Szikszai Enikő személyi edző, a Train & Go fitnesz részleg szakmai vezetője beszélt tévhitekről, és adott gyakorlati tanácsokat.
Sok tévhit él a sport és a szauna kapcsolatáról. Hogyan támogatja a szaunázás a testedzést?
Az 1930-as évektől a kettő szorosan kapcsolódik, hiszen az 1936-os berlini olimpián a finn sportolók sikerességét látva terjedt el széles körben a szaunázás a sportban. Vagyis csaknem száz éve ismert módszer a sport világában, míg önmagában a szaunakultúra kétezer éves múltra tekint vissza.
A finnek már régóta tudják, milyen fontos szerepe van a szaunázásnak az egészségmegőrzésben, nem véletlen, hogy széles körben elterjedtek a szaunák, és lassan a sportélet is kiemelt figyelmet szentelt a módszernek.
Maximális vagy maximumhoz közeli terhelés után nem javasolt szaunázni, legfeljebb hosszabb pihenőt követően. Ennek oka, hogy az intenzív edzés eleve stresszhatást vált ki a szervezetben, és a szaunával csak tovább fokozódik ez az inger. A magas intenzitású edzések után inkább hidratálásra és pihenésre van szüksége a testnek. Viszont egy közepes intenzitású után kifejezetten jólesik a szauna a szervezetnek, segít az ellazulásban és az izom pihentetésében, de valóban csak abban az esetben, ha nem terheljük túl magunkat a testmozgással. Hogy edzés előtt érdemes-e szaunázni? Sokan azt gondolják, hogy a szauna helyettesíti a bemelegítést, elvégre felmelegszik a test. Csakhogy a szaunázás passzív tevékenység, míg a gyakorlati értelemben vett bemelegítés aktivitást igényel, miközben felkészíti a testrészeket arra, hogy nagyobb mozgástartományban mozogjanak. Tehát semmi esetre sem javaslom a bemelegítés kiváltását szaunázással.
Mikor szokott szaunázni?
A meleg hatására a testhőmérséklet megemelkedik, a pulzus felgyorsul, az erek kitágulnak, fokozódik a bőr vérellátása, izzadni kezdünk, ennek hatására a méreganyagok könnyebben tisztulnak ki a szervezetből. A szív- és érrendszerre gyakorolt hatása mellett a méregtelenítő hatás a legjobb érv a szaunázás mellett. Azonban nem mindenkinek javasolt a szauna, például heveny gyulladás esetén vagy lázas állapotban, hiszen a gyulladás leküzdésében nem segít a tovább fokozott meleg. Szív- és érrendszeri problémákkal küzdőknek pedig mindenképp javaslom az egyeztetést orvossal. Viszont akkor kifejezetten ajánlott a szauna használata, amikor fáradtnak érezzük izmainkat, mivel a meleg serkenti a véráramlást az izmokban is. Hozzánk sok élsportoló és amatőr sportoló jár, mindenkit arra biztatok, hogy hetente legalább két alkalommal egészítse ki az edzéseit szaunázással. Finn kutatásokból kiderül, hogy a rendszeres szaunázás hosszú távon megvéd a szív- és érrendszeri panaszoktól. A kutatás során húsz évig követtek olyan embereket, akik rendszeresen szaunáztak, és kiderült, hogy náluk sokkal kisebb esély volt a kardiovaszkuláris betegségek kialakulására. Nálunk található finn szauna, infraszauna, bioszauna és egy gőzkabin is. Úgynevezett szaunavarázs-alkalmakat is vezetünk, amely alatt sokat lehet tanulni a szaunázás kultúrájáról. Nem számít, hogy ki melyiket választja, minden esetben hasonló élményre számíthat: nyugalomra.
Gondoljunk bele, hogy a szaunában nem lehet olvasni, telefont vinni, a szellemi pihenést segíti a bent töltött idő, amire ma óriási szükség van.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!