk első két helyezettjével interjút készített a Nemzeti Sport.

A Jónyer Istvánnal készült beszélgetést ide kattintva olvashatják el.

A Mészöly Kálmánnal készített interjú elolvasásához kattintson ide!

Labdarúgók nélkül

Korábban négy labdarúgó, Albert Flórián, Buzánszky Jenő, Grosics Gyula és Puskás Ferenc volt tagja a Nemzet Sportolója-társaságnak, jelenleg viszont a sportág egyetlen képviselője sem szerepel a listán. Grosics és Buzánszky egyébként úgy került be egyszerre a rangos klubba, hogy Polyák Imre olimpiai bajnok birkózó halála után a 12. és a 13. tagnak választották meg őket – Szilágyi György jobbikos képviselő javaslatára (amit egyhangúlag, 327 igen szavazattal a parlament elfogadott) úgy módosították a sportról szóló törvényt, hogy egyidejűleg tizenkettőnél többen is birtokolhassák a címet. Tudomásunk szerint 2010 előtt Grosics és Buzánszky azért nem lehetett a Nemzet Sportolója (csakúgy, mint a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Kárpáti György), mert az akkori miniszterelnök a beiktatásukat megvétózta.

A Nemzeti Sport is összeállította „kezdő tizenegyét” a szóba jöhető jelöltekből, róluk bővebb információt lenti infografikánkban olvashat.

NAGYOBB MÉRETÉRT KATTINTSON A KÉPRE!
NAGYOBB MÉRETÉRT KATTINTSON A KÉPRE!

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik