Százados lett a Real, és micsoda győzelemmel!

2012.09.18. 19:49
A Real Madrid megszerezte 100. Bajnokok Ligája-győzelmét, miután hatalmas csatában, egy elképesztően fordulatos és izgalmas mérkőzésen felülkerekedett a Manchester Cityn.

Cristiano Ronaldóval meggyűlt Vincent Kompanyék baja (Fotó: Reuters)

„Ez a másfél év is jól kezdődik – mormogta a 13. Pác Tivald, amíg a detektív csuklójára tette a karperecet..." – jutott eszünkbe Rejtő Jenő hallhatatlan klasszikusa, A Néma Revolverek Városa, amikor megtudtuk, hogy a Bajnokok Ligája 2012–2013-as csoportkörének első élőképes cikkének tárgya a Real Madrid–Manchester City találkozó.

Zlatio Balotellinovic aprítja sajátjait a pályabejáráskor.
Nem ezért, de nem nevezték a keretbe
Zlatio Balotellinovic aprítja sajátjait a pályabejáráskor. Nem ezért, de nem nevezték a keretbe

„Régi és új. Örök harca dúl" – vágott vissza tudatalattink egy ó Bonanza Banzai-sorral: a rekord- és spanyol bajnok Realhoz azzal a szándékkal utazott el az angol pontvadászat győztese, a City, hogy megmutassa a nagyvilágnak, felnőtt a korábbi „kisebbik manchesteri csapat", a legnagyobbaknak is méltó ellenfele immáron.

Mindkét mester meglepte a másikat az összeállítással: a csapatát hiányoló José Mourinho a védelme tengelyébe állította a fiatal Raphaël Varane-t, előtte a Sami Khedira, Xabi Alonso, Michael Essien középpályástrió kezdett (utóbbi most debütált a királyi gárdában), a Luka Modric, Kaká, Mesut Özil hármas pedig a kispadon; Roberto Mancini „Varane-je" pedig a 19 éves szerb, a nyáron összességében közel harmincmillióba kerülő Matija Nasztaszics volt.

Hazai fölénnyel kezdődött a mérkőzés, és távoli Cristiano Ronaldo-lövésekkel. Az első helyzet is a portugál csillagé volt, de közelebbi próbálkozását nagy bravúrral védte Joe Hart.

Az első negyedóra után pár másodpercben belül két ziccert is eltékozolt a Real, egyet Gonzalo Higuaín, egyet Sami Khedira révén.

Mi tagadás, haloványan kezdett az angol bajnok, de a madridiak nem tudták bevinni az oly' fontos korai találatot. Éppen akkor, amikor kiforgott néhány porszem a manchesteri gépezetből, megsérült Samir Nasri, helyére azonban jellemző módon a leginkább balhátvéd Alekszandar Kolarov állt be. Felharsant viszont az első füttyszó a 40. percben a nézőtéren, amikor Ángel Di María sokadik jó passzát Higuaín két lépésről is a kapu fölé tudta emelni...

A szünet után álmosan kezdett a Real, majd egyre nagyobb fölénybe került – ha nem számítana szentségtörésnek, már-már „barcelonai", 80 százalékhoz közeli arányhoz közelített a madridi labdabirtoklási arány. A legnagyobb veszélyt azonban Marcelo bombái jelentették, így Mourinho pályára küldte Özilt, míg amoda Edin Dzeko jött be csereként, és a 69. percben megmutatta, hogy egyetlen ziccerből is lehet ám gólt szerezni. 0–1

A megdöbbent spanyolok mellett kétszer is helyzetbe jutott a City, de kihagyta mindkettőt, és ez a mérkőzés forgatókönyve szerint egy kapott gólt jelentett: Marcelo harmadik lövése már beakadt a bal felsőbe. 1–1

A labda éppen az egykori realos, a menteni hiába igyekvő Javier Garcíáról került a hálóba...

Mourinho beküldte Modricot és Karim Benzemát is, közülük utóbbi a hajrában betalált – de ez csak az egyenlítésre volt elég, mert nem sokkal előtte utat talált Iker Casillas kapujába egy jobbról megküldött Alekszandar Kolarov-szabadrúgás. 2–2

Nem volt azonban vége, a hajrát Cristiano Ronaldo és az angol védelem tette igazán őrültté: a portugál a 16-os bal sarkától tüzelt a kapu közepe felé, az indiszponált Vincent Kompany elhúzódott, Hart későn reagált a kezénél lepattanó labdára, amely így a hálóba ment – a portugál és a Real pedig „a mennybe". 3–2

A Real Madrid tehát egy elképesztő mérkőzésen megszerezte 100. Bajnokok Ligája-győzelmét, Mourinho pedig büszkén elmondhatja – ha már idézetekkel kezdtünk, idézzük fel a végére a Cimbora főcímzenéjét –: „Van már csapatom!"

A D-csoport másik mérkőzésén a Borussia Dortmund az Ajaxot fogadta. A házigazdák kezdtek aktívabban az első percekben, ám igazán veszélyes helyzetet nem tudtak kialakítani Jürgen Klopp tanítványai.

Az Ajax szépen lassan átvette az irányítást, így a német bajnok védekezésre kényszerült. Ebben kiválónak bizonyult a Dortmund, hiszen az amszterdami gárda nem tudta feltörni a hazaiak védekezését, így gól nélkül ért véget az első félidő.

A fordulás után nagy lehetőség adódott a Borussia Dortmund előtt, büntetőhöz jutott a német csapat. Mats Hummels a bal alsót vette célba, ám Kenneth Vermeer érezte az irányt, és megfogta a lövést, így maradt a nulla nulla.

A 87. percben tört meg csak a jég, amikor egy középre fejelt labdát Robert Lewandowski megszelídített, majd nagy nehézségek árán becsapta védőjét, és hét méterről a jobb sarokba helyezett. 1–0