Szalai-duplával BL-csoportkörben a Schalke

2013.08.27. 20:45
Az első meccsen Szalai Ádám gólpasszt adott (Fotó: Reuters)<br />
A Bajnokok Ligája idei selejtezősorozatában a hazai döntetlen után Szalai Ádám csapata, a német Schalke győzni tudott a görög PAOK vendégeként, ezzel a gelsenkircheniek jutottak be a sorozat csoportkörébe. A magyar támadó kétszer is betalált, így oroszlánrészt vállalt a Schalke 3–2-es győzelmében.

Nagy segítséget kapott az ismét Szalai Ádámmal a kezdőben felálló Schalke görög ellenfele, a PAOK ultráitól: bár hazai pályán csak egy 1–1-es döntetlent értek el a gelsenkircheniek, de a visszavágót zárt kapuk mögött játszották, lévén tavaly a PAOK néhány fanatikusa a Rapid Wien elleni Európa-liga-selejtezőn megdobálta az osztrák szurkolókat, majd tucatnyian a pályára rohantak – az UEFA pedig erre fel három mérkőzésre bezáratta a Tumba Stadiont.

A stadion környékéről azért "beénekeltek" a görög szurkolók, sőt mi több, páran a lelátókra is felülhettek, a pályán magán pedig alaposan belekezdett a Schalke, a második percben Szalai, a harmadikban Jermaine Jones fejelhetett kecsegtető helyzetből, de mindketten rosszul céloztak.

A két helyzet után megpihentek a csapatok, kifejezetten hangulattalanra sikeredett a következő félóra, és egyáltalán nem a nézőhiány miatt. A hatalmas fölényben lévő, néha „Barca-szintű" labdabirtoklási arányt felmutató Schalke igyekezett megnyomni a félidő hajráját: előbb Jefferson Farfán veszélyeztetett, majd Ucsida Acuto tört be a 16-osra, beadását pedig Szalai Ádám – a veterán görög legendát, Kosztasz Kacuraniszt megelőzve – az ötös előteréből estében a kapuba vágta. 0–1!

A szünetben a PAOK holland edzője, a Schalkét egykoron sok sikerre vezető Huub Stevens alapos fejmosást tarthatott, mert a hazaiak az újrakezdés után három veszélyes támadást is vezettek, és az egyik ilyen akcióból Sztefanosz Atanasziadisz egyenlíteni tudott. 1–1!

Nem sokra rá Jermaine Jones megszerezte második teljesen fölösleges sárgáját Dimitriosz Szalpingidisz újbóli meggyötréséért, de nem omlott össze a Schalke: a 67. percben a csereként beállt Max Meyer csodapasszát Julian Draxler higgadtan értékesítette. 1–2!

Két gól kellett innen a PAOK-nak. Lucas és Miroslav Stoch kihagyott egy-egy ziccert, majd Kosztasz Kacuranisz egalizált egy ritka szép fejes góllal (2–2), ám a 90. percben Draxler tökéletesen készített le Szalai Ádámnak, aki közelről nem hibázott: 2–3!

Innen már nem állt fel a hazai csapat: ha igencsak rögös úton is, de bejutott a BL-csoportkörbe a Schalke, a PAOK pedig az El-ben folytatja.

BAJNOKOK LIGÁJA, SELEJTEZŐ
RÁJÁTSZÁS, VISSZAVÁGÓ

PAOK (görög)–Schalke (német) 2–3
Szaloniki, Tumba. Zárt kapuk mögött. V: Kuijpers (holland)
PAOK: Jacobo – Kiciu, Kacuranisz, Miguel Vítor, Szkondrasz – Lucas (Jorgiadisz, 80.), Kace, Ciolisz, Stoch – Szalpingidisz (Se. Oliseh, 74.), Atanasziadisz (Necid, 74.). Vezetőedző: Huub Stevens
A kispadon: Glikosz (k.), Kacikasz, Szpiropulosz, Candarisz
Schalke: Hildebrand – Ucsida, Felipe Santana, Höwedes, Fuchs – Höger, Jones – Farfán (Matip, 83.), Draxler, Clemens (Meyer, 61., Neustädter 70.) – Szalai. Vezetőedző: Jens Keller
A kispadon: Fährmann (k.), Hoogland, Barnetta, Pukki
Gólszerző: Atanasziadisz (53.), Kacuranisz (79.), ill. Szalai (43., 90.), Draxler (67.)
Kiállítva: J. Jones (64.)
Továbbjutott: a Schalke, 4–3-as összesítéssel.

