Garai Ágnes Szonja nyerte meg a március 6-án Tapolcán rendezett hatórás országos bajnokság női versenyét. A futónő még ELTE-s hallgatóként, számos ultrafutóhoz képest szokatlanul fiatalon kezdett el futni a Sashegyi Gepárdoknál, és ott is ragadt.
„Korábban évekig versenyszerűen teniszeztem, de mivel a továbbtanulást választottam, abbahagytam az aktív versenyzést és edzést – meséli a tavalyi 50 km-es ultrafutó országos bajnokság harmadik helyezettje. – Eltelt néhány év úgy, hogy nem sportoltam, és úgy éreztem, változtatnom kell. Eleinte aerobikoztam, és futottam a magam módján, kis idő múlva aztán rájöttem, a futáshoz vonzódom igazán. Kétezertizenegyben úgy döntöttem, benevezek életem első félmaratoni versenyére, ami arra volt jó, hogy bizonyítsam magamnak, képes vagyok öt-tíz kilométereknél többet futni. Szükségem volt egy futóközösségre és egy csapatra, de nem azért, hogy versenyezzek, hanem hogy társaságban sportolhassak. Ezután kezdtem el komolyabban foglalkozni a futással.”
Rövidebb távokkal is próbálkozott, de inkább a hosszabbak vonzották, mert mint mondja, minél előbb hosszútávfutó bátyja nyomdokaiba akart érni, és nem is adta alább a félmaratoni távnál.
„Eleinte szó sem volt arról, hogy babérokra törjek, vagy jelentősebb célokat érjek el. Egyetlen szándékom az volt, hogy apró lépésekkel fejlődjek. Tapasztalatlanságomból kifolyólag persze engem sem kerültek el a sérülések – túl sokat edzettem –, így hol tudtam futni, hol nem. Versenyekre is jártam, s bár egyre jobb lettem, nem olyan gyors ütemben, ahogyan terveztem. Ennek talán az volt az oka, hogy még ekkor sem gondoltam komolyan a versenyzésre.”
A 2022-es 6 órás ob végeredménye, nők
1. Garai Ágnes Szonja 74.805 km
2. Tigyiné Görög Veronika 73.260 km
3. Lubics Szilvia 70.412 km
Ettől vérszemet kapott, és az ob-t megelőző fél évben beleerősített: hetente 90-100-110 kilométert futott, miközben igyekezett betartani az edzéstervet.
„Azon gondolkodtam, ha sikerült az ötven kilométer, miért ne tudnám teljesíteni a hatórás versenyt is. Tudtam, hogy ehhez edzésmunkában és mentálisan is jobban oda kell tennem magam. Az állandó biztatásnak köszönhetően végül elhatároztam, elindulok a hatórás bajnokságon.”
Edzője tökéletesen felkészítette a versenyre. Az volt a terve, hogy az első háromnegyed órát-egy órát 4:55-ös vagy ötperces kilométerekkel futja, majd gyorsít, és rááll a 4:40-4:45-ös tempóra, az utolsó órában pedig mindent belead.
„Edzőmmel hetvenöt kilométert tűztünk ki célul, és kétszáz méter híján meg is lett, ami annak köszönhető, hogy nem indultam neki csak úgy a vakvilágnak, hanem profi módon felkészítettek.
A verseny előtt láttam az indulók listáját, és megfordult a fejemben, hogy ha minden jól megy, akár a dobogót is megcélozhatom.
Garai Ágnes most kevésbé gondolkodik előre, szeretné kiélvezni a győzelem ízét. A hatórás győzelem mindenesetre óriási lökést adott neki, és vélhetően rajthoz áll a félmaratoni és maratoni ob-n, valamint szívesen próbára tenné magát a közelgő 100 kilométeres országos bajnokságon is, ha addig sikerül regenerálódnia. Természetesen nem hagyja ki az Ultrabalatont, amelyen egy háromfős csapat tagjaként vesz részt.
Fotók: Tapolcai Trappolók SE
Garai Ágnes Szonja kiemelkedő eredményei 2021-ben
50 km-es ultrafutó országos bajnokság: 3. hely (egyéni)
Maratoni országos bajnokság: 1. hely (csapat), 5. hely (egyéni)
Félmaratoni országos bajnokság: 2. hely (csapat), 5. hely (egyéni)
Ultrabalaton 3 fős női csapat: 1. hely