Parádés döntetlent játszott egymással a City és a Napoli

2011.09.14. 22:58
Jó meccsen nem bírt egymással a City és a Napoli (Fotó: Reuters)
A Bajnokok Ligája A-csoportjában két újonccsapat (Manchester City–Napoli) és az elmúlt években szép sikereket elérő két másik klub (Villarreal–Bayern München) mérkőzésével kezdődtek meg a küzdelmek. A „kék rangadón" döntetlen született egy igazán élvezetes összecsapáson, míg a bajorok idegenben is győzni tudtak.

MANCHESTER CITY–NAPOLI 1–1

Sokért nem adnánk, ha tudnánk, mire gondolt a kezdő sípszó felharsanásakor Manszur bin Zajed al-Nahjan sejk, a Manchester City dúsgazdag tulajdonosa, de alighanem a „na végre", „megérte", „mennyibe is került eddig nekem", vagy a „fontos lépcsőfok, de van még pár" gondolatkörökből alkotott halmazok alkottak változatos metszetet fejében. A Napoli-szurkolók idősebbjei előtt felvillanhatott a Giovanni Galli, Giuseppe Taglialatela, Ciro Ferrara, Alemao, Fernando De Napoli, Diego Maradona, Careca, Andrea Silenzi, Gianfranco Zola alkotta csapat, amely jó húsz éve képviselte utoljára az európai kupaporondon a klubot.

A találkozó legelején a legújabb Manszúr-vétel, Samir Nasri szerzett kis híján felső sarkos gólt, majd Edinson Cavani és Ezequiel Lavezzi veszélyeztetett a másik oldalon (utóbbi két ügyes csel után egyenesen egy parádés lécet lőtt 17 méterről), Gökhan Inler lövésénél pedig David Silvának kellett blokkolnia. A spanyol légiós aztán az ellenfél kapuja előtt is tüsténkedett, kétszer kapura lőtt, majd Sergio Agüero, a nagy Diego Maradona veje készített le egy labdát az ötös jobb sarkánál Yaya Tourénak, aki hat méterről „szétlőtte a lécet", ahogyan mondani szokták.

Nem kevesebb mint 73 százalékban birtokolta a labdát a hazai csapat az első félidőben, ehhez társult tőle az egyetlen, kapu felületére tartó lövés. A nápolyiak 19 alkalommal célozták meg a kaput, de csupán egyetlen egyszer találták azt el.

Ha beszélhetünk élvezetes 0–0-ról, ez az volt, és a második játékrészben is lőttek a felek, mint Csapajev elvtárs anno, s egyre közelebb kerültek a kapuhoz. A 49. percben a vendégek szépen kijátszottak egy támadást a legvégsőkig, Marek Hamsík közeli lövését azonban mentette bevetődve Vincent Kompany, centikkel a gólvonal előtt. Pedro Zabaleta is egy Hamsík-lövésnél csillogtatta meg becsúszótudományát, amely nélkül alighanem a hálóban kötött volna ki a szlovák a 16-os bal sarkáról eleresztett lövése.

A 69. percben már nem volt mentség: Cristian Maggio szerzett labdát a saját térfelén, és egészen az ellen 16-osáig vezette azt, kiugratta a jobb szélen Edinson Cavanit, aki a kapus lába között a hálóba talált (a becsúszó Kompany egyébként milliméterekkel maradt le a lövésről). 0–1

Nem sokra rá ismételten megzörgette a lécet a City (Agüero volt a tettes), majd megrezdült itt is a háló: a 74. percben egy balról, 18 méterről elvégzett szabadrúgást a szerb balhátvéd, Alekszandar Kolarov a rövid alsóba rakétázott (1–1) – a korábban alaposan összerugdosott védőt gyorsan lecserélte Roberto Mancini.

Edin Dzeko a 78. percben már a vezetést is megszerezhette volna, de hiába került frenetikusan helyzetbe Adam Johnson „bepasszával", egyetlen mozdulattal kifarolva két védő öleléséből, hat méterről csúnyán mellétrafált. Mancini beküldte a hajrára Carlos Tévezt is, kollégája, Walter Mazzarri pedig Goran Pandevet, tehát egyik mester sem elégedett meg az egy ponttal. Hatalmas volt az iram egészen a lefújásig, de újabb gólt nem hozott a „kék rangadó".

MAN. CITY–NAPOLI 1–1

VILLARREAL–BAYERN MÜNCHEN 0–2

Jupp Heynckes, a Bayern edzője elmondta, úgy kell pályára lépniük, hogy a fináléba lépés lebegjen a szemük előtt, de a mester alighanem többet törte a héten a fejét azon, hogyan pótolja a sérült Arjen Robbent, és azon, hogy az elmúlt idényben az általa vezetett Bayer Leverkusent kétszer is elsüllyesztette a „sárga tengeralattjáró". A hazaiak mestere, Juan Carlos Garrido elképesztette a sajtót a találkozó előtt, mondván, a biztos védekezésre helyezik majd a hangsúlyt.

Nos, ezen még lesz mit csiszolgatni, hiszen a hetedik percben Franck Ribéry gyönyörűen ment el a bal szélen, faképnél hagyva Marcos Sennát és Mariót is, beadását Toni Kroos pedig 13 méterről állítgatás nélkül a jobb felsőbe küldte, ez volt az első gólja a fiatal játékosnak a BL-ben. 0–1

A spanyolok nem estek kétségbe, a Giuseppe Rossi, Nilmar villámkettős révén többször is veszélyeztettek, a bajorok pedig Bastian Schweinsteiger révén távolról. Az első félidő közepén cserélnie kellett Heynckesnek, sérülés miatt: Rafinha váltotta Daniel van Buytent. Újabb helyzeteket csak a félidő végén láthattunk: előbb Kroos passzából Thomas Müller lőtt mellé ígéretes pozícióból, majd Manuel Neuernek kellett nyújtóznia Mario 16-osról, bal lábbal eleresztett próbálkozásánál.

A szünetben újabb rossz hír érkezett a bayernesek számára, hiszen Nils Petersen beállása azt jelentette, hogy az első számú gólfelelős, a bajnokságban 5 forduló alatt 8 gólt termelő Mario Gómez újra megsérült.

Petersen alig pár másodpercet várt első lövésével (ismét Kroos készített elő remekül), de biztosan védte azt Diego López. A második félidőben egyre keményebbé vált a játék, szállingóztak a sárga lapok, és egyáltalán nem lettünk oda a csodálkozástól, hogy az Anatolij Timoscsuk, Marchena duó érdemelte ki az első kettőt. Hatékonyan lassította a játékot a német csapat, a hazaiak sztárjai pedig nem találtak fogást a vendégvédelmen. Rossiban azért benne volt a gól, no és a Bundesliga 2. előző idényének gólkirályában, Petersenben is, aki ha kicsit pontosabb, vagy López nem olyan jó kapus, mesterhármasig juthatott volna fél óra alatt.

Nem sikerült, de a németeket kárpótolta, hogy a 76. percben Rafinha eldöntötte a mérkőzést: betört a 16-osra a jobb oldalon, szépen átjátszotta Bruno Sorianót, és a rövid sarokba lőtt. A 0–2-vel abszolúte elégedett volt Heynckes is, lásd a nem sokkal későbbi Kroos–Luiz Gustavo cserét (karmestert szűrő váltott). Az utolsó előtt percben Rossi húszméteres szabadrúgásából szépíthettek volna a vendéglátók, de ebből sem született spanyol gól.