109.4 ill. 109.44 kilométert futott a két csapat. Kilenc hazai és nyolc schalkés kapura lövés.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS, BL-CSOPORTKÖRBEN A SCHALKE!

90. PERC ELDŐLT, SZALAI ÚJRA BETALÁL! Ciolisz ível Necid felé, de érkezik Santana és fejjel tisztáz. A kontrából Draxler a bal oldalon kicselez mindenkit, elfekteti a kapust is, majd Szalai Ádám elé passzol, aki jobbal tíz méterről az üres kapuba helyez. 2–3!

Teljesen beszorult a Schalke, de esetleges a görögök játéka.

86. perc Szteliosz Kiciu kap sárgát Matip megrúgásáért.

85. perc
Ucsida mellett eltűnik Stoch a 16-os bal oldalán, tovább. Nem ért 11-est.

83. perc Farfánt Joel Matip váltja.

82. perc
STOCH! Cselezi ki Santanát, majd jobbal 13-ról a bal sarok mellé bombáz!

80. perc Jorgosz Jorgiadisz a pályán, Lucas ment le.

79. PERC EGYENLŐ, KACURANISZ! Stoch 25 méteres szabadrúgásába csúsztat bele fejjel, a kapunak háttal állva a 11-espont elől Kosztasz Kacuranisz, a labda pedig a bal felső sarokba köt ki! 2–2!

78. perc Felipe Santana feldönti Necidet, sárga.

Most már nagyon továbbjutásra áll a Schalke, két hazai gól kellene a boldogsághoz.

74. perc Atanasziadisz le, Tomás Necid váltja, Szalpingidiszt Sekou Oliseh váltja.

71. perc Ciolisz lő távolról, ám távolról sem pontosan.

70. perc Roman Neustädter váltja a pár perccel korábban beállt Meyert.

68. perc
ZICCER! Lucas lő jobbal nyolc méterről az égbe, szemben a kapussal.

67. PERC DRAXLER BETALÁL, VEZET A SCHALKE! Egy 16-os előteréből kapott remek Meyer-passzal kicselezi a kapus Julian Draxler, majd ballal hat méterről, balra kisodródva az üres kapuba lő. 1–2!

64. PERC JERMAINE JONES HÁTULRÓL FELRÚGJA A FÉLPÁLYÁNÁL SZALPINGIDISZT, MÁSODIK SÁRGA. PIROS!

63. perc
Fuchs és Farfán egy 27 méteres szabadrúgásnál, utóbbi teker jobbal fél méterrel a jobb alsó mellé.

61. perc Max Meyer be, Clemens le.

57. perc
Jacobo öklözi le a tömeg tetejéről Christian Clemens bal oldali szabadrúgását.

53. PERC EGYENLÍT A PAOK, ATHANASZIADISZ! Kiciu indítja gyönyörűen a 16-osra bemozgó
Sztefanosz Atanasziadiszt, aki megelőzi a bekkeket, és az ötös bal sarka elől jobbal a rövid felsőbe lő. 1–1!

52. perc
Jannisz Szkondrasz lő 25-ről jobbal, Hildebrand lakapja a léc alól a labdát.

51. perc
HELYZET! Stoch kicselezi a balon Farfánt és Ucsidát is, beadásáról centiméterekkel marad le az ötösön a bevetődő Szalpingidisz.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

Azért egy-két ilyen külföldi mérkőzés után felértékeljük az NB I-et...

Most már a Schalke áll továbbjutásra.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

43. PERC VEZET A SCHALKE, SZALAI! Ucsida Acuto tör be a 16-os jobb oldalára, jobbal középre ad, ott érkezik Szalai Ádám, és hat méterről ballal estében a bal alsóba helyez, a veterán Kosztasz Kacuraniszt megelőzve. 0–1!

41. perc
Ez jobb! Farfán lő jobbal a 16-os jobb csücskén belül, a rövid alsó előtt védi a kemény kis löketet Jacobo.

39. perc
Ciolisz röpteti meg Julian Draxlert a kezdőkörben.

38. perc
Stoch lő jobbal kapura 24-ről, de nem gond ez Hildebrandnak, ráhanyatlik azért a labdára a jobb alsó előtt.

Hatvanegy százalékban a németeké a labda.

37. perc Végre valami érdekes: Szalpingidisz bedob egy műesést.

31. perc
Santana ível Farfán és Szalai felé, de Miguel Vítor fejjel tisztáz a 16-oson.

30. perc
Felipe Santana borítja fel a félpályán Kiciut.

26. perc
Jefferson Farfán harcol kis és ad be egy szögletet, Szalai elől Alekszandrosz Ciolisz fejjel ment, majd a következő szöglet után ismét. Ez a kipattanó Jonesé, aki ballal 17-ről lő, a 16-os elől. Kissé pontatlan. Bedobás...

23. perc
Szalpingidisz adhat be jobbról Miroslav Stoch cselsorozata után, de belelép labdájába Fuchs.

19. perc Jermaine Jones elcselezi magát, majd lerántja Dmitrisz Szalpingidiszt. Sárga.

12. perc
Munkában Timo Hildebrand is, az ötös és Sztefanosz Atanasziadisz elől kap le egy jobb oldali Lucas-beadást. Előtte Szteliosz Kiciu gyönyörűen vitte el a labdát, éppen rajta az oldalvonalon.

Sem a hangulat, sem az iram nem fergeteges.

9. perc
Egy távoli, kósza Fuchs-beadást kap le a levegőből Jacobo.

3. perc
Ismét Fuchs ad be jobbról, most Jermaine Jones fejel, három lépésról a jobb sarok elől, Jacobo lábbal hatalmasat véd!

2. perc
Szalai-helyzet! Christian Fuchs ad be jobbról egy szabadrúgást, a magyar fiú gyatrán a bal sarok mellé csúsztat hat méterről, középről.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak fekete-fehérben, a vendégek tiszta zöldben.

"Nem érzem a vesztemet, klubmenedzserünk, Horst Heldt arról tájékoztatott, hogy a görögországi mérkőzés eredményétől függetlenül szombaton a Leverkusen ellen is én ülök a kispadon. Persze, nyilván jó lenne Bajnokok Ligája-főtáblás csapat edzőjeként dirigálni, és úgy készülünk, hogy csoportkörös résztvevők legyünk"
– így a Schalke mestere, Jens Keller.

A PAOK történelmet írna továbbjutásával, ugyanis az első olyan klub lenne, amely első hazai BL-csoportmeccsét üres stadionban játszaná.

A létesítmény környékét lezárja a rendőrség, de a hazai ultrák a kordonon túlról is hallatják majd a hangjukat.

Zárt kapuk mögött a PAOK, fanatikusai ugyanis tavaly a Rapid Wien elleni Európa-liga-selejtezőn megdobálták az osztrák szurkolókat, majd tucatnyian a pályára rohantak, az UEFA pedig ezt többek között azzal viszonozta, hogy három mérkőzésre bezáratta a Tumba Stadiont.

Jöttek-mentek! Na, olyan sincs.

Eltiltott nincs.

Sérültek: a hazaiaknál Lino, Costin Lazar és Liam Lawrence maródi, a németeknél Sead Kolasinac, Marco Höger, Kirjakosz Papadopulosz, Leon Goretzka, Chinedu Obasi és Huntelaar.

Normál körülmények között a görög együttes nem is lehetne itt, hiszen csak az UEFA döntésének köszönhetően került át a BL-be. Történt, hogy a Schalke ellenfelének eredetileg kisorsolt Metaliszt Harkivot (amely az előző selejtezőkörben 3–1-es összesítéssel nyerte meg a PAOK elleni párharcát) az európai szövetség „száműzte” a nemzetközi porondról, miután sportigazgatója 2008-ban fogadási csalásba keveredett.

Eljött esélye Szalai Ádám számára: a magyar válogatott támadó Klaas-Jan Huntelaar sérülése után ismét a kezdőcsapatban kapott helyet.

Helyzeti előnyben pedig a PAOK, amely egy egyes döntetlent játszott Gelsenkirchenben.

A billentyűknél: B. J.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat a PAOKSchalke 04 Bajnokok Ligája-selejtező mérkőzés online közvetítésében!